You are currently viewing Finał Pucharu Świata kobiet jednak w Planicy. To zastępstwo za odwołane konkursy w Rasnovie
Normalna skocznia w Planicy, po lewej stronie (fot. Karol Cześnik)

Finał Pucharu Świata kobiet jednak w Planicy. To zastępstwo za odwołane konkursy w Rasnovie

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) poinformowała, że znalazła zastępstwo za odwołane zawody Pucharu Świata kobiet w rumuńskim Rasnovie. Tym samym finał żeńskiego sezonu odbędzie się w słoweńskiej Planicy, gdzie zostanie rozegrany jeden dodatkowy konkurs.

 

W związku z wysokimi temperatura powietrza oraz niewystarczającą ilością śniegu, 8 lutego rumuńscy organizatorzy zawodów PŚ kobiet w Rasnovie byli już pewni, że nie zdołają przygotować obiektu HS-97 (K-90) na czas. Tym samym zawody zaplanowane na dni 16-18 lutego zostały odwołane. Aż do dzisiaj FIS nie informował o planach zastąpienia tych konkursów i rozegrania ich w innej lokalizacji. Tym samym skoczkinie po zawodach w niemieckim Willingen (2-4 lutego) miały aż dwa tygodnie przerwy, która zakończy się już w czasie tego weekendu zawodami w austriackim Hinzenbach (24-25 lutego).

Dzisiaj otrzymaliśmy jednak informację o dołączeniu do żeńskiego kalendarza Pucharu Świata jednego dodatkowego konkursu. Zmagania odbędą się 21 marca (czwartek) na normalnym obiekcie HS-102 (K-95) w słoweńskiej Planicy. Tym samym po norweskim turnieju Raw Air i pierwszych w historii konkursach Pucharu Świata w lotach kobiet na Vikersundbakken (K-200 / HS-240) zaplanowanych na 16-17 marca, panie zmierzą się w finałowym konkursie właśnie w Słowenii. Na starcie pojawi się tam 30 zawodniczek, które będą wówczas najwyżej sklasyfikowane w „generalce” PŚ. Tym samym nie będzie wówczas konieczności rozgrywania kwalifikacji. Dodajmy, że tego dnia długi finałowy weekend PŚ rozpoczną także panowie. Oni jednak będą rywalizować w dniach 21-24 marca na „mamuciej” Letalnicy (K-200 / HS-240).

Aktualnie liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet jest Słowenka Nika Prevc, która ma na swoim koncie 949 punktów. Drugie miejsce zajmuje Japonka Yuki Ito (771 pkt), a trzecie Austriaczka Eva Pinkelnig (671 pkt). Jedyną sklasyfikowaną Polką jest Anna Twardosz (6 pkt / 47. miejsce). Na czele Pucharu Narodów są Austriaczki (2363 pkt), przed Słowenkami (2278 pkt) i Japonkami (1597 pkt). Polki zajmują 14. miejsce z dorobkiem 16 punktów.

 

Program PŚ kobiet w Planicy:

  • 20 marca 2024 r. (środa):
    • 18:00 – odprawa techniczna.
  • 21 marca 2024 r. (czwartek):
    • 15:30 – oficjalny trening, 2 serie,
    • 17:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz