You are currently viewing ORLEN Cup Zakopane: Kozłowa i Majerczyk z dubletami w inauguracji cyklu
Kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem (fot. Weronika Brodowska)

ORLEN Cup Zakopane: Kozłowa i Majerczyk z dubletami w inauguracji cyklu

Tego weekendu zainaugurowana została 20. edycja cyklu ORLEN Cup. Na Małej Krokwi (K-64 / HS-70) w Zakopanem w piątek i sobotę skakano w pięciu kategoriach.

Choć sam cykl ma już całkiem bogatą, dwudziestoletnią historię, to tegoroczna edycja będzie pierwszą z Maciejem Maciusiakiem u sterów. Były już trener kadry narodowej B od września tego roku jest koordynatorem Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej. Jakie zmiany względem poprzednich edycji czekają uczestników ORLEN Cupu tej zimy?

Chcemy, by te zawody były jak najbardziej zbliżone formatem do rywalizacji w Pucharze Świata. W drugiej serii w każdej kategorii będzie startować wyłącznie czołowa dwudziestka po pierwszej rundzie. Na polecenie trenera zmienić będzie można platformę startową, z której ruszy zawodnik czy zawodniczka. Rzecz jasna, dodatkowe punkty zostaną przyznane, jeśli uda się osiągnąć odległość równą lub większą 95% rozmiaru skoczni – jak w międzynarodowych zawodach najwyższej rangi

– powiedział Maciusiak cytowany przez Polski Związek Narciarski.

Nowością będzie również komisja zawodnicza. Młodzi sportowcy będą mogli wypowiedzieć się na temat tego, co chcieliby zmienić. Zdajemy sobie sprawę, że te zawody są organizowane dla nich. Niekiedy być może mówią o pewnych kwestiach trenerowi, lecz nie jest to przekazywane dalej. Chcemy mieć dobry kontakt z zawodnikami

– dodał. Natomiast jaką rolę dla polskich skoków narciarskich widzi w cyklu ORLEN Cup świeżo upieczony koordynator Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej?

Cykl ORLEN Cup sprzyja rozwojowi dyscypliny. Wyższym celem jest to, by te zawody przygotowywały również tych starszych zawodników do startów w zawodach międzynarodowych. Dobrze by było, gdyby ORLEN Cup został przez nich zapamiętany jako ten, w którym zaczęli odnosić pierwsze sukcesy. Ważna jest również frajda z rywalizacji. Oby na starcie pojawiło się jak najwięcej uczestników. To zachęci innych do trenowania sportów zimowych – skoków narciarskich czy kombinacji norweskiej

– zakończył działacz.

Więcej o swojej nowej roli Maciusiak opowiedział w niedawnym wywiadzie udzielonym naszemu portalowi, który znajdziecie TUTAJ.

Piątek łupem Kariny Kozłowej i Stanisława Majerczyka

Piątkowego przedpołudnia rywalizację rozpoczęli Juniorzy Młodsi. Wśród skoczków z roczników 2006-2007 najlepszy okazał się Szymon Dubiel, osiągając 67 oraz 65,5 metra (237,3 pkt). Drugie miejsce zajął Mateusz Maciusiak (64,0 / 65,0 m / 226,4 pkt), a najniższy stopień podium padł łupem Karola Pieczarki (64,0 / 64,0 m / 225,0 pkt). Podium nieznacznie przegrał Kamil Waszek (64,5 / 64,5 m / 223,9 pkt), a spadek z drugiej na piątą pozycję zanotował Wojciech Cieślar (65,0 / 62,5 m / 222,8 pkt). Udział wzięło 18 zawodników.

Następnie doszło do rozstrzygnięć w kategorii Open. Po pierwszej serii na prowadzeniu ex aequo znajdowali się Jan Galica i Stanisław Majerczyk. Pojedynek ten zwyciężył Majerczyk, który w drugiej serii oddał najdłuższy skok konkursu (65,0 / 66,0 m / 233,7 pkt), podczas gdy Galica zadowolić się musiał drugim miejscem (65,0 / 65,0 m / 230,3 pkt). Trzeci był natomiast Wiktor Pękala (65,0 m / 64,0 m / 224,9 pkt). W pierwszej piątce znaleźli się także Wiktor Węgrzynkiewicz (64,5 / 64,0 m / 223,7 pkt) oraz Mateusz Król (64,5 / 64,0 m / 219,7 pkt). Udział wzięło 19 zawodników.

W godzinach popołudniowych jako pierwsi startowali Chłopcy Starsi. Najlepszym z roczników 2010-2011 był Miłosz Malarz (67,5 m / 66,0 m / 251,6 pkt), który wyraźnie wyprzedził drugiego Mateusza Rusa (64,0 / 62,5 m / 231,8 pkt) oraz trzeciego Jakuba Kozioła (63,5 / 57,5 m / 209,4 pkt). Udział wzięło 37 zawodników.

