You are currently viewing Austriacy odkryli karty. Sześciu skoczków i pięć skoczkiń wystartuje w MŚ w Planicy
Austriacy, od lewej: Kramer, Kraft, Pinkelnig, Hayboeck (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Austriacy odkryli karty. Sześciu skoczków i pięć skoczkiń wystartuje w MŚ w Planicy

Jedenaścioro reprezentantów Austrii w skokach narciarskich zostało nominowanych do startu w Mistrzostwach Świata w słoweńskiej Planicy. Liderem męskiej ekipy trenera Andreasa Widhölzla powinien być broniący tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat Stefan Kraft, a wiodącą postacią w żeńskim zespole należy określić liderkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Evę Pinkelnig. Sporą niespodzianką będzie z kolei forma powracającej do rywalizacji Marity Kramer.

 

Podczas ostatnich pucharowych zawodów przed światowym czempionatem, na starcie nie zobaczyliśmy czołowych austriackich skoczków. Pięciu podopiecznych trenera Widhölzla już w tym czasie szykowała się do zbliżającej się wielkiej imprezy i korzystała z ostatnich dni odpoczynku i regeneracji. Z takiej opcji skorzystali Manuel Fettner, Michael Hayböck, Jan Hörl, Stefan Kraft oraz Daniel Tschofenig.

W tym czasie ich zmiennicy wystartowali w PŚ w rumuńskim Rasnovie, gdzie dodatkowo bilet na światowy czempionat wywalczył sobie Clemens Aigner, który indywidualnie zajął ósme miejsce. Można jednak przewidywać, że 30-latek może pełnić w słoweńskiej Planicy jedynie rolę rezerwowego, ponieważ wymieniona wcześniej piątka pokazywała już tej zimy skoki na miarę ścisłej światowej czołówki. Kraft jest aktualnie czwartym skoczkiem klasyfikacji generalnej cyklu, mając na swoim koncie dwa zwycięstwa i dziewięć podiów. Po jednym pucharowym „pudle” tej zimy wywalczyli z kolei Fettner i Tschofenig (po raz pierwszy w karierze), a regularnie w czołowej dziesiątce plasowali się Hayböck i Hörl. Ponadto Austriacy są aktualnymi liderami Pucharu Narodów, więc zasadne będzie nazywanie ich również faworytami rywalizacji drużynowej.

Bardzo mocno prezentuje się także austriacka reprezentacja skoczkiń, na czele z aktualną liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Evą Pinkelnig. 34-letnia zawodniczka tej zimy wygrała już sześć konkursów, a w aż siedemnastu wskakiwała na podium. Jeden triumf i dwa podia ma na swoim koncie Chiara Kreuzer, dwukrotnie w czołowej trójce znajdowała się także Marita Kramer. Jej forma jest jednak wielką niewiadomą, ponieważ po słabszych występach w styczniu, 21-latka po konsultacji z trenerem Haraldem Rodlauerem postawiła na spokojne indywidualne treningi i pucharową absencję, która trwa już ponad miesiąc. Pod jej nieobecność wielką niespodziankę sprawiła brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorów, Julia Mühlbacher, która zajmując trzecie miejsce w Rasnovie, po raz pierwszy zameldowała się na pucharowym podium. Pięcioosobową austriacką ekipę kobiet uzupełni doświadczona Jacqueline Seifriedsberger, która w tym sezonie dość regularnie punktuje, jednak nie udało jej się jeszcze zmieścić w czołowej dziesiątce stawki.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie, na dużej skoczni złoty medal wywalczył Kraft, który później wraz z kolegami (Hörlem, Philippem Aschenwaldem i Danielem Huberem) sięgnął także po srebro w konkursie drużynowym. Austriaczki w rywalizacji indywidualnej nie zdołały wskoczyć na podium, za to w zmaganiach drużynowych na normalnym obiekcie, w składzie Daniela Iraschko-Stolz, Sophie Sorschag, Chiara Hölzl (obecnie Kreuzer), Marita Kramer – sięgnęły po tytuł mistrzowski. Reprezentanci Austrii (Kramer, Hayböck, Iraschko-Stolz, Kraft) zdobyli ponadto brązowe krążki w konkursie drużyn mieszanych.

 

Skład męskiej reprezentacji Austrii na MŚ w Planicy:

 • Stefan Kraft, ur. 1993 r. (4. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Manuel Fettner, ur. 1985 r. (8. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Daniel Tschofenig, ur. 2002 r. (11. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Michael Hayböck, ur. 1991 r. (12. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Jan Hörl, ur. 1998 r. (13. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Clemens Aigner, ur. 1993 r. (30. miejsce w PŚ 2022/2023).

Skład męskiej reprezentacji Austrii na MŚ w Planicy:

 • Eva Pinkelnig, ur. 1988 r. (1. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Chiara Kreuzer, ur. 1997 r. (6. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Marita Kramer, ur. 2001 r. (14. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Jacqueline Seifriedsberger, ur. 1991 r. (22. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Julia Mühlbacher, ur. 2004 r. (29. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

Pełny program Mistrzostw Świata w Planicy i składy kadr na SkokiPolska.pl >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: ÖSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz