You are currently viewing Mniejsze ekipy też pojawią się w Planicy. Kto może zaskoczyć?
Gregor Deschwanden (fot. Julia Piątkowska)

Mniejsze ekipy też pojawią się w Planicy. Kto może zaskoczyć?

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się rywalizacja w ramach mistrzostw świata w lotach narciarskich. Ostatni raz impreza tej rangi gościła na Letalnicy aż 10 lat temu, kiedy triumfował Szwajcar Simon Ammann. Mimo, że utytułowany reprezentant Helwetów wciąż rywalizuje w gronie elity, w Słowenii się nie zaprezentuje. Kto zatem będzie reprezentował Szwajcarię, a także kilka innych krajów, które w Planicy pojawią się w mocno okrojonych składach?

 

W Planicy wystartują nie tylko narciarskie potęgi pokroju Norwegów, Polaków, czy Słoweńców. Celowo nie wymieniamy w tym gronie Austriaków, ponieważ to, kto z ekipy przetrzebionej przez koronawirusa pojawi się na lotach będzie niepewne niemalże do ostatniej chwili. Na starcie w Słowenii zobaczymy także reprezentacje składające się z jednego, bądź dwóch zawodników, którzy skupią się wyłącznie na rywalizacji indywidualnej. Dla wielu loty na jednej z dwóch największych skoczni świata będą sporym wyzwaniem.

Dziwić może jednak skład Szwajcarów, którzy na mamucie pojawią się w zaledwie dwuosobowej ekipie. O jak najwyższe lokaty w czempionacie będą mieli szansę powalczyć Gregor Deschwanden i Dominik Peter. Dość niespodziewanie to właśnie oni są jedynymi Helwetami, którzy tej zimy zdołali już zapisać punktowy dorobek w klasyfikacji generalnej (odpowiednio 13. i 40. miejsce w generalce). Sztuka ta nie udała się bardzo doświadczonemu 39-letniemu Simonowi Ammannowi, który niegdyś na obiektach "mamucich" spisywał się doskonale. Obecnie skoczek, który czternastokrotnie wskakiwał na pucharowe podium na skoczniach do lotów, jest cieniem samego siebie sprzed wielu sezonów i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. Dlatego wspólnie z trenerami Ammann zdecydował o odpuszczeniu czempionatu. W Planicy nie pojawi się także mniej doświadczony Sandro Hauswirth, który od początku sezonu walczy o pierwsze pucharowe punkty w karierze.

Na liście startowej nie zabraknie za to dwóch reprezentantów Kanady. W rywalizacji weźmie udział oczywiście lider drużyny z Kraju Klonowego Liścia i aktualnie najlepszy skoczek w całej Ameryce Północnej, Mackenzie Boyd-Clowes. Już podczas pucharowej inauguracji w Wiśle, dziewiątym miejscem udowodnił on, że to może być dla niego całkiem udany sezon. Zawodnikowi, z którym niedawno rozmawialiśmy o realiach bycia "kanadyjskim rodzynkiem" w pucharowej karuzeli, tym razem towarzyszyć będzie młodszy kolega, Matthew Soukup.

Do Słowenii udadzą się także sąsiedzi tego kraju, Włosi. W rywalizacji wezmą udział dwaj podopieczni trenera Andrei Morassiego - Giovanni Bresadola oraz Alex Insam. Pierwszy z nich był jedną z bardzo pozytywnych niespodzianek zmagań w fińskiej Ruce, gdzie w wieku 19 lat sięgnął po pierwsze pucharowe punkty w karierze. Drugi, mający w sportowym dorobku srebrny medal mistrzostw świata juniorów sprzed trzech lat, od kilku sezonów mało skutecznie stara się potwierdzić swój sportowy potencjał. Nie można jednak zapominać, że 22-latek jest rekordzistą Italii w długości lotu - trzy lata temu w Planicy poszybował 232,5 metra.

Na starcie w Planicy dość niespodziewanie pojawią się także dwaj Ukraińcy - Yevhen Marusiak i Vitaliy Kalinichenko. Dla obu naszych sąsiadów ze wschodu będzie to debiut na "mamuciej" skoczni i z pewnością ogromne przeżycie.

Ponadto na Letalnicy pojawią się dwaj pucharowi "jedynacy". Pierwszym będzie świetnie spisujący się w tym sezonie Estończyk Artti Aigro, który w Finlandii po pierwszej serii zajmował nawet piąte miejsce. 22-latek może się też pochwalić 228. metrowym lotem, który oddał w Planicy w 2019 roku. Nie zabraknie także bułgarskiego "rodzynka", czyli Vladimira Zografskiego, który ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa w swojej ekipie (u trenerów) musiał odpuścić rywalizację w Pucharze Świata w ostatnich trzech konkursach.

 

Skład reprezentacji Szwajcarii na MŚ w lotach w Planicy:

  • Gregor Deschwanden (13. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 230,0 m / Planica 2018
  • Dominik Peter (40. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 211,0 m / Planica 2019

Skład reprezentacji Kanady na MŚ w lotach w Planicy:

  • Mackenzie Boyd-Clowes (36. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 224,0 m / Planica 2016
  • Matthew Soukup, rekord życiowy: 203,0 m / Planica 2019

Skład reprezentacji Włoch na MŚ w lotach w Planicy:

  • Giovanni Bresadola (50. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), zadebiutuje w lotach
  • Alex Insam, rekord życiowy: 232,5 m / Planica 2017

Skład reprezentacji Ukrainy na MŚ w lotach w Planicy:

  • Vitaliy Kalinichenko, zadebiutuje w lotach
  • Yevhen Marusiak, zadebiutuje w lotach

Skład reprezentacji Estonii na MŚ w lotach w Planicy:

  • Artti Aigro (38. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ), rekord życiowy: 228,0 m / Planica 2019

Skład reprezentacji Bułgarii na MŚ w lotach w Planicy:

  • Vladimir Zografski, rekord życiowy: 214,0 m / Planica 2019

 

Zofia Sosnowska, Bartosz Leja
informacja własna

 

Dodaj komentarz