You are currently viewing Znamy kadry Słowenii na sezon 24/25! Mistrzyni świata juniorów nagrodzona awansem do drużyny narodowej
Słoweński mikst, od lewej: Zajc, Klinec, Križnar, Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Znamy kadry Słowenii na sezon 24/25! Mistrzyni świata juniorów nagrodzona awansem do drużyny narodowej

Poznaliśmy kadry Słowenii na sezon 2024/2025. Największą zmianą w drużynie męskiej jest brak Petera Prevca, który z końcem zimy zakończył karierę skoczka narciarskiego. W ekipie żeńskiej najwięcej roszad miało miejsce w sztabie szkoleniowym. Oprócz tego nominację do drużyny narodowej otrzymała mistrzyni świata juniorów z Planicy.

 

Zajc PrevcD Lanisek Kos Planica2023 fotJuliaPiatkowska Slowenia 300x200 - Znamy kadry Słowenii na sezon 24/25! Mistrzyni świata juniorów nagrodzona awansem do drużyny narodowej
Słoweńcy, od lewej: Zajc, Prevc, Lanišek, Kos (fot. Julia Piątkowska)

W minionym sezonie aż pięciu podopiecznych Roberta Hrgoty stawało na najwyższym stopniu podium. Dwukrotnie tej sztuki dokonał Lovro Kos, natomiast po jednym razie wygrywali Anže Lanišek, Timi Zajc, Domen Prevc i Peter Prevc. Dla tego ostatniego była to ostania wygrana w karierze, na dodatek wywalczona w pięknych okolicznościach, bowiem w Planicy, przed własną publicznością. W kolejnym sezonie o najwyższe lokaty przyjdzie walczyć jego młodszym kolegom z drużyny, a także młodszemu bratu. Tu z pewnością uwaga będzie skierowana na Anže Laniška, który wydaje się być naturalnym następcą utytułowanego skoczka w roli lidera kadry. Minionej zimy jego dobre występy zatrzymała kontuzja na treningu, odniesiona w Planicy przed Mistrzostwami Świata w Lotach w Bad Mitterndorf. Skoczka zabrakło w Austrii oraz w kolejnych konkursach Pucharu Świata, jednakże zdołał wrócić na turniej Raw Air i plasował się w głównej mierze w drugiej dziesiątce.

Jak pokazał miniony sezon, duże możliwości ma Lovro Kos, który ma za sobą najlepszy sezon w życiu. 25-latek zajął 9. miejsce w klasyfikacji generalnej, lecz jeszcze w trakcie sezonu, po wygranej w Lahti, był w stanie wspiąć się na 5. lokatę. Z racji młodego wieku skoczek powinien mieć jeszcze duże pole do rozwoju, a najlepsze chwile mieć dopiero przed sobą. Sezon 23/24 był dla niego przełomowy, bowiem po raz pierwszy indywidualnie stanął na najwyższym stopniu stopniu podium, ogrywając w Lake Placid Ryoyu Kobayashiego o niecały punkt. Drugą wygrana wywalczył kilka tygodni później w Finlandii. Ponadto został drużynowym mistrzem świata w lotach z Timi Zajcem i braćmi Prevc. Warto obserwować poczynania tego zawodnika w kolejnym sezonie, bowiem ponownie może stać się jedną z głównych sił kadry.

W drugiej dziesiątce klasyfikacji generalnej rozgrywki zakończyli Timi Zajc i Domen Prevc. Obaj skoczkowie pełnię możliwości pokazują przede wszystkim na skoczniach do lotów, jednakże jak pokazały poprzednie lata, także na standardowych dla kalendarza dużych skoczniach są w stanie triumfować. Obu zawodnikom brakuje jednak regularności w walce o najwyższe lokaty. Czy następna zima będzie pod tym względem przełomowa? Po zakończeniu kariery przez Petera Prevca na obu skoczkó spadnie większa odpowiedzialność za drużynowe wyniki, a presja i uwaga kibiców oraz mediów z pewnością nieco wzrośnie.

