You are currently viewing Powraca temat tunelu nad rozbiegiem Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Jest nowa animacja WIDEO
Wizualizacja tunelu nad rozbiegiem Wielkiej Krokwi w Zakopanem (fot. Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM)

Powraca temat tunelu nad rozbiegiem Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Jest nowa animacja WIDEO

Pracownia architektoniczna Archigeum zaprezentowała animację prototypowego tunelu aerodynamicznego, który powstaje dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Rozpoczyna to proces badań finansowanych ze środków funduszy unijnych. Tunel ma być jednak tylko zaczątkiem większej rewolucji w tej dyscyplinie sportu.

 

Celem tunelu jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów, bowiem ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem pogorszenia parametru ślizgu w wyniku opadu deszczu i mokrego śniegu, przyczyniając się jednocześnie do uatrakcyjnienia i wzbogacenia przekazu widowiska sportowego. Tunel będzie instalacją modułową i składaną, stąd też nie będzie trwale ingerować w skocznie.

Tunel, którego jesteśmy autorami to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania, zawierająca połączenie wielu nowatorskich rozwiązań w jednej konstrukcji – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z Archigeum – W Norwegii, kolebce skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach, a swoje poparcie wobec inicjatywy w telewizji NRK wyraził Johan Remen Evensen, były rekordzista długości lotu, a obecnie ekspert stacji i działacz federacji.

Odbyliśmy szereg konsultacji z wieloma jednostkami naukowymi w tym FIS i potwierdzamy, że instalacja będzie bezpieczna – dodaje Marcin Sajdak

O projekcie przychylnie wypowiadał się m.in. Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Pozytywnie o tej koncepcji wypowiada się też były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer oraz jego następca Sandro Pertile.

Kolejnym krokiem, jaki inicjujemy w oparciu o tunel jest zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, którą będziemy konsultować w światowej centrali sportów zimowych FIS z siedzibą w Zurychu – zapowiada Przemysław Gawęda z Archigeum. – Technologia musi iść w parze w wynikami sportowymi, ta koegzystencja świata nauki i architektury gwarantuje sportową jakość na jeszcze wyższym poziomie – dodaje Gawęda.

Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak zaprojektowali w ostatnim czasie kompleks pięciu skoczni w Zakopanem, tzw. Kompleks Średniej Krokwi, którego uroczyste otwarcie miało miejsce na początku lipca.

 

 

Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM

 

Dodaj komentarz