You are currently viewing Letnie Grand Prix zostanie odwołane? Następca Hofera tego nie wyklucza!
Widok ze skoczni w Wiśle Malince (fot. Anna Karczewska / PZN)

Letnie Grand Prix zostanie odwołane? Następca Hofera tego nie wyklucza!

Ledwie zakończył się sezon zimowy, a już pojawiają się pytania o to, co dalej ze skokami narciarskimi. Kiedy rozpoczną się letnie cykle? Jak powinien wyglądać kalendarz? Jakie będą terminy poszczególnych imprez w kolejnym sezonie? Odpowiedzi na te pytania, w rozmowie z Sebastianem Szczęsnym z TVP Sport, starał się udzielić nowy dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile.

 

Skoki w czasach pandemii

kot maciek imitacja wm 300x200 - Letnie Grand Prix zostanie odwołane? Następca Hofera tego nie wyklucza!
Maciej Kot podczas treningowej imitacji skoku (fot. Bartosz Leja)

Zwykle gdy kończy się sezon zimowy, po niedługiej przerwie zawodnicy rozpoczynają przygotowania do rywalizacji w letnich cyklach. Jednak w obecnej sytuacji nie jest to możliwe. Wszyscy sportowcy po powrocie do domów poddani zostali obowiązkowej kwarantannie. Oznacza to nie tylko zmiany w indywidualnym kalendarzu treningowym poszczególnych zawodników, ale też całych kadr.

Mimo przymusowego opóźnienia w przygotowaniach do sezonu letniego Sandro Pertile nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. – Wysłaliśmy do federacji narciarskich zapytania jakie są ich propozycje odnośnie działań na przyszłość. Nie chcemy tracić czasu, ale musimy postępować w taki sposób jaki dyktuje nam sytuacja związana z epidemią wirusa. – mówi Włoch, który podczas turnieju Raw Air… sam został poddany kwarantannie i opuścił pucharową rywalizację.

Poszczególne federacje mają czas na przesłanie swoich proponowanych rozwiązań do połowy kwietnia. Wygląda więc na to, że zawodnikom przyjdzie jeszcze chwilę poczekać na dalsze instrukcje. W tych okolicznościach jest to oczywiście zrozumiałe.

 

Brak Letniego Grand Prix?

Sytuacja na świecie bardzo dynamicznie się zmienia, dlatego nowy dyrektor Pucharu Świata nie wyklucza odwołania zawodów letniego cyklu FIS Grand Prix. Jeśli epidemia znacząco się przedłuży ekipy nie będą miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie optymalnej formy. Nie wiadomo kiedy obiekty sportowe zostaną otwarte ponownie, co za tym idzie, kiedy zawodnicy będą mogli odbywać na nich treningi.

Dlatego Włoch podkreśla: – Nie jestem w stanie powiedzieć, czy będziemy skakać latem, czy będziemy skakać we wrześniu (…), tego jeszcze nie wiemy, ale być może decyzja będzie taka, że lato zespoły poświęcą wyłącznie na treningi. Na treningi w domu, bo trzeba będzie oszczędzać pieniądze na zimę.

Zdaniem następcy Waltera Hofera duże znaczenie może mieć także aspekt finansowy, który może przysporzyć dodatkowych problemów. Mimo, że nie wiemy jakie rozwiązania zostaną zastosowane, jedno jest pewne, zbliża się trudny czas dla skoków narciarskich. Jest wiele niewiadomych, wiele pytań i bardzo mało odpowiedzi. Sandro Pertile ma twardy orzech do zgryzienia w pierwszych chwilach na nowym stanowisku. Wszyscy chcieliby jak najszybciej wiedzieć na czym stoją jednak jak podkreśla Włoch zdrowie powinno być naszym priorytetem –Jeżeli nie będziemy zdrowi, to nie ma sensu rozmawiać o czymkolwiek innym. – mówi.

 

źródło: TVP Sport

 

Dodaj komentarz