You are currently viewing Emely Torazza rezygnuje ze startów w szwajcarskich barwach. 19-latka wybrała kraj swojego urodzenia
Emely Torazza (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Emely Torazza rezygnuje ze startów w szwajcarskich barwach. 19-latka wybrała kraj swojego urodzenia

Choć jeszcze na początku ubiegłego miesiąca Emely Torazza została ogłoszona zawodniczką szwajcarskiej kadry C na sezon 2024/2025, to już wiadomo, że skoczkini z tego przywileju nie skorzysta. 19-latka chce zmienić narodowość i w przyszłości rywalizować dla swojej drugiej ojczyzny – Niemiec – czytamy w komunikacie Szwajcarskiego Związku Narciarskiego (Swiss-Ski).

 

Emely Torazza fot.JoannaMalinowska 300x200 - Emely Torazza rezygnuje ze startów w szwajcarskich barwach. 19-latka wybrała kraj swojego urodzenia
Emely Torazza (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Urodzona w turyngijskim Weimarze skoczkini rywalizowała już w barwach Niemiec na samym początku swojej kariery, w zawodach dla dzieci. Po raz ostatni miało to miejsce w 2018 roku. Po przejściu na zawodowstwo kontynuowała starty jako reprezentantka Szwajcarii. W kadrach narodowych tego kraju znajdowała się od trzech lat, w trakcie których reprezentowała go na różnego rodzaju imprezach juniorskich, Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Europejskich. Torazza zdobywała także krążki mistrzostw Szwajcarii, dwukrotnie wygrywając czempionat – w 2019 i 2021 roku. Zatwierdzenie zmiany narodowości przez FIS, co umożliwi 19-latce międzynarodowe starty pod flagą Niemiec, przewidziane jest na czerwiec.

Posunięcie Torazzy jest o tyle zaskakujące, że zdecydowała się ona na zmianę reprezentacji na znacznie lepszą, a więc taką, w której w teorii trudniej będzie jej o regularne międzynarodowe występy. Związek nie podał jednak przyczyny decyzji zawodniczki.

Ponad dwie dekady temu odwrotny manewr, przechodząc z Niemiec do Szwajcarii, poczynił Michael Möllinger. Choć należy pamiętać, że w tle był konflikt skoczka z niemieckim związkiem, to także dyskusji nie podlega fakt, że to dopiero mniejsza konkurencja wśród Helwetów zapewniła Möllingerowi stałe miejsce w Pucharze Świata i, co za tym idzie, osiąganie życiowych wyników. Znany jest także przypadek Nico Polychronidisa, który po latach bez większych sukcesów w reprezentacji Niemiec postanowił przetrzeć nowe szlaki i wybrać kraj pochodzenia swojego ojca – Grecję. W nowych barwach świata rzecz jasna nie zawojował, lecz niewątpliwie został zapamiętany jako jedyny reprezentant Ellady w historii dyscypliny. 

 

Filip Gil,
źródło: swiss-ski.ch / wyniki-skoki.pl

Dodaj komentarz