You are currently viewing Mistrzostwa Szwajcarii: Deschwanden ze złotem, Ammann drugi. Dyskwalifikacja jednego z faworytów
Gregor Deschwanden (fot. Julia Piątkowska)

W trakcie tego weekendu na obiektach Nordic Arena w Kanderstegu odbyły się Letnie Mistrzostwa Szwajcarii. Na sobotę przewidziane zostały zmagania indywidualne, które podzielone zostały na cztery kategorie. Na skoczni K-67 / HS-74 rywalizowały dziewczęta i chłopcy do lat 16, natomiast obiekt normalny K-95 / HS-106 gościł zmagania kobiet i mężczyzn. W niedzielę rozegrano natomiast zawody drużynowe.

SGP Klingenthal 2022 11  300x200 - Mistrzostwa Szwajcarii: Deschwanden ze złotem, Ammann drugi. Dyskwalifikacja jednego z faworytów
Sina Arnet (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Schoch najlepsza do lat szesnastu

Na obiekcie średnim do rywalizacji stanęło 7 dziewcząt. Złoto wywalczyła zaledwie 11-letnia Melinda Schoch za sprawą 67,5 i 64,5 metrowej odległości (209,2 pkt). Walkę o najcenniejszy krążek o 0,4 pkt przegrała srebrna medalistka – Giulia Belz (63,5 m / 67,5 m). Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast Mélyne Raoux (65,0 m / 64,0 m / 206,5 pkt). Wszystkie dziewczęta ruszały z 15. platformy startowej.

Künzle ze złotym medalem wśród chłopców

Wsród 27 startujących chłopców bezkonkurencyjny był Lars Künzle. Syn słynnego szkoleniowca, który niegdyś prowadził samego Simona Ammanna, zdobył złoty medal dzięki próbom na 67 oraz 67,5 metra. Obniżony w obydwu próbach najazd o dwa stopnie pomógł zdobyć mu 233,5 punktu. Ponad dziesięć oczek straty zanotował srebrny medalista Noah Studer (66,0 m / 68,5 m). Brąz z kolei przypadł Maelowi Niedhartowi (66,0 m / 65,0 m). Belką bazową w zawodach U16 była belka nr 8, jedynie triumfator ruszał najazdu obniżonego o dwa stopnie.

SimonAmmann LGPCourchevel2021 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Mistrzostwa Szwajcarii: Deschwanden ze złotem, Ammann drugi. Dyskwalifikacja jednego z faworytów
Simon Ammann (fot. Julia Piątkowska)

Arnet obroniła tytuł

W rywalizacji pań najlepsza była Sina Arnet. 18-latka powtórzyła sukces z lat 2017, 2020 oraz 2022, po raz kolejny sięgając po złoto dzięki skokom na odległość 101 i 100 metrów (245,5 pkt). Srebro wywalczyła Rea Kindlimann (98,5 m / 97,0 m / 224,5 pkt), a po brązowy medal sięgnęła Simone Buff (86,0 m / 89,5 m / 187,0 pkt), dla której jest to debiutancki medal krajowego czempionatu. Tuż za podium zawody ukończyła Celina Wasser, która dwukrotnie lądowała na 79. metrze. Piąte i szóste (ostatnie) miejsce zajęły kolejno Mélyne Raoux oraz Giulia Belz, a więc zawodniczki startujące także w rywalizacji U16. Warto zaznaczyć absencję Emely Torazzy – dwukrotnej mistrzyni kraju i jedynej koleżanki Arnet z kadry B na sezon 2023/2024. Pierwsza seria odbyła się z 24. belki startowej, runda finałowa przebiegła natomiast z 25. platformy.

Deschwanden przypieczętował znakomite lato

Kandersteg fotArturBala 300x200 - Mistrzostwa Szwajcarii: Deschwanden ze złotem, Ammann drugi. Dyskwalifikacja jednego z faworytów
Skocznie w Kanderstegu (fot. Artur Bała / Skisprungschanzen.com)

Konkurs panów, bez niespodzianki, przebiegł pod dyktando Gregora Deschwandena. Drugi zawodnik tegorocznego Letniego Grand Prix sięgnął po złoto z 37-punktową przewagą nad drugim miejscem (101,0 m / 102,0 m / 262,0 pkt). Zajął je z kolei 42-letni Simon Ammann, który skacząc 94,5 i 96,5 metra potwierdził ugruntowaną pozycję na krajowym podwórku mimo upływających lat. Brąz wywalczył ubiegłoroczny triumfator Remo Imhof, który dwukrotnie osiągnął 93,5 metra. Czwartym miejscem zadowolić musiał się Lean Niederberger (91,5 m / 89,0 m), a czołową piątkę zamknął Sandro Hauswirth (84,0 m / 87,0 m). Z walki o czołowe lokaty, Kiliana Peiera wykluczyła dyskwalifikacja w pierwszej serii. W drugiej osiągnął 90 metrów, co przełożyło się zaledwie na 11. lokatę. Wystartowało 14 zawodników.

Szwajcaria Centralna z drużynowym złotem

W konkursie drużynowym, w którym dwie pierwsze grupy skakały na obiekcie normalnym, a dwie ostatnie – na średnim, najlepszą była pierwsza drużyna Szwajcarii Centralnej. Ekipa ta sięgnęła po najcenniejsze medale w składzie: Lean Niederberger, Gregor Deschwanden, Sina Arnet i Elias Arnold, z 935-punktowym dorobkiem. Srebro padło łupem Zurychu (R. Imhof / Kesseli / Woodtli / Kinscherf), a brąz wywalczył Oberland Berneński (Kempf / Hauswirth / Niedhart / Studer). Wystartowało łącznie 10 drużyn.

Pełne wyniki zmagań indywidualnych dostępne są TUTAJ.
Pełne wyniki zmagań drużynowych dostępne są TUTAJ.