You are currently viewing Finowie podali składy kadr narodowych na sezon 2024/2025. Brakuje Kytösaho i Kykkänen
Antti Aalto (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Finowie podali składy kadr narodowych na sezon 2024/2025. Brakuje Kytösaho i Kykkänen

Po wielu problemach związanych z kwestiami finansowymi, Fiński Związek Narciarski w końcu zdołał skompletować sztab szkoleniowy oraz kadry w skokach narciarskich na sezon 2024/2025. Kto znajdzie się wśród podopiecznych trenerów Igora Medveda i Ossi-Pekka Valty? I dlaczego w gronie nominowanych nie ma Niko Kytösaho i Julii Kykkänen? Sprawdźcie szczegóły.

 

Fińskim działaczom udało się niedawno dopiąć szczegóły kontraktu z nowym trenerem męskiej kadry A, którym został Igor Medved. Słoweniec zastąpił na tym stanowisku Fina Lauri Hakolę. Przed 43-latkiem niełatwe wyzwanie, ponieważ skoki narciarskie w Kraju Tysiąca Jezior od lat zmagają się nie tylko ze sportowym, ale też finansowym kryzysem. W sezonie 2024/2025 o sile kadry narodowej A będzie stanowić tam czterech skoczków. Wśród nich będą: Antti Aalto, Eetu Nousiainen, Kasperi Valto oraz Vilho Palosaari. Trzech pierwszych punktowało minionej zimy (2023/2024) w Pucharze Świata, zajmując w klasyfikacji generalnej kolejno: 40., 53. i 57. miejsce. Ostatniemu z wymienionych sztuka ta się nie udała, jednak fińscy działacze pokładają w mistrzu świata juniorów z 2023 roku spore nadzieje.

Dodajmy, że w zakończonym w marcu sezonie zdecydowanym liderem fińskiej kadry był 24-letni Niko Kytösaho (30. miejsce w PŚ), którego w kadrze narodowej ogłoszonej przez Fiński Związek Narciarski zabrakło. Jest to spowodowane faktem, że jeszcze wczesną wiosną Fin odłączył się od kadrowych treningów i postawił na indywidualne przygotowania pod okiem własnego sztabu szkoleniowego (z pomocą własnych funduszy). Nieobecność Kytösaho nie oznacza jednak, że nie będziemy go oglądać w zawodach najwyższej rangi. Jego obecność w Pucharze Świata będzie zapewne uzależniona od sportowej dyspozycji i oceny trenera Medveda.

W męskiej kadrze B znalazło się trzech skoczków, wśród których jest syn legendarnego Janne Ahonena – Mico Ahonen, a także Henri Kavilo i Paavo Romppainen. Finom udało się skompletował również czteroosobową kadrę młodzieżową, w której znalazło się miejsce dla: Tuomasa Kinnunena, Tomasa Kuismy, Tuomasa Meisa oraz Riku Vartiainena.

Jestem bardzo podekscytowany rozpoczęciem pracy na stanowisku głównego trenera fińskiej kadry narodowej w skokach narciarskich. Zdaję sobie sprawę z wyzwań stojących przed  Fińskim Związkiem Narciarskim i kadrą narodową, ale uważam, że mimo nich mamy warunki, aby osiągać dobre wyniki. Moim głównym celem jest doskonalenie szczególnie technicznej strony skoków. Musimy umieć utrzymać to, co jest obecnie na wysokim poziomie, a jednocześnie podnieść poziom w obszarach, w których jest jeszcze miejsce na rozwój. Celem w pierwszym roku mojej pracy jest umieszczenie jak największej liczby zawodników na poziomie czołowej 45-tce światowych rankingów, a w drugim roku chciałbym mieć więcej zawodników w czołowej 25-tce

– zaznacza Igor Medved, który w letnim okresie przygotowawczym większość czasu spędzi ze swoimi podopiecznymi w Finlandii. Reprezentanci Kraju Tysiąca Jezior mają jednak zaplanowane też cztery obozy zagraniczne.

Finowie ogłosili także skład żeńskiej kadry narodowej, w której widnieją nazwiska trzech skoczkiń. Niekwestionowaną liderką tej grupy można określić Jenny Rautionaho, która minionej zimy zajęła w żeńskim Pucharze Świata dwunastą lokatę w klasyfikacji generalnej. Ponadto 27-latka podczas konkursu w japońskim Sapporo zajęła drugie miejsce i po raz pierwszy w karierze uplasowała się na pucharowym podium. Towarzyszyć jej będą juniorki – Sofia Mattila i Oosa Thure, które jednak zdecydowanie częściej będą trenowały wraz z grupą rówieśniczek i młodszych zawodniczek. W składzie kadry nie ma najbardziej doświadczonej fińskiej zawodniczki, czyli Julii Kykkänen, która podobnie jak wspomniany Kytösaho do sezonu zimowego będzie się przygotowywać indywidualnym trybem i sumptem. Głównym trenerem żeńskiej kadry pozostał Ossi-Pekka Valta. Nad całym projektem fińskich skoków narciarskich nadal czuwać będzie dyrektor sportowy Mika Kojonkoski.

 

Fińska kadra A mężczyzn:

 • Antti Aalto (ur. 1995 r.),
 • Eetu Nousiainen (1997),
 • Vilho Palosaari (2004),
 • Kasperi Valto (2003).

Fińska kadra B mężczyzn:

 • Mico Ahonen (2001),
 • Henri Kavilo (1999),
 • Paavo Romppainen (2003).

Fińska kadra młodzieżowa:

 • Tuomas Kinnunen (2005),
 • Tomas Kuisma (2004),
 • Tuomas Meis (2005),
 • Riku Vartiainen (2005).

Fińska kadra kobiet:

 • Jenny Rautionaho (1996),
 • Sofia Mattila (2006),
 • Oosa Thure (2007).

 

Bartosz Leja,
źródło: hiihtoliitto.fi

 

Dodaj komentarz