You are currently viewing Planica zgłasza gotowość do organizacji MŚwL 2028. Wkrótce oficjalne potwierdzenie przez FIS
Letalnica w Planicy (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Planica zgłasza gotowość do organizacji MŚwL 2028. Wkrótce oficjalne potwierdzenie przez FIS

Zgodnie z panującym od lat zwyczajem, każda z czynnych skoczni mamucich rotacyjnie organizuje mistrzostwa świata w lotach. Po tegorocznych zmaganiach w Bad Mitterndorf, następny czempionat zorganizuje Oberstdorf. Na 2028 rok natomiast, zgodnie z kolejnością, jedynym kandydatem jest Planica.

 

W 2020 roku Letalnica po raz ostatni była gospodarzem czempionatu w lotach. Wtedy to o zaledwie pół punktu Karl Geiger ograł późniejszego zdobywcę Kryształowej Kuli – Halvora Egnera Graneruda. Niepowodzenie Norweg odbił sobie w rywalizacji drużynowej, w której podopieczni Alexandra Stöckla wywalczyli złoto. W 2022 roku impreza ta odbyła się w Vikersund, a na własnym terenie triumfował Marius Lindvik, pokonując o blisko 10 punktów Timiego Zajca. Słoweniec triumfował później wraz z kolegami w rywalizacji drużynowej. W tym roku gospodarzem MŚwL było Bad Mitterndorf. Ponownie złoto indywidualne wywalczył przedstawiciel gospodarzy, w tym wypadku Stefan Kraft. Austriak pokonał o 2,2 pkt. Andreasa Wellingera i o 4,7 pkt. Timiego Zajca, który prowadził po dwóch seriach. Drużynowe złoto obronili Słoweńcy.

W 2026 roku organizatorem mistrzostw świata w lotach będzie Oberstdorf, który ostatni raz tę rolę pełnił w 2018 roku. 6 lat temu zacięty boj o złoto stoczyli Daniel-André Tande i Kamil Stoch. Zwycięsko z tego starcia wyszedł Norweg, a Polak musiał zadowolić się srebrem. Podczas tej samej edycji Tande i spółka zdobyli jeszcze złoto w drużynie. Na typowania, kto za 2 lata powalczy o triumf na Heini-Klopfer-Skiflugschanze, należy poczekać przynajmniej do pierwszych weekendów zimy 2025/2026.  Kto zatem będzie następnym po Oberstdorfie gospodarzem MŚwL? Zgodnie z zachowaną tradycją i kolejnością jedynym kandydatem jest Planica, która zgłosiła już Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) gotowość do ugoszczenia imprezy w 2028 roku.

Zatwierdzenie wniosku słoweńskiego ośrodka pozostaje jedynie formalnością, która ma się dopełnić dzisiejszego wieczora po godzinie 20:30. FIS w tym czasie będzie obradował w islandzkim Reykjavíku. Transmisja z tego wydarzenia ma być dostępna TUTAJ.

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si

Dodaj komentarz