You are currently viewing Skocznia im. Mattiego Nykänena wymaga remontu! Miasto Jyväskylä sfinansuje wykonanie prac?
Skocznie w Jyväskylä (fot. Artur Bała)

Skocznia im. Mattiego Nykänena wymaga remontu! Miasto Jyväskylä sfinansuje wykonanie prac?

Kompleks skoczni Laajavuori jest nieodłącznym elementem panoramy miasta Jyväskylä. Aby jednak mógł nim pozostać w kolejnych latach, wkrótce należałoby rozpocząć remont, co do zasadności którego zdania wśród lokalnej społeczności są podzielone. Stanowisko władz miasta budzi jednak nadzieję na pozytywny finał.

 

W fińskim mieście Jyväskylä znajdują się skocznie noszące imiona osób zasłużonych w historii skoków narciarskich, bowiem obiekt K-100/HS-108 nazwany został na cześć legendy dyscypliny – Mattiego Nykänena, natomiast sąsiednia skocznia K-64/HS-68 nosi imię Mattiego Pulli – wybitnego fińskiego szkoleniowca. Kompleks Laajavuori nie należy do powszechnie znanych, bowiem próżno go szukać w dokumentach FISu w roli organizatora zawodów międzynarodowych. W kraju to jednak jeden z nieustannie użytkowanych ośrodków szkoleniowych, a niejednokrotnie również baza treningowa dla czołówki fińskich skoków. W lutym 2019 roku rozegrane tu zostały Mistrzostwa Finlandii, które padły łupem Henriego Kavilo.

Obiekty wybudowane w latach 60-tych i 70-tych zaczął jednak nadgryzać ząb czasu. Głównym zmartwieniem jest betonowa konstrukcja skoczni HS-108, która wymaga remontu. Jak podaje portal yle.fi, niezbędna jest także renowacja schodków wzdłuż zeskoku, a także tych prowadzących na szczyt wieży. Najpewniejszym sposobem na przemieszczenie się na rozbieg ma być… użycie windy. Ponadto niezbędne ma być także wykonanie prac na zeskoku, w tym wymiana leciwego i zużytego igelitu. Wiele do zrobienia ma być też na sąsiedniej HS-68.

Według informacji podawanych przez iltalehti.fi, łączny koszt remontu skoczni HS-108 i HS-68 to ok. 5 milionów euro. Decyzja o tym, czy remont będzie zrealizowany, jeszcze nie zapadła. Burmistrz miasta – Timo Koivisto skłania się jednak ku przeznaczeniu części budżetu miasta na wykonanie prac. Jego zdaniem ewentualna rozbiórka skoczni będzie znacznie większym kosztem, niż realizacja niezbędnego remontu. Ponadto miasto straciłoby charakterystyczny punkt i jedno z ważnych miejsc do uprawiania sportu. Według odpowiedzialnej za miejski sport Anny-Leeny Sahindal, na rozbiórkę nie pozwalają przepisy planistyczne dotyczące zagospodarowania przestrzennego.

Recz jasna remont skoczni ma swoich przeciwników, którzy podważają zasadność wydatku rzędu 5 milionów euro na obiekty dla grupy niecałych pięćdziesięciu skoczków. Jednak jak podkreśla zarządzający skokami narciarskimi w Jyväskyli Tuomo Kykkänen w rozmowie z yle.fi, utrzymanie skoczni na odpowiednim poziomie jest niezbędne do zachowania ciągłości szkolenia, bowiem fińskie skoki nie narzekają na brak zainteresowania wśród nastolatków.

W grupie 13-latków możemy mówić o ogólnokrajowym boomie na skoki narciarskie.

– wyjaśnia. Ponadto odnowiony kompleks Laajavuori miałby po remoncie zostać organizatorem zawodów niższej rangi.

Moglibyśmy odgrywać ważną rolę jako organizator zawodów juniorskich i konkursów FIS poniżej Pucharu Świata. Gdybyśmy mogli doprowadzić skocznie do odpowiedniego stanu, byłoby to naprawdę dobre miejsce na to.

– dzieli się swoją wizją Kykkänen.

Istotę skoczni w Jyväskyli w funkcjonowaniu fińskich skoków dostrzega także burmistrz miasta.

W wydatkach nie zawsze należy kierować się liczbą entuzjastów danego sportu, choć jest to mocny argument. Oprócz Jyväskylä mamy tylko kilka miast, gdzie można regularnie uprawiać skoki narciarskie.

Według założeń, remont powinien zostać zrealizowany do 2028 roku. Choć sytuacja fińskich skoków na przestrzeni ostatnich lat nie napawa optymizmem, słowa burmistrza, a także zaangażowanie ludzi odpowiedzialnych za sport i skoki w mieście budzą nadzieję, że mapa skoczni w Finlandii nie skurczy się o jeden z istotnych ośrodków w systemie szkolenia. Decyzja o remoncie ma zostać podjęta w ciągu najbliższych paru lat.

 

Karol Cześnik
Źródło: iltalehti.fi/ yle.fi / sjl.fi 

Dodaj komentarz