You are currently viewing Letnie Mistrzostwa Ukrainy: Kozłowa i Szumbareć z kompletem złotych medali w Worochcie
Ołeksandr Szumbareć i Karina Kozłowa (fot. Granada / Wikimedia Commons / Julia Piątkowska)

Do licznego grona krajów, które w październiku rozegrały u siebie krajowe mistrzostwa, zalicza się także Ukraina. Kompleks skoczni Awanhard w karpackiej Worochcie w dniach 11-12 października 2023 roku gościł zawody indywidualne na skoczni średniej (K-75 / HS-83) i normalnej (K-90 / HS-100), a także konkurs drużynowy. W rywalizacji kobiet brylowała Karina Kozłowa, a wśród panów równych nie miał sobie Ołeksandr Szumbareć. W drużynie natomiast najlepszy był obwód tarnopolski.

Szumbareć mistrzem na średniej skoczni

Zmagania w środę 11 października rozpoczął konkurs mężczyzn na skoczni średniej. Po pierwszej serii prowadził Witalij Hrebeniuk po skoku na odległość 78,5 metra. Drugie miejsce zajmował Andrij Pyłypczuk (77,5 metra), natomiast na trzecim miejscu byli ex aequo Rusłan Szumański oraz Ołeksandr Szumbareć (obaj po 75,5 metra). Ostatni z nich przypuścił w drugiej serii atak najdłuższym, 79,5-metrowym skokiem i to on cieszył się ze złotego krążka (230,5 pkt). Na drugie miejsce z 3,5-punktową stratą spadł Hrebeniuk (76,5 m / 227,0 pkt), a gwarantującą brązowy krążek pozycję utrzymał Szumański (75,0 m / 221,1 pkt).

Zaraz za podium zawody ukończył Ilja Czebołda (76,5 / 73,5 m / 217,0 pkt), natomiast z drugiego na piąte miejsce spadł Andrij Pyłypczuk (73,0 m / 215,1 pkt). Do zawodów zgłoszone były także gwiazdy ukraińskich skoków narciarskich – Jewhen Marusiak i Witalij Kaliniczenko, lecz, jak także kilku innych skoczków, nie pojawili się na starcie. Ostatecznie udział wzięło 27 zawodników.

Kozłowa z debiutanckim medalem na średnim obiekcie

MistrzostwaUkrainy kobietyWorochta2023 Kozlova 300x200 - Letnie Mistrzostwa Ukrainy: Kozłowa i Szumbareć z kompletem złotych medali w Worochcie
Podium Letnich Mistrzostw Ukrainy kobiet 2023 (od lewej: Hłuchowa, Kozłowa, Pyłypczuk) (fot. Roman Romanko)

Tego samego dnia odbył się także konkurs kobiet na obiekcie K-75. Zwyciężyła go zaledwie 14-letnia Karina Kozłowa po dwóch najdłuższych skokach na odległość 72,5 oraz 71 metrów, które przełożyły się na 200,2-punktową notę. Zdobyła tym samym pierwszy w karierze krążek krajowych mistrzostw. Drugie miejsce próbami na 66 i 64 metry wyskakała sobie Żanna Hłuchowa (165,0 pkt), a najniższy stopień podium przypadł Tetianie Pyłypczuk (67,0 / 59,5 m / 158,3 pkt). Czwarte miejsce zajęła Mariana Onufrak (60,5 / 59,0 m), a na piątej (ostatniej) lokacie uplasowała się Daryna Ilczuk (58,5 / 55,5 m).

