You are currently viewing Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)

Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)

IMG 8092 - Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)Konkursy zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na przebudowanej Gross-Titlis Schanze w szwajcarskim Engelbergu przeszły do historii. Czas więc na kolejne liczbowe podsumowanie weekendu ze skokami narciarskimi na najwyższym, światowym poziomie. Zobaczmy, co przyniosły ostatnie zawody trzeciego periodu zmagań elity.

 
8H7A0043 - Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)
Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu (fot. Julia Piątkowska)

Na początek trochę historii. Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Engelbergu został rozegrany w sezonie 1979/1980. W ciągu ośmiu lat rywalizacji, aż siedmiokrotnie zawody czołowych skoczków globu na Gross Titlis-Schanze były zaliczane do klasyfikacji ówczesnego Turnieju Szwajcarskiego.

Tuż przed bożonarodzeniową przerwą, elita skoczków narciarskich przyjechała, aby w kantonie Obwalden rozegrać 53. i 54. zawody w historii pucharowej rywalizacji w Engelbergu. Były to jednocześnie dwa pierwsze konkursy na przebudowanej Titlis (HS-140), a weekend walki o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017 zainaugurowały po raz pierwszy „wieczorne” zmagania czołowych zawodników globu przy w pełni sztucznym oświetleniu.

8H7A0482 - Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)
Kamil Stoch (fot. Julia Piątkowska)

„Góra Aniołów” kolejny raz okazała się szczęśliwa dla biało-czerwonych, chociaż niektórzy kibice z pewnością oczekiwali powtórki z 2013 roku, kiedy Jan Ziobro i Kamil Stoch, dwukrotnie zajmowali miejsca w czołowej trójce. Do wyczynu sprzed niespełna trzech lat nawiązał w niedzielę skoczek z Zębu, który zakończył konkurs na trzeciej pozycji, osiągając tym samym 34. podium w karierze. Co więcej, było to 12. biało-czerwone miejsce w czołowej trójce podczas zawodów w Engelbergu.

8H7A0561 - Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)
Cene Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Kolejny raz w kronikach skoków narciarskich zapisało się nazwisko braci Prevc. Pierwszy raz w historii zawodów najwyższej rangi, rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) wystąpiła trójka rodzeństwa. Mimo tego, że podczas sobotniej rywalizacji na Gross-Titlis Schanze wszyscy zdobyli pucharowe punkty, opuszczają Engelberg w różnych nastrojach. Domen był drugi, a także odniósł kolejne (czwarte w karierze) zwycięstwo i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji całego cyklu, przy okazji ustanawiając rekord obiektu (144 metry). Cene napisał na jednym z portali społecznościowych, że przełamał pierwsze lody. 20-latek zdobył trzy „oczka” w swoich pierwszych startach w elicie tej zimy, co może zapisać po stronie plusów. W zdecydowanie gorszym nastroju szwajcarskie Alpy opuścił Peter. Obrońca Kryształowej Kuli na początku sezonu nie prezentuje tak porywających skoków jak jeszcze w zeszłym sezonie, co więcej, sobotni konkurs zakończył upadkiem (drugim tej zimy), a podczas niedzielnych zmagań nie zmieścił się w finałowej „30” notując najgorszy wynik od marca 2014 roku.

8H7A0460 - Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)
Andreas Kofler (fot. Julia Piątkowska)

Kariera sportowca niesie za sobą liczne wzloty i upadki. Sobotni konkurs na długo zapamięta doświadczony austriacki zawodnik, Andreas Kofler. Popularny „Kofi” na powrót do ścisłej czołówki Pucharu Świata czekał od zawodów w norweskim Trondheim, rozegranych 7 marca 2014 roku. Tym samym, podopieczny Heinza Kuttina zapisał w swoim sportowym CV 9. miejsce na podium podczas zawodów rozgrywanych w Engelbergu oraz 36. w całej dotychczasowej karierze. Najjaśniejszym punktem austriackiej ekipy był jednak w czasie całego weekendu powracający do świetnej dyspozycji Michael Hayboeck, który odnosząc w sobotę piąte pucharowe zwycięstwo w karierze, zrównał się w klasyfikacji wszech czasów m.in. z Martinem Kochem, Richardem Freitagiem, Romanem Koudelką i Andreasem Kuettelem.

8H7A0307 - Engelberg 2016 w liczbach – fakty i ciekawostki (podsumowanie)
Vojtech Stursa (fot. Julia Piątkowska)

Warto podkreślić także bardzo dobre skoki, które w pierwszych tygodniach zimowego sezonu prezentuje młody Czech, Vojtech Stursa. Podczas niedzielnego konkursu indywidualnego reprezentant naszych południowych sąsiadów poprawił dotychczasową „życiówkę” w Pucharze Świata zajmując 8. pozycję. 21-letni zawodnik Dukli Liberec jest także najlepszym z Czechów w klasyfikacji generalnej całego cyklu (20. miejsce). Do posumowania warto dodać także akcent norweski – najdłuższym skokiem w czasie całego weekendu popisał się Daniel Andre Tande, który jednak upadł osiągając 144,5 metra i o rekordzie skoczni mówić nie możemy.

Podczas weekendu ze skokami narciarskimi w Engelbergu, pierwsze punkty w tym sezonie zdobyli: Cene Prevc, Tom Hilde i Denis Kornilov. Jedynym zawodnikiem, który podczas wszystkich zawodów tej zimy kończył zmagania w czołowej dziesiątce pozostaje wciąż Stefan Kraft.

 

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017 prowadzi Domen Prevc, który na swoim koncie zgromadził do tej pory 540 punktów. Drugie miejsce zajmuje Norweg, Daniel Andre Tande z dorobkiem 382 pucharowych "oczek", trzeci jest Austriak Stefan Kraft (331 pkt). Najlepszym z biało-czerwonych jest Kamil Stoch, który aktualnie jest sklasyfikowany tuż za czołową trójką z dorobkiem 323 punktów.

Czołowa dziesiątka (+ Polacy):

 
zawodnik
kraj
punkty
strata
1
Domen Prevc
SLO
540
 
2
Daniel Andre Tande
NOR
382
-158
3
Stefan Kraft
AUT
331
-209
4
Kamil Stoch
POL
323
-217
5
Severin Freund
GER
288
-252
6
Maciej Kot
POL
285
-255
7
Markus Eisenbichler
GER
269
-271
8
Manuel Fettner
AUT
261
-279
9
Michael Hayboeck
AUT
243
-297
10
Andreas Kofler
AUT
214
-326
16
Dawid Kubacki
POL
117
-423
18
Piotr Żyła
POL
105
-435
25
Stefan Hula
POL
57
-483
37
Aleksander Zniszczoł
POL
9
-531
43
Klemens Murańka
POL
4
-536

Zawody w Engelbergu przyniosły zmiany w Pucharze Narodów, gdzie toczy się bardzo zacięta i emocjonująca walka. Na czele klasyfikacji plasują się reprezentanci Austrii, których skoczkowie zgromadzili w sumie 1369 punktów i nieznacznie wyprzedzają Niemców (1359 pkt). Trzecie miejsce, z dorobkiem 1300 "oczek" zajmują polscy podopieczni Stefana Horngachera.

Pełne klasyfikacje generalne >>>
Zwycięzcy konkursów Pucharu Świata (pod względem ilości zwycięstw) >>>

 

zebrał Oskar Szechnicki

 

Dodaj komentarz