You are currently viewing Pięcioro Włochów na starcie Mistrzostw Świata. Italia z szansami na niespodziankę w mikstach
Lara Malsiner i Giovanni Bresadola (fot. Julia Piątkowska)

Pięcioro Włochów na starcie Mistrzostw Świata. Italia z szansami na niespodziankę w mikstach

Włoski Związek Narciarski poinformował dzisiaj o składzie swoich kadr na Mistrzostwa Świata w Planicy. Na czempionat postanowiono powołać trzech skoczków oraz dwie skoczkinie. Tym samym jest to kolejna nacja, której nie zobaczymy w męskiej rywalizacji drużynowej.

 

Wśród mężczyzn nie mogło oczywiście zabraknąć 31. w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Giovanniego Bresadoli. Skoczek urodzony w Cles może pochwalić się świetnym początkiem sezonu, kiedy to po raz pierwszy w karierze pojawił się w czołowej dziesiątce zimowego konkursu najwyższej rangi – było to 8. miejsce w Engelbergu. 22-latek mimo nieco słabszych występów w ostatnim czasie, wciąż ma szansę na niezły rezultat w Planicy.

Drugim na liście powołanych jest Francesco Cecon, czyli zawodnik, który nie wykorzystał jeszcze żadnej szansy na zdobycie punktów Pucharu Świata podczas kampanii 2022/2023. Miał na to już sporo okazji, choćby podczas ostatniego weekendu w rumuńskim Râșnovie, ale zajął tam 32. miejsce. Ekipę trenera Davida Jiroutka uzupełnia Alex Insam, który w Siedmiogrodzie prezentował się naprawdę świetnie, będąc nawet 9. podczas sobotnich zmagań indywidualnych. Oprócz tego wyskoku punktował jednak tylko w Engelbergu (30. miejsce) i w Bad Mitterndorf (26. miejsce). Obecnie jest na 43. miejscu w wyścigu o Kryształową Kulę. Niestety Włosi nie powołali na MŚ czwartego zawodnika, co wyklucza ich z rywalizacji drużynowej. A czwartym do drużyny mógłby być choćby 21-letni Andrea Campregher, który w tym sezonie punktował już w zawodach trzecioligowego FIS Cup.

Ekipę pań utworzy dwójka sióstr Malsiner. Starsza z nich, Lara, zajmuje 23. miejsce klasyfikacji generalnej PŚ. 22-latka punktuje dosyć regularnie (z kilkoma wyjątkami), zajmując lokaty głównie w drugiej i trzeciej dziesiątce stawki. Dla zawodniczki z włoskiego Trydentu będzie to już czwarty wyjazd na Mistrzostwa Świata. Warto nadmienić, że w konkursie indywidualnym rozgrywanym w Seefeld w 2019 roku zajęła bardzo dobre, ósme miejsce.

Dwa lata młodsza Jessica w tabeli pucharowej znajduje się o siedem oczek niżej, czyli na 30. lokacie. U niej przeważają już rezultaty na miarę trzeciej dziesiątki, z pojedynczymi wyskokami powyżej tej granicy. 20-latka również ma doświadczenie z imprezami rangi mistrzowskiej – dwa lata temu w Oberstdorfie uplasowała się na 15. lokacie podczas konkursu na skoczni normalnej (trzy pozycje wyżej od Lary). W związku z zaledwie dwoma nominacjami podopieczne Andreasa Feldera i Sebastiana Colloredo nie wystartują w rywalizacji drużynowej. Szansy na start w Planicy nie dostały skoczkinie punktujące w drugiej i trzeciej lidze (Martina Zanitzer, Martina Ambrosi, Noelia Vuerich, Asia Marcato i Camilla Henni Comazzi).

Patrząc na powołania, warto będzie jednak zwrócić uwagę na włoską drużynę podczas konkursu mikstów. W tej konkurencji reprezentanci Italii mają szansę na niezły występ i sprawienie niespodzianki, jeśli tylko reprezentantom tej nacji uda się zrealizować potencjał oraz wykorzystać umiejętności, jakie pokazywali już w tym sezonie.

 

Skład męskiej reprezentacji Włoch na MŚ w Planicy:

  • Giovanni Bresadola, ur. 2001 r. (31. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Alex Insam, ur. 1997 r. (43. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Francesco Cecon, ur. 2001 r.

Skład żeńskiej reprezentacji Włoch na MŚ w Planicy:

  • Lara Malsiner, ur. 2000 r. (23. miejsce w PŚ 2022/2023),
  • Jessica Malsiner, ur. 2002 r. (30. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

Pełny program Mistrzostw Świata w Planicy i składy kadr na SkokiPolska.pl >>>

 

Wiktor Marczuk,
źródło: FISI.org / informacja własna

 

Dodaj komentarz