You are currently viewing Gwiazdy, powroty i debiuty. Japońskie kadry na ostatnie weekendy LGP
Ryoyu Kobayashi (fot. Daniel Maximilian Milata)

Gwiazdy, powroty i debiuty. Japońskie kadry na ostatnie weekendy LGP

Sześć zawodniczek i aż ośmiu zawodników pod banderą reprezentacji Japonii wybierze się na konkursy Letniego Grand Prix w Râșnovie (23-24 września), Hinzenbach (30 września – 1 października, tylko panowie) i Klingenthal (7-8 października). Do walki o punkty najwyższej rangi na igelicie staną m.in. Ryōyū Kobayashi czy Sara Takanashi.

 

Na skoczniach Trambulina Valea Cărbunării (K-90 / HS-97), Aigner-Schanze (K-85 / HS-90) i Vogtland Arena (K-125 / HS-140) będzie miał okazję wystąpić niewidziany jeszcze podczas tegorocznego cyklu Letniego Grand Prix Ryōyū Kobayashi. Nie oznacza to jednak, że dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli do tej pory próżnował: w połowie sierpnia bezapelacyjnie wygrał krajowe zmagania w Zao (o czym pisaliśmy TUTAJ). Warto nadmienić, że wiosną potwierdzono wznowienie współpracy 26-latka z fińskim trenerem, Janne Väätäinenem (więcej TUTAJ). W Rumunii, Austrii i Niemczech pojawi się również Naoki Nakamura, który także do tej pory nie występował w konkursach bieżącej edycji LGP. Szansę otrzymał też Ren Nikaidō, sensacja zeszłorocznego cyklu na igelicie. W ramach obecnej jego odsłony osiągnął dobre rezultaty w Courchevel i Szczyrku, plasując się w pierwszej dziesiątce wszystkich czterech zawodów. 

Ryoyu Kobayashi Klingenthal2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Gwiazdy, powroty i debiuty. Japońskie kadry na ostatnie weekendy LGP
Ryoyu Kobayashi (fot. Julia Piątkowska)

Kolejnym zawodnikiem na liście powołanych jest Keiichi Satō, mający na koncie jeden punkt Letniego Grand Prix 2023 zdobyty we Francji. Po niedzielnym zwycięstwie podczas krajowych zawodów w Hakubie swoje miejsce w zespole zacementował zaś Junshirō Kobayashi (więcej TUTAJ). Szósty ze skoczków to doświadczony Taku Takeuchi, punktujący jak do tej pory we wszystkich konkursach najwyższej rangi na igelicie. Mimo sześcioosobowej kwoty startowej na drugi period LGP, Japończycy postanowili dowołać jeszcze dwóch zawodników, by móc rotować składem. Są nimi Tomofumi Naitō, mogący pochwalić się drugim miejscem w niedzielnych zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oslo (szczegóły TUTAJ). Szansę otrzymał także Go Yamamoto, czyli były kombinator norweski, a od 2020 roku skoczek narciarski. Razem z Naitō występował ostatniego weekendu na Midstubakken, ale bez większych sukcesów. Jest to jego debiut w zawodach Letniego Grand Prix w skokach narciarskich.

SaraTakanashi Courchevel2023 fotJuliaPiatkowska 300x201 - Gwiazdy, powroty i debiuty. Japońskie kadry na ostatnie weekendy LGP
Sara Takanashi (fot. Julia Piątkowska)

Wśród pań sześcioosobowa ekipa, której trzonem tak jak w Courchevel i Szczyrku będzie Sara Takanashi. 26-letnia multimedalistka wciąż stara się o pierwsze zwycięstwo w tegorocznym cyklu po trzech drugich miejscach i jednym czwartym miejscu. Towarzyszyć jej będzie Nozomi Maruyama, będąca w dobrej formie pomimo absencji w LGP: zeszłego weekendu wygrała dwa krajowe konkursy w Hakubie, a wcześniej jeszcze jeden w Zao. Również nieźle na rodzimym podwórku spisywała się Yūki Itō, zdobywając miejsca na podium w sobotę i niedzielę na dużej skoczni olimpijskiej z 1998 roku (K-120 / HS-131). Podczas najbliższych konkursów na igelicie szansę otrzymają także złote drużynowe medalistki z Mistrzostw Świata Juniorów w Whistler: Kurumi Ichinohe oraz Yuzuki Satō. Dla drugiej z nich (rocznik 2007) będzie to premierowy występ w karierze w ramach Letniego Grand Prix. Skład uzupełni doświadczona Haruka Iwasa, jak do tej pory solidnie prezentująca się w międzynarodowych zawodach na igelicie.

 

Skład męskiej reprezentacji Japonii na LGP w Râșnovie, Hinzenbach i Klingenthal:

 • Ren Nikaidō (4. miejsce w LGP 2023),
 • Taku Takeuchi (16. miejsce w LGP 2023),
 • Junshirō Kobayashi (26. miejsce w LGP 2023),
 • Tomofumi Naitō (42. miejsce w LGP 2023),
 • Keiichi Satō (52. miejsce w LGP 2023),
 • Ryōyū Kobayashi,
 • Naoki Nakamura,
 • Go Yamamoto.

Skład żeńskiej reprezentacji Japonii na LGP w Râșnovie i Klingenthal:

 • Sara Takanashi (2. miejsce w LGP 2023),
 • Haruka Iwasa (6. miejsce w LGP 2023),
 • Kurumi Ichinohe (7. miejsce w LGP 2023),
 • Yūki Itō,
 • Nozomi Maruyama,
 • Yuzuki Satō.

 

Wiktor Marczuk,
źródło: Ski Association of Japan

Dodaj komentarz