You are currently viewing PK Engelberg: Embacher z premierową wygraną, Murańka dziewiąty
Podium konkursu, od lewej: Schmid, Embacher, Jørgensen (fot. weltcup-engelberg.ch)

PK Engelberg: Embacher z premierową wygraną, Murańka dziewiąty

17-letni Stephan Embacher nie miał sobie równych dzisiejszych zawodach w ramach Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu. O 13,9 punktu zwyciężył nad drugim Constantinem Schmidem. Na najniższym stopniu podium zameldował się natomiast Sindre Ulven Jørgensen.

Stephan Embacher z rocznika 2006 z pewnością na długo zapamięta dzisiejszy dzień. W zdumiewającym stylu wygrał dzisiejszy Puchar Kontynentalny w Engelbergu po próbach na 141 oraz 136 metrów. Jest to jego pierwsza wygrana w zawodach tego cyklu. Na drugim miejscu uplasował się Constantin Schmid (134,0 / 132,5 m), a najniższy stopień podium padł łupem Sindre Ulvena Jørgensena (132,5 / 129,5 m). Dla 21-letniego Norwega to również rekord życiowy w zawodach tej rangi. Zaraz za podium zawody ukończył Felix Hoffmann (129,5 / 132,5 m), a pierwszą piątkę zamknął Jonas Schuster (127,5 / 133,0 m).

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 treningimezczyznHS106 fotJuliaPiatkowska KlemensMuranka 300x200 - PK Engelberg: Embacher z premierową wygraną, Murańka dziewiąty
Klemens Murańka (fot. Julia Piątkowska)

Za sprawą niskich not za styl w drugiej serii Maksim Bartolj spadł z trzeciego miejsca po pierwszej serii na szóstą pozycję (135,0 / 131,0 m). Siódmy zawody ukończył Maximilian Ortner (130,0 / 129,0 m), ósmy był Luca Roth (124,5 / 131,5 m), a na dziewiątym miejscu sklasyfikowano najlepszego z Polaków – Klemensa Murańkę, któremu jednak nie udało się utrzymać zajmowanej po pierwszej serii siódmej pozycji (131,5 / 132,0 m). W pierwszej dziesiątce zmieścił się także Francisco Mörth (125,5 / 130,5 m).

Do drugiej serii awansowało także trzech innych Polaków: 15. Andrzej Stękała (128,0 / 124,0 m), 18. Jakub Wolny (123,0 / 124,0 m) oraz 24. Kacper Juroszek (121,0 / 122,0 m). Sztuka ta nie udała się niestety 31. Kacprowi Tomasiakowi, 32. Tomaszowi Pilchowi oraz 33. Janowi Habdasowi.

Zawody rozegrano niemal w całości z belki ustawionej na stopniu 19., z wyjątkiem końcówki pierwszej serii, kiedy opuszczono ją o jeden stopień. Konkursowi towarzyszyły przeważnie podmuchy z tyłu skoczni.

Choć na liście startowej widniało 48 zawodników, to sklasyfikowanych zostało jedynie 46. Wczorajszy triumfator, Anders Håre, został zdyskwalifikowany po pierwszej serii za nieregulaminowy kombinezon. Sondre Ringen natomiast nie stawił się na starcie konkursu z uwagi na wczorajszy upadek. Jak poinformował za pośrednictwem Instagrama, skończyło się na wstrząśnieniu mózgu oraz otarciach na twarzy, w związku z czym zapewne już niebawem ujrzymy go z powrotem na skoczni.

Mimo słabszych występów w Engelbergu (7. i 11. miejsce) Clemens Leitner pozostaje liderem Pucharu Kontynentalnego z 302-punktowym dorobkiem. Na drugie miejsce dzięki dzisiejszemu zwycięstwu awansował z kolei Stephan Embacher (255 punktów), wyprzedzając swojego rodaka Clemensa Aignera sklasyfikowanego na 3. miejscu (252 punkty). Najwyżej notowanym Polakiem pozostaje Aleksander Zniszczoł z 207 punktami na koncie.

Następne zawody Pucharu Kontynentalnego zaplanowano na 6 i 7 stycznia 2024 roku. Odbędą się one w Garmisch-Partenkirchen.