You are currently viewing Turniej Czterech Skoczni ma nowego prezydenta. To przedstawiciel klubu z Bischofshofen
Złoty Orzeł, w tle skocznia w Bischofshofen (fot. Julia Piątkowska)

Turniej Czterech Skoczni ma nowego prezydenta. To przedstawiciel klubu z Bischofshofen

W austriackim Kitzbühel odbyło się coroczne spotkanie działaczy związanych z najbardziej prestiżową imprezą w cyklu Pucharu Świata, czyli Turniejem Czterech Skoczni. To właśnie podczas tego wydarzenia nowym prezydentem całego cyklu mianowano 53-letniego Manfreda Schützenhofera.

 

Do 2024 roku funkcję prezydenta Turnieju Czterech Skoczni pełnił Peter Kruijer, czyli przedstawiciel klubu narciarskiego SC Oberstdorf. Na jego następcę przedstawiciele klubów z Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucka oraz Bischofshofen, jednogłośnie wybrali Manfreda Schützenhofera. – Wybór na prezydenta Turnieju Czterech Skoczni to dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyzwanie, którego nie mogę się doczekać – powiedział Austriak, który jest jednocześnie przedstawicielem komitetu organizacyjnego zawodów w Bischofshofen.

Wraz z innymi członkami zarządu TCS, czyli Georgem Geigerem (SC Oberstdorf), Michaelem Maurerem (SC Partenkirchen) i Alfonsem Schranzem (SC Bergisel Innsbruck), nowy prezydent podziękował swojemu poprzednikowi i symbolicznie przekazał mu w Innsbrucku turniejowego złotego orła. – Cały Turniej Czterech Skoczni ma za co ci dziękować. Peter, naprawdę wykonałeś świetną robotę – potwierdził Maurer.

Warto dodać, że Schützenhofer jest dziewiątym prezydentem całego Turnieju Czterech Skoczni i piątym Austriakiem przejmującym to stanowisko. 53-latek od 2021 roku sprawuje również funkcję prezesa w klubie sportowym SC Bischofshofen. Czuwał też do tej pory nad organizacją finałowego przystanku turnieju. W szczególności o osobie Austriaka społeczność skoków narciarskich miała okazję usłyszeć w grudniu ubiegłego roku, gdy na skoczni im. Paula Ausserleitnera przytrafiła się lawina. Finał turnieju na chwilę stanął pod wielkim znakiem zapytania, jednak w ciągu kilku dni dzięki ciężkiej pracy prawie 120 osobowej ekipy, Austriak dał zielone światło na przeprowadzenie zmagań.

To było absolutne arcydzieło z twojej strony. Kiedy rozmawiam z organizatorami o wyzwaniach związanych z Pucharem Świata, zawsze traktuję Bischofshofen jako doskonały przykład. Pokazaliście co można zrobić, gdy wszyscy włączają się do pomocy – chwalił wiosną Schützenhofera dyrektor Pucharu Świata FIS, Sandro Pertile.

Przypomnijmy, że Turniej Czterech Skoczni jest organizowany od 1953 roku. Rywalizacja od lat przebiega na czterech obiektach zlokalizowanych w Niemczech i Austrii. Są to: Schattenbergschanze (K-120 / HS-134) w Oberstdorfie, Grosse-Olympiaschanze (K-125 / HS-142) w Garmisch-Partenkirchen, Bergisel (K-120 / HS-128) w Innsbrucku oraz Paul-Ausserleitner-Schanze (K-125 / HS-142) w Bischofshofen. Poprzednimi prezydentami TCS byli: Putzi Pepeunig (Innsbruck, 1952–1986), Hans Ostler (Garmisch-Partenkirchen, 1986–2003), Dietmar Hemerka (Innsbruck, 2003–2006), Claus-Peter Horle (Oberstdorf, 2006–2010), Alfons Schranz (Innsbruck, 2010–2015), Michael Maurer (Garmisch-Partenkirchen, 2015–2018), Johann Pichler (Bischofshofen, 2018–2021) i Peter Kruijer (Oberstdorf, do 2024 r.).

 

Oliwia Dela,
źródło: vierschanzentournee.com

 

Dodaj komentarz