You are currently viewing Rautionaho, Kytösaho i Palosaari ze stypendiami od fińskiego ministerstwa
Jenny Rautionaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Rautionaho, Kytösaho i Palosaari ze stypendiami od fińskiego ministerstwa

Co roku w okresie letnim fińskie Ministerstwa Edukacji i Kultury przyznaje sportowcom stypendia. Na tegorocznej liście znalazło się miejsce dla trojga zawodników uprawiających skoki narciarskie.

 

Tak jak w ubiegłych latach również i w tym roku fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury przyznało pulę stypendiów dla najlepszych sportowców. Łącznie aż 812 tysięcy euro trafiło do 87 zawodników, a kwoty dofinansowania dostosowane zostały odpowiednio od osiąganych wyników. Fiński resort przyznał granty w wysokości 20, 10 lub 6 tysięcy euro. – Nieopodatkowane stypendia dla sportowców oferowane przez państwo są znaczącym bezpośrednim wsparciem stale rosnących kosztów szkolenia sportowca. Ministerstwo będzie nadal dążyć, zgodnie z wytycznymi rządowego programu, do wspierania w szczególności rozwoju młodych utalentowanych sportowców, aby mogli się zbliżyć do światowej czołówki – mówi fińska minister sportu.

Vilho Palosaari   WC Wis a 2022 1 300x200 - Rautionaho, Kytösaho i Palosaari ze stypendiami od fińskiego ministerstwa
Vilho Palosaari (fot. Ewa Knap)

Na tegorocznej liście podobnie jak i przed rokiem nie zabrakło miejsca dla skoczków narciarskich. Na stypendia od rządu mogli liczyć: najlepsza fińska skoczkini Jenny Rautionaho, najwyżej sklasyfikowany z Finów w Pucharze Świata mężczyzn Niko Kytösaho i aktualny mistrz świata juniorów Vilho Palosaari. Rautionaho otrzymała grant w wysokości 10 tysięcy euro, a panom przyznano po 6 tysięcy euro.

Przy przydzielaniu stypendiów brane jest pod uwagę kilka ważnych czynników. Kluczowe są m.in. wyniki na arenie międzynarodowej czy postęp jaki wykonują fińscy sportowcy na tle innych zawodników zza granicy. Tym samym można łatwo wywnioskować dlaczego na tegorocznej liście zabrało miejsca m.in. dla Anttiego Aalto czy Eetu Nousiainena, którzy otrzymywali to stypendium w ubiegłych latach

Celem grantu jest zapewnienie sportowcom warunków finansowych do profesjonalnego przygotowania, tak aby mogli odnosić sukcesy w międzynarodowych zawodach. Stypendia są uznaniowe i uwzględniają sukcesy sportowca w zawodach – czytamy na stronie ministerstwa. Fiński resort podkreśla, że granty mają również pomóc w czasach inflacji i rosnących cen sprzętu, transportu czy wyjazdów na zawody.

Granty nie są przyznawane zawodnikom, których dochód przekracza 80 tysięcy euro. Pełną listę sportowców, którzy znaleźli się na liście stypendystów znajdziecie TUTAJ>>>

 

Weronika Brodowska,
źródło: valtioneuvosto.fi

 

Dodaj komentarz