You are currently viewing Predazzo wycofuje się z organizacji Pucharu Świata w 2025 roku! Próba przedolimpijska w ramach LGP
Skocznie w Predazzo (fot. Julia Piątkowska)

Predazzo wycofuje się z organizacji Pucharu Świata w 2025 roku! Próba przedolimpijska w ramach LGP

Po pięcioletniej przerwie rywalizacja Pucharu Świata miała powrócić do Predazzo, a styczniowe zmagania miały być przetestowaniem obiektu przed nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2026. Niestety tak się jednak nie stanie, jak podają media Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) ze względu na przedłużające się prace remontowe skoczni, zmuszeni są odwołać zawody we Włoszech.

 

Informacje, które otrzymaliśmy w zeszłym tygodniu były nieoczekiwane i niestety wpływają na nasz kalendarz Pucharu Świata i ważne przygotowania Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie Cortinie 2026. Imprezy testowe są kluczowymi etapami doskonałego przygotowania i przeprowadzenia Igrzysk Olimpijskich – przekazał dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile. Według spływających informacji od prowincji Trydent, odpowiedzialnej za zarządzanie obiektem, prace budowlane są znacznie opóźnione, a ich przewidywane zakończenie i oddanie skoczni zaplanowane jest dopiero na kwiecień przyszłego roku. Uniemożliwia to przeprowadzenie rywalizacji zarówno kobiet jak i mężczyzn zaplanowanej na drugi weekend stycznia (11-12.01.2025).

Szansa dla zawodników na przetestowanie nowej skoczni kompleksu Trampolino Dal Ben (HS-143), według planów Pertile ma się pojawić już w przyszłe lato podczas Letniego Grand Prix. Warto wspomnieć, że ostatnie zawody z letniego cyklu odbyły się w Predazzo aż 18 lat temu – w 2006 roku. Jak dodaje dyrektor Pucharu Świata, obiekt ma być również dostępny przez całe lato dla reprezentacji i prowadzonych przez nie sesji treningowych.  – Obiekt powinien być gotowy w kwietniu lub maju 2025 roku, otrzymaliśmy wiążącą obietnicę. W związku z tym latem 2025 roku będziemy organizować na obiekcie zawody Grand Prix w ramach naszej letniej serii zawodów. Odbędą się zawody indywidualne, super duetów oraz zawody drużyn mieszanych, wszystko zgodnie z planem. Tylko w lecie. To wydarzenie z pewnością da nam ważne doświadczenie i testy, których potrzebujemy przed startem w Igrzyskach Olimpijskich. Ośrodek będzie również otwarty na szkolenia latem 2025 roku, umożliwiając zespołom szkolenie i testowanie obiektu – mówi Pertile.

Jak podaje dyrektor Pucharu Świata, na razie weekend po odwołanych zmaganiach we włoskim Predazzo ma pozostać czasem wolnym na regeneracje zawodników tuż po zakończonym tydzień wcześniej Turnieju Czterech Skoczni. – W tej chwili zakładam, że weekend pozostanie wolny w kalendarzu Pucharu Świata, ponieważ jest to czas bezpośrednio po Turnieju Czterech Skoczni. Da to wszystkim zaangażowanym trochę czasu, aby wziąć głęboki oddech w środku trudnego sezonu. Przynajmniej taki jest obecny plan – zakończył Pertile.

Warto dodać, że zawody Pucharu Świata w Predazzo ostatni raz odbyły się w styczniu 2020 roku. Podczas weekendowych zmagań na normalnej skoczni miejsca na podium dwukrotnie zajmowali ci sami zawodnicy, odpowiednio na najwyższym stopniu Karl Geiger, tuż za nim Stefan Kraft i zamykający czołową trójkę Dawid Kubacki.

 

Oliwia Dela,
źródło: fis-ski.com

Dodaj komentarz