Dominacja Tarnopola w konkursie drużynowym

Następny dzień, czwartek 12 października, w Worochcie rozpoczął konkurs drużynowy na średniej skoczni. Po triumf sięgnęła druga drużyna obwodu tarnopolskiego w składzie: Karina Kozłowa (77 z upadkiem / 69,0 m), Andrij Pyłypczuk (67,5 / 71,0 m), Ołeksandr Szumbareć (75,0 / 80,5 m), Dmytro Mazurczuk (71,0 / 77,0 m), z 813,6 punktu. Srebro zdobyła pierwsza drużyna tegoż obwodu (w składzie: Tetiana Pyłypczuk (67,0 / 67,0 m), Rusłan Szumański (70,0 / 73,0 m), Iwan Pyłypczuk (74,0 / 69,0 m), Witalij Hrebeniuk (70,0 / 71,0 m)), a brąz – trzecia (w składzie: Darina Ilczuk (55,0 / 56,0 m), Denys Pyłypczuk (77,5 / 73,0 m), Ołeksandr Szowkoplia (70,0 / 71,5 m), Ilja Czebołda (73,0 / 73,5 m)). Pozostałe dwie biorące udział w konkursie drużyny reprezentowały natomiast obwód iwanofrankiwski.

Bezkonkurencyjny Szumbareć na obiekcie normalnym

MistrzostwaUkrainy mezczyzniWorochta2023 Shumbarets 300x200 - Letnie Mistrzostwa Ukrainy: Kozłowa i Szumbareć z kompletem złotych medali w Worochcie
Podium Letnich Mistrzostw Ukrainy mężczyzn 2023 (od lewej: Mazurczuk, Szumbareć, Szumański) (fot. Roman Romanko)

Następnie rywalizacja przeniosła się na największą wchodzącą w skład kompleksu Awanhard, 100-metrową skocznię. Na niej ponownie szans rywalom nie dał Ołeksandr Szumbareć. Kuzyn skaczącego przed laty na arenie międzynarodowej Witalija jako jedyny dwukrotnie osiągnął punkt K obiektu, lądując na 90. i 94. metrze. Przełożyło się to na złoty krążek z notą wynoszącą 225 punktów. 11,5 punktu mniej zdobył srebrny medalista Dmytro Mazurczuk po 88,5 oraz 90-metrowych próbach (213,5 pkt), a osiągnięcie ze skoczni średniej powtórzył Rusłan Szumański (81,0 / 88,0 m / 195,5 pkt). Czwarta pozycja przypadła Andrijowi Pyłypczukowi (86,0 / 81,5 m), a czołową piątkę zamknął Ołeksandr Szowkoplia (77,0 / 83,5 m). Na skoczni normalnej rywalizowało 24 zawodników.

Kozłowa najlepsza także na skoczni normalnej

Dzień później złoto ponownie padło łupem Kariny Kozłowej, choć nie wywalczyła go już w tak przekonującym stylu. Jej skoki na odległość 73,5 oraz 72,5 metra przełożyły się na 143-punktową notę, a więc zaledwie o 2 „oczka” większą niż srebrnej medalistki – Żanny Hłuchowej. 16-latka osiągnęła 71 i 74 metry (141,0 pkt). Trzecie miejsce ponownie zajęła Tetiana Pyłypczuk (69,0 / 73,5 m / 133,0 pkt), w związku z czym skład i kolejność na podium byly identyczne jak na skoczni średniej. Tym razem czwartą pozycję zajęła jednak Daryna Ilczuk (65,0 / 64,0 m), a ostatnią, piątą – Mariana Onufrak (55,0 / 61,0 m).

Rywalizacja chłopców i dziewcząt

W dniach 14 i 15 października miały miejsce także Letnie Mistrzostwa Ukrainy Chłopców i Dziewcząt. Pierwszego dnia odbył się konkurs drużynowy na skoczni K-40, w którym udział wzięło osiem duetów, wygrany przez pierwszą drużynę obwodu tarnopolskiego (w składzie: Stanisław Jewdokimow, Ołeksandr Strumiński). Dzień później w kategorii chłopców z rocznika 2012 i młodszych na skoczni K-30 zwyciężył Ołeksij Strumiński (wystartowało 12 chłopców), spośród dziewcząt z rocznika 2011 i młodszych na obiekcie K-30 najlepsza była Olena Cibulska (wystartowało 8 dziewcząt), a w kategorii chłopców z lat 2010-2011 na skoczni K-40 kolejne złoto wywalczył Stanisław Jewdokimow (wystartowało 16 chłopców).