You are currently viewing MKOl: AŁMATY, OSLO i PEKIN POWALCZĄ o ZIO 2022

MKOl: AŁMATY, OSLO i PEKIN POWALCZĄ o ZIO 2022

Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził, że w ostatnim etapie rywalizacji o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich wezmą udział trzy miasta – Ałmaty (Norwegia), Oslo (Norwegia) i Pekin (Chiny). Od tej pory miasta te nie są już miastami aplikującymi, a miastami-kandydatami do zorganizowania ZIO.

Decyzja została podjęta po analizie wniosków poszczególnych miast, w ramach których kandydaci przedstawiali swoje wizje organizacji Igrzysk po dostosowaniu imprezy do charakterystyki danego kraju. MKOl wymagał także, aby kandydaci przedstawili swoje opinie na temat rozwoju poszczególnych miast i regionów, który to proces ma zapewnić trwałe dziedzictwo dla ich mieszkańców.

Oslo swoją uwagę skupiło na ofercie dla młodzieży łącząc to z doświadczeniem nabytym przy organizacji Zimowych Igrzysk w Lillehammer w 1994 roku. Norwegowie chcą także zachęcać swoich obywateli do zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia.

Ałmaty przedstawiły Igrzyska jako wielką szansę na stworzenie idealnych centrów sportów zimowych w Azji Środkowej. Połączone będzie to z rozwojem krajowego sportu i branży turystycznej.

Pekin podobnie jak kandydatura Kazachów, obok rozwoju sportowego zwraca uwagę na szanse rozwoju turystyki i przemysłu. Chińczycy po organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008 r.) chcą poszerzyć bazę sportowych obiektów o te związane z dyscyplinami zimowymi, dzięki czemu Chiny staną się wielkim światowym centrum sportowym.

Teraz miasta-kandydatów czeka praca nad odpowiednią dokumentacją, którą mają dostarczyć do MKOl do 7 stycznia 2015 roku. Później, od lutego do marca przedstawiciele Komitetu będą wizytować poszczególne miasta i oceniać ich potencjał. Od maja do czerwca przedstawiane będą sprawozdania wizytatorów, aby 31 lipca 2015 roku w Kuala Lumpur podczas sesji MKOl, ogłosić, gdzie odbędą się ZIO w 2022 roku.

Przypomnijmy, że z kandydowania wycofały się wcześniej trzy miasta – Sztokholm (Szwecja), Kraków (Polska) i Lwów (Ukraina).

 

Źródło: fis-ski.com

 

Dodaj komentarz