You are currently viewing Czołówka „lotników” skoczy w Vikersund. Czy  Żyła doleci do podium?

Czołówka „lotników” skoczy w Vikersund. Czy Żyła doleci do podium?

Fannemel Anders lot.WC .Planica.2013 fot.Stefan.Piwowar - Czołówka "lotników" skoczy w Vikersund. Czy  Żyła doleci do podium?

Choć świat skoków czeka już na Mistrzostwa Świata w Falun, przed skoczkami kontynuacja lotnego szaleństwa. Konkursów w norweskim Vikersund nie odpuszczą czołowi lotnicy świata. W stawce zawodników znajdują się m. in. lider klasyfikacji lotów Severin Freund, norwescy 240-metrowcy (Rune Velta, Anders Fannemel) oraz słoweński as w oblatywaniu mamutów czyli Jurij Tepes. 

Zyla Piotr B.Leja 300x200 - Czołówka "lotników" skoczy w Vikersund. Czy  Żyła doleci do podium?
Piotr Żyła, fot. Bartosz Leja

Polacy będą oczekiwali najwięcej od Piotra Żyły i Aleksandra Zniszczoła. Szczególne oczekiwania pokładane są w Żyle, pierwszym ze współrekordzistów Polski w długości skoku, właśnie na Vikersundbakken (232,5 metry w 2013 roku, przyp.). Mimo falującej formy jest on cały czas drugim filarem kadry Łukasza Kruczka, pewniakiem do drużyny w Falun. Sympatyczny skoczek punktuje nieprzerwanie od lotów na przebudowanej skoczni w Kulm, gdzie osiągnął najlepszy jak dotychczas wynik w sezonie - ósme miejsce. Wierzymy, że świetne, pojedyncze skoki w konkursach (jak choćby drugi w Saporro, pierwszy w Titisee-Neustadt) w połączeniu z lotnym luzem i szczyptą pozytywnego szaleństwa przekują się w obiecujący występ w Norwegii. Podium? Zaryzykowałbym, Żyłę stać na pozytywny wyskok, który może wywindować Polaka także w górę klasyfikacji lotników, m. in. pod nieobecność aktualnie drugiego Stefana Krafta.

Kolejnego potwierdzenia polscy kibice będą oczekiwać od Aleksandra Zniszczoła, skoczka numer trzy w talii Kruczka. Zniszczoł pokazał już, że latać potrafi na przebudowanej Kulm. Możemy liczyć, że z adaptacją „norweskiej skały” i bardziej płaskiej paraboli pójdzie mu równie dobrze, jak nie lepiej.

Velta Rune lot.WC .Planica.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Czołówka "lotników" skoczy w Vikersund. Czy  Żyła doleci do podium?
Rune Velta, fot. Stefan Piwowar

Polakom łatwo z pewnością nie będzie, jeśli spojrzymy chociażby na ekipę gospodarzy. Anders Fannemel, ostatni zwycięzca z Neustadt (rekord życiowy 244,5 metra) i Rune Velta (życiówka - 243 metry) posiadają drugi i piąty wynik w historii lotów. Pierwszy, razem z Robertem Kranjcem kompletnie zawiedli w tegorocznych lotach w Kulm obsadzając dwa ostatnie miejsca, Velta zameldował się w Tauplitz jako szósty skoczek, dzięki czemu ma lepszą pozycję wyjściową do zaatakowania w generalce lotów Severina Freunda i Jurija Tepesa. Niemcowi, mistrzowi w lotach z Harrachova, skocznia w Kulm wyjątkowo odpowiada, ale czy będzie to miało odzwierciedlenie na innym mamucie, o innej paraboli lotu? Przed dwoma laty Freund zamykał pierwsze dziesiątki zawodów w Norwegii. Pamiętajmy, że w składzie Stoeckla są też kolejni daleko latający Norwegowie: Anders Jacobsen i Andreas Stjernen. Freund ryzykuje, robi to na co nie decydują się Kamil Stoch czy Stefan Kraft. Startując w Vikersund daje sobie tydzień czasu na przestawienie się ze skoczni K-200 na K-90.

Tepes.Jurij lot fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Czołówka "lotników" skoczy w Vikersund. Czy  Żyła doleci do podium?
Jurij Tepes, fot. Julia Piatkowska

Rywalizacji nie odpuści Jurij Tepes, który będzie niewątpliwie kandydatem do Małej Kryształowej Kuli za loty. W Vikersund przeganiali się z Kranjcem w rekordach kraju, który ostatecznie posiadł ten drugi. Tepesa „życiówka” z Vikersund to 237 metrów. - Oczywiście że chciałbym latać daleko, ale nie przypuszczam abym porwał się na rekord Słowenii i świata. Myślę, że jury nie pozwoli na takie skoki. Niemniej jednak Norwegowie chcą mieć rekord świata u siebie - komentuje Tepes dla serwisu siol.net. Czołowy słoweński lotnik zapowiada walkę o najwyższe miejsca. Tym bardziej jeśli przypomnimy sobie jego „kosmiczny” lot w Harrachovie na 220 metrów, ale i tegoroczny odlot w Kulm na 231 metrów. Dla porównania potencjału najlepszych lotników załączyłem poniżej tabelkę ilustrującą najdłuższe skoki na Vikersundbakken i wyniki z sezonu, obrazujące formę skoczka.

zawodnik
kraj
Rekord na VB (m)
klasyfikacja lotów (miejsce)
Miejsce w PŚ
Anders Fannemel
NOR
244,5
39
6
Rune Velta
NOR
243
6
12
Jurij Tepes
SLO
237
3
21
Piotr Żyła
POL
232,5
8
18
Andreas Stjernen
NOR
232,5
-
53
Michael Neumayer
GER
231
12
20
Severin Freund
GER
216
1
4

Z kolejnych interesujących akcentów warto wymienić skoczków, którzy dawniej pokazywali swoje lotne umiejętności. Na Vikersund skoczą Harri Olli, rekordzista z Oberstdorfu i Antonin Hajek, rekordzista Czech z Planicy. Pamiętajmy, że już za niespełna miesiąc zawody na przebudowanej skoczni w Słowenii.

A może ktoś porwie się na wyczyn Evensena już w Vikersund?

 

Źródło: informacja własna / siol.net

 

Dodaj komentarz