You are currently viewing Bohaterowie i antybohaterowie, czyli podia i dyskwalifikacje w sezonie letnim

Bohaterowie i antybohaterowie, czyli podia i dyskwalifikacje w sezonie letnim

skoczek puchary fot.Julia .Piatkowska - Bohaterowie i antybohaterowie, czyli podia i dyskwalifikacje w sezonie letnimTrzymiesięczna rywalizacja skoczków narciarskich na igelicie to nie tylko zwycięstwa i porażki poszczególnych zawodników, to także punkty, odległości i statystyki. Dziś prezentujemy zestawienia dotyczące liczby miejsc na podium zdobytych przez reprezentantów poszczególnych krajów oraz przypadków dyskwalifikacji w sezonie letnim we wszystkich zawodach rangi FIS.

 

Miejsca na podium

Zestawienie miejsc zajmowanych w czołowej trójce zawodów przez zawodników i zawodniczki reprezentujących barwy swojego kraju, ma charakter ogólny i odnosi się do wszystkich konkursów rozgrywanych na igelicie pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w 2016 roku. Biorąc pod uwagę oficjalne wyniki rozegranych zawodów, skoczkowie i skoczkinie 160 razy stawali na pierwszym, drugim, bądź trzecim stopniu podium.

W letniej odsłonie cyklu FIS Cup w czołowej trójce plasowali się przedstawiciele 10 krajów. Najczęściej, bo aż 16 razy, na trzech czołowych pozycjach klasyfikowani byli reprezentanci Niemiec. Zawodniczki i zawodnicy zza naszej zachodniej granicy okazali się lepsi od biało-czerwonych (13 razy w czołowej trójce) oraz skoczków i skoczkiń z Austrii i Słowenii, którzy  na podium stawali dziesięciokrotnie.

W rywalizacji narciarskiej „drugiej ligi” miejsca na podium przypadły w udziale reprezentantom 11 drużyn narodowych. Zmagania Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2016 roku, biorąc pod uwagę liczbę zawodów ukończonych w ścisłej czołówce, również padły łupem naszych zachodnich sąsiadów, którzy na trzech czołowych miejscach zostali sklasyfikowani 10 razy.  Wyższość skoczków i skoczkiń z Niemiec tym razem musieli uznać Słoweńcy (9 razy na podium) oraz reprezentanci Polski i Norwegii, którzy na ”pudło” wskakiwali siedmiokrotnie.

W zmaganiach światowej elity walczącej w cyklu FIS Grand Prix, w czołowej trójce gościli przedstawiciele 8 nacji. Konkursy najwyższej rangi, rozgrywane na igelicie bezapelacyjnie zdominowali podopieczni Stefana Horngachera, którzy aż 10-krotnie wskakiwali do ścisłej czołówki. Walkę z biało-czerwonymi starali się nawiązać Norwegowie i Słoweńcy, ale sztuka zajęcia jednego z trzech miejsc na podium udała się reprezentantom i reprezentantkom tych krajów w sumie 7 razy.

Zestawienie miejsc na podium zdobywanych przez poszczególne kraje:

 
kraj
liczba podiów
1
Niemcy
31
2
Polska
30
3
Słowenia
26
4
Austria
20
5
Norwegia
15
6
Japonia
10
 
Włochy
10
8
Rumunia
6
9
Czechy
4
10
Kanada
3
11
Francja
2
 
Rosja
2
13
Finlandia
1

Skoczkowie i skoczkinie najczęściej kończący zawody w czołowej trójce:

 
zawodnik
kraj
ogółem (LGP / LPK / FIS Cup)
1
Maciej Kot
POL
6 (6 / 0 / 0)
2
Markus Eisenbichler
GER
5 (0 / 5 / 0)
3
Jan Ziobro
POL
5 (0 / 3 / 2)
4
Daniela Haralambie
ROU
5 (0 / 0 / 5)
5
Peter Prevc
SLO
4 (2 / 2 / 0)
6
Davide Bresadola
ITA
4 (0 / 1 / 3)
7
Felix Hoffmann
GER
4 (0 / 0 / 4)
8
Aljaz Osterc
SLO
4 (0 / 0 / 4)
9
Paweł Wąsek
POL
4 (0 / 0 / 4)
10
Sara Takanashi
JPN
3 (3 / 0 / 0)
11
Katharina Althaus
GER
3 (0 / 2 / 1)
12
Carina Vogt
GER
3 (1 / 1 / 1)
13
Kinga Rajda
POL
3 (0 / 0 / 3)
 