Team Slovenia  WC Oslo 2023 edited 300x200 - Znamy kadry Słowenii na sezon 24/25! Mistrzyni świata juniorów nagrodzona awansem do drużyny narodowej
Zoran Zupančič (klęczy po lewej) ze sztabem i słoweńskimi skoczkiniami (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

W sztabie szkoleniowym męskiej kadry narodowej doszło do jednej zmiany. Na stanowisku asystenta głównego trenera Miran Zupančič zastąpił Gašpera Vodana, który zajął się szkoleniem młodzieży. Rewolucyjne zmiany dokonały się natomiast w sztabie kadry kobiet. Jednego z najlepszych szkoleniowców  w historii skoków kobiet, a więc Zorana Zupančiča zastąpił Jurij Tepeš, który do tej pory pracował ze słoweńskimi juniorkami. Zmienił się także asystent głównego szkoleniowca. W miejsce Anže Lavtižara pojawił się Andraž Pograjc.

W minionym sezonie najwięcej powodów do radości miała Nika Prevc. Czwarta przedstawicielka rodzeństwa w wieku 19-lat, w trzecim sezonie startów w Pucharze Świata Pań zdobyła Kryształową Kulę za zajęcie 1. miejsca w klasyfikacji generalnej. Przez całą zimę odniosła 7 zwycięstw, dzięki czemu zajmuje 1. miejsce wśród słoweńskich skoczkiń pod względem liczby zwycięstw w PŚ Pań i wyprzedza Nikę Vodan (Križnar) o jedną wygraną. Wspomniana Vodan uplasowała się na 6. miejscu klasyfikacji generalnej, a po dwóch latach przerwy, w Lahti stanęła na najwyższym stopniu podium. Z pewnością minioną zimę w jej wykonaniu można uznać za bardzie udaną, niż kampanię 22/23, którą zakończyła na 9. miejscu.

Kibice z pewnością więcej spodziewali się po Emie Klinec, która po niezłym początku sezonu obniżyła loty, a po rywalizacjach w Sapporo zniknęła z Pucharu Świata Pań aż do czasu zmagać w Hinzenbach. Oficjalnym powodem nieobecności były problemy zdrowotne, jednakże szczegółów nigdy do publicznej wiadomości nie podano, a sama zawodniczka zapytana przez nas o przyczyny nie udzieliła komentarza. Finalnie 25-latka zajęła 13. miejsce, trzykrotnie stając na konkursowym podium. W Vikersund utraciła miano rekordzistki świata na rzecz Silje Opseth.

Po trumfie w Pucharze Interkontynentalnym oraz podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Planicy nominację do kadry narodowej otrzymała utalentowana Tina Erzar. Wciąż jednak częściowo będzie pracować z kadrą juniorską. Minionej zimy zadebiutowała w Pucharze Świata Pań, zajmując w Ljubnie 17. i 22. miejsce. Później wystartowała również w Hinzenbach, gdzie była dwudziesta i dwudziesta trzecia. Najwięcej sukcesów odnotowała na „drugoligowym” polu, gdzie odniosła 5 zwycięstw, a także podczas MŚJ na własnym terenie, gdzie wywalczyła 2 złote medale (indywidualny oraz w drużynie), a także srebro (mikst).

Z kadry pań ubyła Maja Vtič, dla której zeszłoroczny start w Igrzyskach Europejskich na skoczniach w Zakopanem był jak dotąd ostatnim międzynarodowym występem.

 

Słoweńska kadra A mężczyzn:

 • Žiga Jelar (ur. 1997 r.),
 • Lovro Kos (1999),
 • Anže Lanišek (1996),
 • Žak Mogel (2001),
 • Domen Prevc (1999),
 • Timi Zajc (2000).

Słoweńska kadra A kobiet:

 • Taja Bodlaj (ur. 2006 r.),
 • Tina Erzar (2008),
 • Ema Klinec (1998),
 • Katra Komar (2001),
 • Ajda Košnjek (2007),
 • Nika Prevc (2005),
 • Nika Vodan (2000).

Słoweńska kadra B mężczyzn:

 • Maksim Bartolj (2003),
 • Rok Oblak (2001),
 • Matija Vidic (2000),
 • Patrik Vitez (1998),
 • Jernej Presečnik (2002),
 • Jan Bombek (2001),
 • Mark Hafnar (2002),
 • Rok Masle (2003).

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si

Dodaj komentarz