You are currently viewing Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: „Zmieniliśmy sposób pracy”

Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: „Zmieniliśmy sposób pracy”

Slowenia Tepes Kranjec Prevc Prevc Oslo.2016.podium fot.Julia .Piatkowska - Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: "Zmieniliśmy sposób pracy"Sezon 2016/2017 sprowadził nieco na ziemię większość reprezentantów Słowenii, którzy głównie za sprawą zdobywcy Kryształowej Kuli, Petera Prevca, zajęli znakomite drugie miejsce w Pucharze Narodów. Minionej zimy zachwycał przede wszystkim wielce utalentowany Domen Prevc. Teraz Słoweńcy ogłosili już składy kadr na zbliżający się sezon olimpijski.

 

Słoweńska siła: połączenie doświadczenia i młodości

Prevc Domen WC.Engelberg.2016.podium fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: "Zmieniliśmy sposób pracy"
Domen Prevc (fot. Julia Piątkowska)

Trener Goran Janus na samym początku przygotowań do sezonu 2017/2018 będzie sprawował pieczę przede wszystkim nad sześcioma zawodnikami kadry A. W tym gronie znaleźli się oczywiście słoweńscy skoczkowie mający na koncie liczne sukcesy, czyli Peter Prevc, Jurij Tepes i powracający po kontuzji i wielomiesięcznej absencji doświadczony 35-letni Robert Kranjec. Do tego grona dołączyli imiennicy – Anze Lanisek i Anze Semenic. Całą szóstkę uzupełnił zgodnie z oczekiwaniami były lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Domen Prevc, który zachwycał nas odważnymi i dalekimi skokami minionej zimy. Należy jednak podkreślić, że większość czasu 17-latek spędzi podobnie jak podczas poprzedniego okresu przygotowawczego z trenerem Gorazdem Bertonceljem.

Damjan Jernej LGP.Klingenthal.2014 fot.J.Piatkowska 300x200 - Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: "Zmieniliśmy sposób pracy"
Jernej Damjan (fot. Julia Piątkowska)

O sile kadry B będą stanowić mieszanka doświadczenia i młodości. W gronie podopiecznych trenera Igora Medveda znaleźli się choćby Jernej Damjan, czy zadomowiony w Pucharze Kontynentalnym Miran Zupancic. Bezpośrednie zaplecze ekipy Gorana Janusa będzie liczyć łącznie 8 skoczków, wśród których nie zabrakło także m.in. Cene Prevca, a także pechowca, Jaki Hvali, który już podczas pierwszego letniego zgrupowania doznał kontuzji więzadeł w kolanie i będzie zmuszony do kilkumiesięcznej przerwy. Zaskakiwać może jedynie brak słoweńskich „weteranów” w zmaganiach w narciarskiej „drugiej lidze”, czyli Roka Justina i Matjaza Pungertara.

Słoweński Związek Narciarski utworzył także zaledwie czteroosobową kadrę młodzieżową, w skład której wszedł m.in. Tilen Bartol, którego wielu kibiców może kojarzyć z niesamowitego lotu na 252 metry na mamuciej skoczni w Planicy.

 

Męskie kadry reprezentacji Słowenii na sezon 2017/2018:

Kadra A: Robert Kranjec, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc, Anze Semenic, Jurij Tepes

Kadra B: Jernej Damjan, Nejc Dezman, Jaka Hvala, Andraz Pograjc, Cene Prevc, Ernest Prislic, Rok Tarman, Miran Zupancic

Kadra młodzieżowa A: Tilen Bartol, Ziga Jelar, Aljaz Osterc, Bor Pavlovcic

 

Słoweńcy już po pierwszych treningach

goran janus 300x200 - Słoweńska szóstka w kadrze A, Janus: "Zmieniliśmy sposób pracy"
Goran Janus (fot. Bartosz Leja)

Słoweńscy skoczkowie rozpoczęli już letnie przygotowania do sezonu olimpijskiego, jednak pierwsze zgrupowanie odbyło się znacznie później niż w poprzednich latach. Jak się okazuje, było to spowodowane sporymi zmianami, które zdaniem zarówno sztabu szkoleniowego, jak i działaczy krajowego związku były konieczne.

W związku z sytuacją w minionym sezonie, zdecydowaliśmy się na zredukowanie liczby zawodników w drużynach. W przeszłości też istniał zespół młodzieżowy, jednak w tym roku postanowiliśmy do zmodernizować. Wciąż będzie on jednak współpracować z kadrą A. W drugiej części okresu przygotowawczego trening będzie już bardziej przystosowany, zmieniliśmy sposób pracy. Pewne rzeczy zostały usunięte, pewne dodane – powiedział tajemniczo trener Goran Janus w rozmowie z portalem siol.net. Już w marcu szkoleniowiec słoweńskiej kadry narodowej zapowiadał wspomniane zmiany w związku z nie do końca satysfakcjonującymi rezultatami. Teraz zmiany stają się faktem. Czy przyniosą kolejny wymarzony sezon na kształt tego, w którym dominował Peter Prevc?

Póki co bracia Prevc i spółka mają już za sobą pierwsze treningi fizyczne i koordynacyjne, a kadra B także skoki na obiektach w Kranju i Villach. Tradycyjnie najważniejszym ośrodkiem narciarskim dla słoweńskiej ekipy będzie jednak Planica Nordic Center.

 

źródło: sloski.si / siol.net

 

Przeczytaj więcej:

 

Dodaj komentarz