You are currently viewing Lillehammer: Niemki z mistrzynią, Norweżki z kandydatką do pokonania Takanashi
Carina Vogt, fot. Julia Piątkowska

Lillehammer: Niemki z mistrzynią, Norweżki z kandydatką do pokonania Takanashi

Czwartkowymi kwalifikacjami na Lysgårdsbakken (HS-100), najlepsze skoczkinie  zainaugurują szósty sezon Pucharu Świata  w skokach narciarskich. Tuż przed rozpoczęciem walki o Kryształową Kulę składy kadr na te zawody ogłosili Norwegowie oraz Niemcy. W składzie znalazły się m.in. mistrzyni świata Carina Vogt oraz norweska liderka Maren Lundby.

 

Młode Norweżki na starcie

Krajowa federacja ogłosiła w środę nazwiska pięciu zawodniczek, które u progu rozpoczynającego się  sezonu zimowego, powalczą w Lillehammer o pierwsze  punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2016/2017.

Lundby Maren WSC.MS .Falun .2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Lillehammer: Niemki z mistrzynią, Norweżki z kandydatką do pokonania Takanashi
Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

W składzie skoczkiń z Kraju Wikingów na inauguracyjne zawody nie mogło zabraknąć utalentowanej liderki kadry, 22-letniej Maren Lundby, o której bardzo przychylnie wypowiada się trener Christian Meyer. – Jest to zawodniczka, która ciężko pracowała w okresie przygotowawczym do nadchodzącego sezonu. Wszystko poszło w dobrym kierunku, Maren prezentuje bardziej stabilną formę niż poprzednio. Celem jest walka o czołowe pozycje w każdym starcie w Pucharze Świata – zapewnił szkoleniowiec Norweżek.

Możliwość startu podczas konkursów elity skoczkiń rozgrywanych w ojczyźnie dostaną także zawodniczki, które z powodzeniem rywalizowały na arenie międzynarodowej podczas zmagań na skoczniach pokrytych igelitem – Silje Opseth i Thea Sofie Kleven. Pierwsza z zawodniczek zdobyła tego lata punkty podczas konkursu FIS Grand Prix w Czajkowskim, natomiast jej młodsza koleżanka triumfowała podczas Pucharu Kontynentalnego, właśnie w Lillehammer. Skład Norweżek uzupełnią: Anniken Mork oraz Anna Odine Stroem.

 

Niemcy z mistrzynią w Lillehammer

Niemiecki Związek Narciarski poinformował, że decyzją sztabu szkoleniowego, na pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata uda się sześć zawodniczek zza naszej zachodniej granicy. Odpowiedzialny za przygotowanie niemieckich skoczkiń trener Andreas Bauer, zauważył, że selekcja kadry na inauguracyjny weekend zawodów Pucharu Świata w Norwegii odbyła się już w połowie listopada, podczas obozu treningowego w Oberstdorfie. Szkoleniowiec jest zadowolony z przebiegu letniego okresu przygotowawczego. – Nasze przygotowania oceniam bardzo dobrze, na szczęście obyło się bez kontuzji – powiedział 52-letni szkoleniowiec.

IMG 8613 - Lillehammer: Niemki z mistrzynią, Norweżki z kandydatką do pokonania Takanashi
Katharina Althaus (fot. Frederik Clasen)

– Wszelkie prognozy przed rozpoczęciem rywalizacji są bardzo trudne. Chcemy aby zawodniczki prezentowały formę, która pozwoli na zajmowanie miejsc w najlepszej dziesiątce oraz miejsc na podium. Postaramy się także powtórzyć dobry wynik z Mistrzostw Świata w Falun – opowiedział o celach swoich podopiecznych na nadchodzący sezon Andreas Bauer.

W składzie Niemiec na konkursy w Lillehammer znalazła się Ramona Straub, która powraca do rywalizacji w Pucharze Świata po dwuletniej przerwie spowodowanej zerwaniem więzadeł krzyżowych. Nominacji na inaugurację całego cyklu nie mogło zabraknąć dla mistrzyni świata z 2015 roku, Cariny Vogt. Skoczkinie zza naszej zachodniej granicy będą reprezentować także: Anna Rupprecht, Juliane Seyfarth i Svenja Wuerth. Skład Niemek uzupełniła Katharina Althaus. – Napięcie rośnie, bo nie wiemy, w jakiej dyspozycji są nasze rywalki. W ostatnim czasie oddałam około 30 skoków na śniegu, jestem przygotowana do rywalizacji – powiedziała 20-latka.

 

źródła: skiforbundet.no / DSV

 

Dodaj komentarz