Dyskwalifikacje

Mogłoby się wydawać, że zmiany dotyczące kombinezonów, wprowadzone na początku sezonu letniego będą zapobiegały manipulacjom sprzętowym. W rzeczywistości, nowe przepisy w dużej mierze przyczyniły się do wykrycia 111 przypadków (94 wśród mężczyzn, 17 u kobiet) nieregulaminowego ekwipunku narciarskiego podczas zawodów rangi FIS. Oprócz nieprawidłowości związanych ze strojem, podczas kontroli u zawodników pojawiały się problemy z nieodpowiednimi nartami, kaskiem, czy jak w przypadku Ville Larinto – z nieprzepisową bielizną.

Zestawienie dotyczące liczby dyskwalifikacji, podobnie jak w przypadku miejsc zajmowanych na podium, ma charakter ogólny i odnosi się do rywalizacji na wszystkich trzech szczeblach zawodów, nad którymi czuwa Międzynarodowa Federacja, wliczając rundy kwalifikacyjne podczas konkursów Letniej Grand Prix.

Zmagania w narciarskiej "trzeciej lidze", dostarczyły minionego lata łącznie 59 przypadków dyskwalifikacji. Biorąc pod uwagę konkursy pań i panów, najwięcej problemów związanych ze sprzętem narciarskim mieli reprezentanci Polski, którym aż dziesięciokrotnie zostało udowodnione złamanie przepisów.  W czołówce państw, których przedstawiciele dopuścili się niedopatrzeń regulaminowych znaleźli się także Słoweńcy (8 przypadków) oraz Finowie i Norwegowie (6).

O połowę mniej dyskwalifikacji zanotowano podczas zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Zmagania zaplecza światowej czołówki skoczków i skoczkiń, dostarczyły w sumie 28 przypadków manipulacji sprzętowych. Reprezentantom naszych zachodnich sąsiadów, a także Czech i Finlandii, trzykrotnie udowadniano nieprawidłowości i wykluczano ich z dalszej rywalizacji w zawodach.

We wszystkich konkursach oraz kwalifikacjach FIS Grand Prix, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zanotowano najmniej, bo "tylko" 24 przypadki nieregulaminowego sprzętu. Podczas zmagań Letniej Grand Prix najczęściej dyskwalifikowaną nacją byli narciarze z Kraju Wikingów, którym udowodniono 5-krotne złamanie przepisów w kwestiach stroju narciarskiego. Cztery razy na niedopatrzeniach zostali złapani reprezentanci Finlandii, a trzykrotnie na kontroli sprzętu "wpadali" Słoweńcy oraz Francuzi.

Autorskie zestawienie liczby dyskwalifikacji z podziałem na kraje

 
kraj
liczba dyskwalifikacji
1
Norwegia
13
 
Finlandia
13
 
Słowenia
13
4
Polska
11
5
Czechy
9
6
Austria
8
7
Stany Zjednoczone
6
8
Francja
5
 
Niemcy
5
10
Rosja
4
 
Włochy
4
12
Ukraina
3
 
Kazachstan
3
 
Japonia
3
15
Bułgaria
2
 
Szwacjaria
2
 
Estonia
2
18
Szwecja
1
 
Kanada
1
 
Holandia
1
 
Korea Południowa
1
 
Łotwa
1

Najczęściej dyskwalifikowani zawodnicy w sezonie letnim:

zawodnik
kraj
liczba dyskwalifikacji
Dusan Dolezel
CZE
2
Benedikt Holub
CZE
2
Anze Lavtizar
SLO
2
Aljaz Osterc
SLO
2
Frans Taehkaevuori
FIN
2
Vladimir Zografski
BUL
2
Magdalena Pałasz
POL
2
 

informacja własna, Oskar Szechnicki

 

Dodaj komentarz