You are currently viewing Liczne składy Słoweńców na Mistrzostwa Świata w Planicy. Czy gospodarze wywalczą medale?
Ema Klinec i Anže Lanišek (fot. Julia Piątkowska)

Liczne składy Słoweńców na Mistrzostwa Świata w Planicy. Czy gospodarze wywalczą medale?

Słoweński Związek Narciarski ogłosił składy kadr kobiet i mężczyzn na zbliżające się Mistrzostwa Świata w Planicy. Przed własną publicznością zaprezentuje się sześciu skoczków oraz pięć skoczkiń. W tym gronie będą zajmujący trzecie miejsca w klasyfikacjach generalnych Anže Lanišek i Ema Klinec.

 

Zbliżający się światowy czempionat będzie dla słoweńskiej reprezentacji wyjątkowy. Skoki przed własną publicznością mogą powodować większą presję, ale sportowcy z pewnością będą korzystać z energii i wsparcia rodzimych fanów. A jak doskonale wiemy, atmosfera na skoczniach w Planicy bywa znakomita. W obecnie trwającym sezonie, w ekipach trenerów Hrgoty i Zupančiča są zawodnicy, których stać na lokaty na podium. Ponadto w klasyfikacjach generalnych Pucharu Świata na trzecich pozycjach znajdują się Anže Lanišek (wśród mężczyzn) i Ema Klinec (wśród kobiet), którzy w każdym z konkursów indywidualnych będą wśród bardzo poważnych kandydatów do medali.

Wszyscy czekamy na mistrzostwa, może nawet już trochę niecierpliwie. Wierzę jednak, że kiedy już się zaczną, chłopaki pokażą to, czego oczekiwaliśmy przez cały sezon. Liczę na to, że arena z własną publicznością będzie dla nas atutem – przyznaje trener Hrgota. Lanišek, który tej zimy trzykrotnie wygrywał i dziesięciokrotnie stawał na podium, w ostatnich tygodniach obniżył nieco loty, a jego dyspozycja stała się zdecydowanie mniej stabilna. – Mamy jeszcze trochę spokojnego treningu i myślę, że to powinno wystarczyć – uspokaja 26-latek, który odpuszcza start w ostatnim przed światowym czempionatem Pucharze Świata w rumuńskim Rasnovie. Przypomnijmy, że tej zimy pucharowe podium składało się najczęściej właśnie z trójki Halvor Egner Granerud – Dawid Kubacki – Anže Lanišek. Taki skład „pudła” zaistniał w tym sezonie już czterokrotnie. Dodajmy, że po jednym podium wywalczyli ponadto Domen Prevc i Timi Zajc (który oddał też spektakularny lot na 161,5 metra w Willingen), a pojedyncze przebłyski miewali także Žiga Jelar (247,5 metra w Oberstdorfie i 154,5 metra w Willingen) oraz Peter Prevc. Skład słoweńskiej szóstki na MŚ uzupełni Lovro Kos.

O sile żeńskiej reprezentacji Słowenii stanowić powinna przede wszystkim wspomniana Ema Klinec, która na normalnym obiekcie będzie broniła tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat (z Oberstdorfu). Sporą zagadką będzie forma Niki Križnar, która w ostatnich tygodniach zmagała się z problemami mentalnymi, przez które odpuściła starty w Willingen, Hinzenbach i kolejny w Rasnovie. – Mam nadzieję, że forma pójdzie w górę. Przygotowuję się żeby być gotowa na wszystko i nie bez powodu odpuściłam kilka konkursów. Teraz skupiam się tylko na mistrzostwach, a moim celem jest medal – mówi 22-latka.

O niespodziankę w seniorskim czempionacie może się postarać aktualna juniorska wicemistrzyni świata, Nika Prevc. 18-latka wywalczyła wszak przed tygodniem swoje pierwsze w karierze pucharowe podium. Poza wspomnianą trójką, trener Zoran Zupančič zabierze do Planicy doświadczoną Maję Vtič oraz Katrę Komar. Niestety upragnionej szansy przed własną publicznością nie dostanie mistrzyni olimpijska Urša Bogataj, która na początku stycznia doznała poważnej kontuzji kolana, która być może zakończy nawet jej karierę. – Pięć dziewczyn które pojadą do Planicy, udowodniło w ostatnim okresie, że potrafią być silne. Cele są wysokie i mimo kontuzji Uršy Bogataj nie zmieniliśmy ich. Może trochę zespołowo, ale myślę, że i tam możemy zaskoczyć – mówi szkoleniowiec Słowenek.

Przypomnijmy, że poza wspomnianym złotem Emy Klinec z normalnego obiektu, Słowenki (Križnar, Rogelj, Bogataj, Klinec) w 2021 roku zdobyły srebro w konkursie drużynowym, a Nika Križnar na dużym obiekcie wywalczyła brąz. Wśród mężczyzn medal z tego samego kruszcu na normalnej skoczni zgarnął Anže Lanišek.

 

Skład męskiej reprezentacji Słowenii na MŚ w Planicy:

 • Anže Lanišek (3. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Timi Zajc (9. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Žiga Jelar (18. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Domen Prevc (20. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Peter Prevc (21. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Lovro Kos (23. miejsce w PŚ 2022/2023).

Skład żeńskiej reprezentacji Słowenii na MŚ w Planicy:

 • Ema Klinec (3. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Nika Križnar (8. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Nika Prevc (20. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Maja Vtič (33. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Katra Komar (36. miejsce w PŚ 2022/2023).

 

Pełny program Mistrzostw Świata w Planicy i składy kadr na SkokiPolska.pl >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: sloski.si

 

Dodaj komentarz