You are currently viewing PŚ Pań Ljubno: Eva Pinkelnig wygrywa konkurs i Turniej Sylwestrowy, Paulina Cieślar poza trzydziestką
Podium konkursu, od lewej: Strøm, Pinkelnig, Freitag (fot. Jure Makovec / Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Eva Pinkelnig nie pozostawiła wątpliwości i wygrywając finałowy konkurs w Ljubnie, została jednocześnie triumfatorką drugiej edycji Turnieju Sylwestrowego rozgrywanego w ramach Pucharu Świata. Dzisiaj na normalnej skoczni HS-94 (K-85) na podium uplasowała się także Norweżka Anna Odine Strøm oraz po raz pierwszy w karierze Niemka Selina Freitag. Do serii finałowej nie awansowała jedyna startująca dzisiaj Polka, Paulina Cieślar.

EvaPinkelnig Ljubno2023 fotKO 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Eva Pinkelnig wygrywa konkurs i Turniej Sylwestrowy, Paulina Cieślar poza trzydziestką
Eva Pinkelnig (fot. Ljubno FIS Ski Jumping World Cup Women)

Eva Pinkelnig prowadziła już po pierwszej serii, w której poszybowała zdecydowanie najdalej (93,5 m). W finale 34-letnia Austriaczka bardzo pewnie postawiła kropkę nad i – skokiem na 89,5 metra zapewniła sobie czwarte zwycięstwo w tym sezonie i trzecie w Turnieju Sylwestrowym, w którym również bardzo pewnie triumfowała. Podopieczna trenera Haralda Rodlauera będąca aktualną liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zanotowała tym samym siódme zwycięstwo i 21. podium w sportowym dorobku.

Bardzo udanie słoweńską część turnieju skwitowała też Anna Odine Strøm. Norweżka, która w sylwestrowym konkursie zanotowała pierwszą wygraną w karierze, dzisiaj skacząc 91,5 oraz 88 metrów utrzymała drugą pozycję z pierwszej kolejki. W przypadku zawodniczki trenera Christiana Meyera, było to szóste pucharowe podium w karierze. Awans z piątej na trzecią lokatę zanotowała z kolei Selina Freitag (88,5 / 88,5 m). W przypadku 21-letniej Niemki to pierwszej podium w całej dotychczasowej karierze.

Po raz drugi w czasie TS, tuż za podium wylądowała Alexandria Loutitt. Kanadyjka dwukrotnie uzyskując 89 metrów zajęła czwarte miejsce tracąc do Freitag zaledwie 0,7 punktu.

323769689 894072191621645 8388783494128357074 n 300x200 - PŚ Pań Ljubno: Eva Pinkelnig wygrywa konkurs i Turniej Sylwestrowy, Paulina Cieślar poza trzydziestką
Anna Odine Strøm (fot. Jure Makovec)

Z szóstego na piąte miejsce przesunęła się najmocniejsza ze Słowenek, Nika Križnar (92,5 / 87,5 m). Najlepszą szóstkę uzupełniła Włoszka Lara Malsiner (87,0 / 84,0 m), która na półmetku konkursu była na najniższym stopniu „wirtualnego podium”.

Awansu do serii finałowej nie wywalczyła jedyna startująca dzisiaj Polka, Paulina Cieślar. 20-latka skacząc 75 metrów zajęła 47. miejsce, po czym przegrała pojedynek ze wspomnianą Freitag.

Mimo awansu do serii finałowej, nie pojawiła się w niej Urša Bogataj. Słowenka zanotowała upadek po wylądowaniu skoku na odległość 89,5 metra. Zeskok opuściła na noszach, a następnie została przetransportowana do szpitala w Lublanie z podejrzeniem urazu lewego kolana.

Zwyciężczynią Turnieju Sylwestrowego z trzema triumfami na koncie została Eva Pinkelnig, która finalnie zgromadziła 1030,3 punktu. Drugie miejsce zajęła Anna Odine Strøm (1004,0 pkt), a trzecia była Nika Križnar (980,3 pkt). Wyżej sklasyfikowaną Polką była Nicole Konderla (399,9 pkt / 38. miejsce), która niestety nie wystartowała w dzisiejszej rywalizacji ze względu na nawracającą kontuzję piszczela. Paulina Cieślar zajęła ostatecznie 42. miejsce z dorobkiem 320 punktów.

Urša Bogataj (fot. Jure Makovec)

Eva Pinkelnig jest także liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, w której ma już 716 punktów. Czołową trójkę uzupełniają Niemka Katharina Althaus (527 pkt) oraz Anna Odine Strøm (491 pkt). Nicole Konderla jest 40. z dorobkiem sześciu punktów. Pucharowi Narodów przewodzą Austriaczki (1507 pkt), przed Niemkami (1340 pkt) i Norweżkami (1325 pkt). Polki (56 pkt) są jedenaste. Kolejne zawody Pucharu Świata kobiet zostaną rozegrane w dniach 7-8 stycznia na dużej skoczni Okurayama (HS-137) w japońskim Sapporo.