You are currently viewing Czesi wybiorą najlepszego sportowca zimy, Koudelka nominowany

Czesi wybiorą najlepszego sportowca zimy, Koudelka nominowany

Koudelka Roman WC.Zakopane.2015 fot.Julia .Piatkowska - Czesi wybiorą najlepszego sportowca zimy, Koudelka nominowanyMimo że narciarskie środowisko jest już w pełni skupione na nadchodzącym sezonie, już za niespełna tydzień zostanie wybrany „Král bílé stopy 2016″, czyli najlepszy czeski narciarz ubiegłej zimy. Wśród 22 nominowanych znaleźli się także skoczkowie narciarscy zza naszej południowej granicy – Roman Koudelka, Tomas Vancura i Barbora Blazkova.

 

Znany i lubiany wśród kibiców 27-letni Roman Koudelka zakończył miniony sezon Pucharu Świata na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej. Jego największym sukcesem było zwycięstwo w indywidualnej rywalizacji w Wiśle. Ponadto często plasował się w czołówce, wielokrotnie zajmował lokaty w pierwszej .

Vancura Tomas CoC.Wisla .lato .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Czesi wybiorą najlepszego sportowca zimy, Koudelka nominowany
Tomas Vancura, fot. Julia Piątkowska

Kolejny nominowany to Tomas Vancura, którego obserwować mogliśmy głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego, w czasie których dwukrotnie stawał na podium – w japońskim Sapporo zajął pierwsze miejsce, a w Garmisch-Partenkirchen uplasował się na trzeciej pozycji. Po raz pierwszy spróbował także swoich sił na wielkiej seniorskiej imprezie, jaką były Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2016, w austriackim Tauplitz/Bad Mitterndorf. 19-latek zajął tam bardzo zadowalającą, 23. lokatę. – Zrealizowałem cel na miniony sezon, czyli przynajmniej jedno miejsce na podium w czasie Pucharu Kontynentalnego – powiedział utalentowany zawodnik, dodając: – Teraz priorytetem jest dla mnie oddawanie dobrych skoków. Wierzę, że dzięki nim wyniki przyjdą same.

Blazkova Barbora Frenstat.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x199 - Czesi wybiorą najlepszego sportowca zimy, Koudelka nominowany
Barbora Blazkova, fot. Julia Piątkowska

Kontrastując z wyżej wymienionymi zawodnikami, czeska skoczkini Barbora Blazkowa nie była w ubiegłym sezonie najlepszą sportsmenką w swojej kategorii. Z dorobkiem zaledwie sześciu punktów znalazła się bowiem na bardzo odległym, 49. miejscu w klasyfikacji generalnej żeńskiego Pucharu Świata. Jej koleżanka z drużyny, Zdenka Pesatova uplasowała się na wyższej, 42. pozycji. Swego rodzaju sukces Barbora Blazkova zanotowała jednak w czasie zawodów z cyklu FIS Cup w ojczystym Harrachovie, gdzie zajęła 9. i 6. lokatę. – Największą radość sprawiły mi zawody w Harrachovie, gdzie oddałam naprawdę dobre skoki. Cudownie było poczuć tam wsparcie kibiców, rodziny i przyjaciół – powiedziała skoczkini.

O nominacji do plebiscytu przesądził jednak wynik zawodniczek na Mistrzostwach Świata Juniorów w Rasnovie – Blazkova zakończyła tamte zawody na 13. miejscu, a Pesatova na 15.

Trzeba jednak otwarcie przyznać, że żaden z przedstawicieli skoków narciarskich nie jest typowany jako główny faworyt plebiscytu. W zaszczytnym gronie kandydatów do zwycięstwa znajdują się m.in.: obrończyni tytułu, narciarka alpejska Sarka Strachova i snowboardzistka Ester Ledecka. Finał plebiscytu odbędzie się już w najbliższy piątek, 27 maja.

 

źródło: czech-ski.com

 

Dodaj komentarz