You are currently viewing PŚ (Raw Air) OSLO: Kraft wygrywa prolog i obejmuje prowadzenie w turnieju, Zniszczoł piąty
Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Stefan Kraft wygrał prolog (kwalifikacje) przed niedzielnym konkursem Pucharu Świata w norweskim Oslo. Austriacki lider klasyfikacji generalnej cyklu objął jednocześnie prowadzenie w turnieju Raw Air. Drugie miejsce w rundzie eliminacyjnej zajął autor najdłuższego skoku, Japończyk Ryoyu Kobayashi, a skład czołowej trójki uzupełnił rodak Krafta – Manuel Fettner. Awans do konkursu wywalczyła cała polska piątka startująca na dużej Holmenkollbakken (K-120 / HS-134), a najwyżej z naszych reprezentantów uplasował się piąty Aleksander Zniszczoł.

Stefan Kraft, który w sobotę zanotował 41. pucharowe zwycięstwo w karierze, nie zwalnia tempa. Austriak skacząc 130 metrów wygrał także prolog przed niedzielnym konkursem w Oslo. Warto dodać, że 30-latek miał obniżoną belkę startową (nr 10) oraz niezbyt mocny wiatr pod narty (0,55 m/s), a mimo tego udało mu się zgromadzić 139,2 punktu. Drugie miejsce zajął wicelider pucharowej stawki, Ryoyu Kobayashi. Japończyk mógł liczyć na dłuższy rozbieg (nr 12) i zdecydowanie bardziej sprzyjające podmuchy (1,52 m/s) i także dzięki temu doleciał do 136. metra. 27-latek stracił do Krafta 5,2 punktu. Na trzeciej pozycji zameldował się doświadczony Austriak Manuel Fettner, który startując z 11. belki najazdowej i mając wiatr pod narty rzędu 0,89 m/s uzyskał 131 metrów. 38-latek zapisał na swoim koncie 132,9 punktu.

Tuż za czołową trójką wylądował kolejny austriacki zawodnik, Daniel Huber (125,5 m). Dotychczasowy lider turnieju Raw Air stracił tym samym prowadzenie w cyklu na rzecz swojego rodaka, Stefana Krafta. Na piątej pozycji wylądował z kolei najmocniejszy z reprezentantów Polski, Aleksander Zniszczoł. 29-latek startował jeszcze z 13. belki najazdowej i przy wietrze pod narty (0,88 m/s) skoczył 132,5 metra (130,3 pkt). Czołową szóstkę uzupełnił niespodziewanie Włoch Giovanni Bresadola (132,0 m).

Awans do niedzielnego konkursu wywalczyli obok Zniszczoła także kolejni Biało-Czerwoni. 13. miejsce zajął Dawid Kubacki (130,0 m), 18. Piotr Żyła (127,0 m), 29. Maciej Kot (122,0 m), a 40. Kamil Stoch (117,5 m).

W związku z tym, że na starcie pojawiło się zaledwie 52 skoczków, tylko dwóch musiało się pożegnać z rywalizacją już na etapie kwalifikacji. W tym gronie znalazł się 51-letni Japończyk Noriaki Kasai, który nie poradził sobie ze zmiennymi warunkami na skoczni lądując awaryjnie na 75. metrze. Ponadto za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Szwajcar Remo Imhof.

Po niedzielnym prologu w Oslo, liderem turnieju Raw Air został Stefan Kraft, który zgromadził już 518,6 punktu. Drugie miejsce zajmuje Daniel Huber (513,8 pkt), a trzecie Norweg Johann Andre Forfang (501,2 pkt). Najwyżej sklasyfikowany reprezentantem Polski jest Piotr Żyła, który z dorobkiem 462,5 punktu jest czternasty.

Początek pierwszej serii konkursowej jest zaplanowany na godz. 14:20. Transmisje obejrzycie w TVN, Eurosporcie 1 oraz na platformie Player. Tekstową relację LIVE możecie śledzić TUTAJ.