W kategorii Młodzicy przeznaczonej dla skoczków z roczników 2008-2009 triumfował Szymon Sarniak (67,0 / 67,5 m / 238,6 pkt). Z walki o drugi stopień podium zwycięsko wyszedł Konrad Tomasiak (66,5 / 66,0 m / 234,3 pkt), podczas gdy trzecie miejsce przypadło Szymonowi Byrskiemu (65,5 / 65,0 / 232,0 pkt). Nieznacznie poza „pudłem” uplasowali się natomiast Tymoteusz Dyduch (64,5 / 65,0 m / 228,6 pkt) i Klemens Bafia (65,5 / 64,0 / 227,6 pkt). Na liście startowej widniało 39 zawodników, lecz czterech z nich zostało zdyskwalifikowanych, w związku z czym ostatecznie sklasyfikowano ich 35.

Wśród kobiet najlepiej spisała się letnia mistrzyni Ukrainy – Karina Kozłowa. Jako jedyna w stawce dwukrotnie osiągnęła 60. metr, pewnie zwyciężając (61,0 / 60,0 / 200,2 pkt). Na drugim miejscu zameldowała się Tamara Mesíková (57,5 / 56,5 m / 183,4 pkt), a na trzecim – Sara Tajner (54,0 / 54,5 m / 168,2 pkt). Zaraz za podium uplasowała się Olivia Brenkus (50,5 / 51,0 m / 147,4 pkt), a pierwszą piątkę zamknęła Zuzanna Rapacz (50,5  / 49,0 m / 143,1 pkt). Udział wzięło 8 zawodniczek.

PEŁNE WYNIKI PIĄTKOWYCH ZMAGAŃ >>>

Kozłowa i Majerczyk ponownie najlepsi w sobotę

Następnego dnia wśród Juniorów Młodszych znów triumfował Szymon Dubiel (65,0 / 64,0 m / 228,9 pkt), ponownie dzieląc podium z drugim Karolem Pieczarką (65,0 / 64,0 m / 227,4 pkt) i trzecim Mateuszem Maciusiakiem (62,5 / 63,0 m / 217,5 pkt). Z miejsca gwarantującego podium po pierwszej serii spadł Kamil Waszek (63,0 / 62,5 m / 217,0 pkt), a czołową piątkę zamknął Mateusz Mysza (62,0 / 64,5 m / 215,9 pkt). Udział wzięło 18 zawodników.

W kategorii Open, podobnie jak w piątek, zwyciężył Stanisław Majerczyk, skacząc na 67,5 oraz 65,5 metra (240,0 pkt). Drugie miejsce ponownie zajął Jan Galica (64,5 / 64,5 m / 228,4 pkt), a na najniższym stopniu podium stanął Wiktor Węgrzynkiewicz (64,0 / 64,5 m / 225,7 pkt). Zaraz za „pudłem” uplasował się Wiktor Pękala (62,0 / 64,5 m / 218,4 pkt), natomiast piątkowe piąte miejsce powtórzył Mateusz Król (62,0 / 61,5 m / 210,2 pkt). Udział wzięło 18 zawodników.

Kategoria Chłopców Starszych po raz drugi z rzędu padła łupem Miłosza Malarza (67,5 / 65,5 / 251,4 pkt), który ponownie wyraźnie zwyciężył nad drugim Mateuszem Rusem (65,5 / 67,5 m / 239,4 pkt) i trzecim Jakubem Koziołem (60,0 / 58,5 m / 199,8 pkt). Udział wzięło 36 zawodników.

Do przetasowań względem piątku doszło natomiast w kategorii Młodzików. Zwyciężył Szymon Byrski (67,5 / 65,5 m / 240,5 pkt). Drugie miejsce wywalczył Klemens Bafia (66,0 / 64,5 m / 234,0 pkt), a na najniższym stopniu podium stanął Tymoteusz Dyduch (65,5 / 65,0 m / 231,5 pkt). Wczorajszy triumfator, Szymon Sarniak, uplasował się zaraz za podium (64,5 / 66,0 m / 229,0 pkt), a czołową piątkę zamknął Piotr Kocur (65,0 / 64,0 m / 225,4 pkt). Udział wzięło 38 zawodników, a jeden został zdyskwalifikowany.

Do zmian na podium nie doszło z kolei u kobiet. Ponownie zwyciężyła Ukrainka Karina Kozłowa (59,0 / 58,5 m / 190,3 pkt) nad drugą Słowaczką Tamarą Mesíkovą (55,5 / 55,0 m / 176,0 pkt) i trzecią Sarą Tajner (55,5 / 54,0 m / 169,6 pkt). W pierwszej piątce konkurs ukończyły także Ewa Frączek (52,0 / 50,0 m / 150,1 pkt) oraz Olivia Brenkus (50,0 / 51,5 m / 147,9 pkt). Udział wzięło 8 zawodniczek.