You are currently viewing Lake Placid zorganizuje Mistrzostwa Świata Juniorów w 2025 roku! Nowe rozwiązanie FIS dla młodzieżowców w PŚ
Skocznie w Lake Placid (fot. Lake Placid Legacy Sites / ORDA.org)

Lake Placid zorganizuje Mistrzostwa Świata Juniorów w 2025 roku! Nowe rozwiązanie FIS dla młodzieżowców w PŚ

Lake Placid zorganizuje mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym w 2025 roku! Amerykanie ugoszczą młodzieżowy czempionat w dniach 10 do 16 lutego, a więc zaraz po zmaganiach Pucharu Świata w stanie Nowy Jork.

 

Jeszcze do niedawna nie było wiadome kto podejmie się organizacji mistrzostw świata juniorów w przyszłym sezonie. Do tej pory znaliśmy jedynie gospodarza imprezy dla biegaczy narciarskich (Schilpario, Włochy), którzy w odróżnieniu od skoczków rywalizują w kategorii U-23. Zgodnie z tym co przekazała Międzynarodowa Federacja Narciarska po obradach w Portorož, mistrzostwa świata juniorów ponownie zawitają do Ameryki Północnej. Młodzieżowy czempionat organizowany zostanie w Lake Placid! Docelowa juniorska impreza sezonu rozpocznie się zaraz po zmaganiach Pucharu Świata w stanie Nowy Jork, a więc 10 lutego, a zakończy 6 dni później, 16 lutego.

Co ciekawe Lake Placid już po raz drugi zorganizuje mistrzostwa świata juniorów. Wcześniej miało to miejsce w latach 80. XX wieku. Całkiem niedawno, bo w 2017 roku o krążki młodzieżowego czempionatu rywalizowano także w Park City.

Stephan Embacher 1place fotBoBo 300x200 - Lake Placid zorganizuje Mistrzostwa Świata Juniorów w 2025 roku! Nowe rozwiązanie FIS dla młodzieżowców w PŚ
Stephan Embacher (fot. BoBo)

Przypomnijmy, że w tym roku najlepsi skoczkowie i najlepsze skoczkinie do lat o medale 20 walczyli w słoweńskiej Planicy, a po tytuły mistrzowskie sięgnęli Stephan Embacher oraz Tina Erzar. W konkursach drużynowych równych sobie nie mieli Austriacy u mężczyzn oraz Słowenki u kobiet, a w mikście złoto zdobyli Austriacy.

Również podczas obrad w Portorož działacze Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zaakceptowali rozwiązanie, które mówi o tym, że indywidualni medaliści Mistrzostw Świata Juniorów wywalczą na kolejny rok jedno dodatkowe, nieimienne, miejsce dla swojej kadry dla dowolnego zawodnika do 20. roku życia. – Czyli np. jeśli Austriacy zdobędą złoto, srebro i brąz to otrzymują jedno dodatkowe miejsce startowe w PŚ, którego mogą użyć dla dowolnego zawodnika U-20 – tłumaczy Jakub Balcerski. – [To – przyp.red.] miejsce dla kadry, nieimienne, tylko zawodników U-20 i po jednym dla kraju – bez zejścia do miejsc spoza podium – dodaje dziennikarz sport.pl.

Gdyby ten przepis wprowadzono już w zeszłym roku to dodatkowe miejsce startowe na ten sezon Pucharu Świata dla dowolnego zawodnika do 20. roku życia wywalczyłyby reprezentacje Austrii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec u mężczyzn oraz Słowenii i Austrii u kobiet.

 

Weronika Brodowska,
źródło: fis.com / twitter.com / informacja własna

Dodaj komentarz