You are currently viewing Stefan Kraft wraca do Pucharu Świata. Czy w Titisee-Neustadt forma wzrośnie?
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Stefan Kraft wraca do Pucharu Świata. Czy w Titisee-Neustadt forma wzrośnie?

Spadek formy Stefana Krafta, który po grudniowym zwycięstwie w Klingenthal tylko raz wskoczył do czołowej dziesiątki, a raz nawet nie zakwalifikował się do konkursu głównego, mógł wywołać spory ból głowy u trenera Andreasa Widhölzla. Utytułowany skoczek, aktualny mistrz świata, tuż przed zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi traci rozpęd. W planach było odpuszczenie zawodów w Zakopanem i Titisee-Neustadt, jednak teraz wiemy, że 28-latek powróci do Pucharu Świata już na Hochfirstschanze.

 

Pucharowa rywalizacja w Zakopanem nie była dla austriackich skoczków już tak udana, jak ta w Boschofshofen. Podopieczni trenera Widhölzla na rodzimej skoczni im. Paula Ausserleitnera wygrali konkurs drużynowy, triumfował także indywidualnie Daniel Huber, a Jan Hörl znalazł się na podium. Na Wielkiej Krokwi moc Austriaków nieco opadła. Zespołowo musieli się oni pogodzić z lokatą tuż za podium, a samodzielnie najlepszy był najmłodszy z zespołu, 19-letni Daniel Tschofenig, który zajął piąte miejsce.

W Zakopanem nie zobaczyliśmy Stefana Krafta, który biorąc pod reagując na kryzys formy, jeszcze podczas Turnieju Czterech Skoczni udał się na treningi na średnią skocznię HS-75 w Seefeld. Po braku kwalifikacji do konkursu w Oberstdorfie, 23., 24. i 17. miejscu w Bischofshofen, zdecydował się jednak odpuścić kolejne zawody Pucharu Świata. Początkowo mówiło się o absencji utytułowanego skoczka zarówno w Zakopanem (14-16 stycznia), jak i Tititsee-Neustadt (21-23) stycznia). Okazuje się jednak, że spokojne treningi na doskonale znanej mu Bergisel (HS-128) w Innsbrucku, na Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142) w Bischofshofen, a także na mniejszym obiekcie HS-98 w Ramsau, naprowadziły Krafta na właściwe tory. – Starałem się jak najlepiej wykorzystać ostatnie dni. W programie miałem głównie jednostki treningowe na skoczni, więc byliśmy bardzo zajęci. Wprowadziliśmy kilka zmian w sprzęcie i technice – przyznał. Podobnie wypowiadał się niedawno jego reprezentacyjny kolega Daniel Huber, a zmiany miały doprowadzić go do premierowego zwycięstwa w Pucharze Świata.

Pracowaliśmy ze Stefanem nad jego symetrią i pozycją wyjścia z progu. W rezultacie wszystko ułożyło się pozytywnie – przyznał trener Widhölzl, zaznaczając wyraźny błąd mocno wychylonego w locie Kraft, który po części przez zbyt agresywny styl, szybko tracił wysokość. Z występem Krafta w Titisee-Neuststadt austriacki szkoleniowiec nie wiążę jeszcze wielkich nadziei, nie chcąc nakładać na swojego podopiecznego dodatkowej presji. – Z pewnością Stefan nie musi nam teraz niczego udowadniać, ale będziemy nadal współpracować, aby zapewnić wszystkich, że jest jak najlepiej przygotowany do igrzysk olimpijskich za dwa tygodnie – skwitował 45-latek.

Póki co Austriacy nie ogłosili jeszcze olimpijskich nominacji na Pekin, jednak wydaje się, że po zwycięstwach i dzięki wysokim miejscom w Pucharze Świata, pewniakami są Hörl, Huber i Kraft (przy tym trzecim lekki znak zapytania). Ponadto bardzo blisko olimpijskiej piątki wydaje się być najbardziej doświadczony z grupy, 36-letni Manuel Fettner, a coraz bliżej znajdujący się w coraz wyższej formie 19-latek Daniel Tschofenig. Z walki o miejsce w piątce w Titisee-Neustadt nie zrezygnują na pewno Philipp Aschenwald i Clemens Aigner.

 

Skład reprezentacji Austrii na PŚ w Titisee-Neustadt:

 • Jan Hörl (7. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Stefan Kraft (8. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Daniel Huber (10. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Manuel Fettner (16. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Philipp Aschenwald (22. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Daniel Tschofenig (24. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Clemens Aigner (33. miejsce w PŚ 2021/2022).

 

Program PŚ w Titisee-Neustadt:

 • 21 stycznia 2022 r. (piątek):
  • 13:30 – oficjalny trening,
  • 15:50 – kwalifikacje.
 • 22 stycznia 2022 r. (sobota):
  • 15:15 – seria próbna,
  • 16:15 – konkurs indywidualny.
 • 23 stycznia 2022 r. (niedziela):
  • 14:30 – kwalifikacje,
  • 16:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: Krone.at

 

Dodaj komentarz