You are currently viewing Leyhe liderem Niemców, Freund gotowy na powrót w Ruce

Leyhe liderem Niemców, Freund gotowy na powrót w Ruce

689 dni. Tyle na powrót do Pucharu Świata w skokach narciarskich czekał Severin Freund. Niemiecki mistrz świata z 2015 roku ma już za sobą długie czekanie, kontuzje i żmudną rehabilitację. Teraz chce tylko jednego – ponownie skakać na nartach na najwyższym poziomie. Pierwsza szansa już w czasie nadchodzącego weekendu w fińskiej Ruce, gdzie łącznie zaprezentuje się siedmiu Niemców.

 

Freund: „Zima zaczyna się także dla mnie”

Swój ostatni start w międzynarodowych zawodach Severin Freund zaliczył 3 stycznia 2017 roku, kiedy to zajął 47. miejsce w konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Od tego czasu znakomity niemiecki zawodnik, który w ostatnich dwóch latach dwukrotnie doznał zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie wykazał się ogromną cierpliwością. Najpierw pogodził się z długotrwałym rozstanie się z koronną dyscypliną sportu, a później zajął się leczeniem jednej z najcięższych dla skoczka kontuzji. Zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2014/2015 swoje pierwsze skoki po rehabilitacji oddał w lipcu tego roku. Nie wystąpił w żadnym z konkursów Letniego Grand Prix, ponieważ głównym celem była zima.

Freund Severin WC.Planica.2015.lot fot.Frederik.Clasen 300x199 - Leyhe liderem Niemców, Freund gotowy na powrót w Ruce
Severin Freund (fot. Frederik Clasen)

Już w trakcie nadchodzącego weekendu utytułowany 30-letni zawodnik zaprezentuje się kibicom podczas Pucharu Świata w fińskiej Ruce. - Nareszcie zima zaczyna się także dla mnie! Po długiej przymusowej przerwie, bardzo oczekuję już na powrót do Pucharu Świata - przyznał Freund. Wspomniał także o swoich ostatnich przygotowaniach: - W czasie ostatniego weekendu wykonałem kilka sesji treningowych na skoczni Bergisel w Innsbrucku. Warunki tam panujące były dobre, a i skoki dały mi tam ogromną przyjemność. Jestem zatem gotowy na powrót w Kuusamo. To będzie bardzo ekscytujące, móc zobaczyć jak to wszystko zadziała podczas konkursów.

Z powrotu doświadczonego podopiecznego cieszy się szkoleniowiec Niemców, Werner Schuster. Jak jednak zapewnia, od wszystkich swoich zawodników zamierza wymagać takiego samego zaangażowania. - Dla Severina najważniejsze jest szybkie załapanie rytmu startowego i doprowadzenie go do pucharowych punktów - ocenił.

Warto podkreślić, że fińska Rukatunturi HS-142, to bardzo szczęśliwa skocznia dla Severina Freunda. Dwukrotnie tam zwyciężał (w tym w 2016 roku podczas powrotu po pierwszej poważnej kontuzji) i czterokrotnie stał na podium. Ponadto podczas wszystkich dziewięciu startów w Ruce, mieścił się w finałowej trzydziestce.

 

Niemcy z wiceliderem Pucharu Świata w Ruce

Leyhe Stephan WC.Planica.2016 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Leyhe liderem Niemców, Freund gotowy na powrót w Ruce
Stephan Leyhe (fot. Julia Piątkowska)

Poza powracającym do ekipy naszych zachodnich sąsiadów Freundem, Niemcy w Finlandii będzie reprezentować szóstka, która wzięła udział w pucharowej inauguracji w Wiśle. W tym gronie będzie oczywiście Stephan Leyhe, który na skoczni im. Adama Małysza wywalczył premierowe podium, zajmując drugą lokatę. Poza wspomnianą dwójką na Rukatunturi zaprezentują się: Karl Geiger, Andreas Wellinger, David Siegel, Markus Eisenbichler i Richard Freitag. Zabraknie jedynie Piusa Paschke, który okazał się najsłabszym ogniwem niemieckiej ekipy w Polsce. To właśnie jego zastąpi w Ruce Freund. Czy Niemcy, którzy w Beskidach zajęli drugie miejsce także w zmaganiach drużynowych pójdą za ciosem?

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z minionego weekendu Pucharu Śwuata. Świetnie, że Stephan Leyhe był w stanie cieszyć się pierwszym podium w karierze. To powinno dać mu niezbędną pewność siebie, aby ugruntować swoją pozycję w kręgu najlepszych skoczków świata. Z pięcioma zawodnikami w czołowej piętnastce, zaprezentowaliśmy też świetny występ drużynowy i stworzyliśmy dla siebie dobre warunki na otwarcie zimy. Naszym celem w nadchodzących tygodniach będzie dalsze poprawianie się w najważniejszych rankingach dzięki sile tego zespołu - powiedział trener Schuster.

Skład reprezentacji Niemiec na PŚ w Ruce:

  • Stephan Leyhe (2. miejsce w PŚ 2018/2019)
  • Karl Geiger (9. miejsce w PŚ 2018/2019)
  • Andreas Wellinger (11. miejsce w PŚ 2018/2019)
  • David Siegel (13. miejsce w PŚ 2018/2019)
  • Markus Eisenbichler (15. miejsce w PŚ 2018/2019)
  • Richard Freitag (22. miejsce w PŚ 2018/2019)
  • Severin Freund (nieklasyfikowany)

Przypomnijmy, że przed rokiem na Rukatunturi Niemcy zajęli drugą lokatę w zmaganiach drużynowych. W rywalizacji indywidualnej najwyżej sklasyfikowanym podopiecznym Wernera Schustera był Andreas Wellinger, który zajął trzecie miejsce. W czołowej dziesiątce zameldowali się ponadto: Markus Eisenbichler (5. miejsce), Richard Freitag (6. miejsce) i Stephan Leyhe (9. miejsce). 14. był Pius Paschke, a 18. Karl Geiger. W tym roku zawodników startujących w Finlandii czekają wyłącznie dwa konkursy indywidualne.

 

źródło: informacja własna / DSV

 

Dodaj komentarz