You are currently viewing Obrońca Kryształowej Kuli wróci do rywalizacji w Lahti, debiut w austriackiej drużynie
Stefan Kraft (fot. Andre Ivancic / FIS Skisprung Weltcup Titisee-Neustadt)

Obrońca Kryształowej Kuli wróci do rywalizacji w Lahti, debiut w austriackiej drużynie

Andreas Widhölzl podał skład na Puchar Świata w Lahti. W rywalizacji weźmie udział siedmiu austriackich skoczków, nastąpią też dwie istotne zmiany. Do rywalizacji wraca Stefan Kraft, który odpuścił udział w zawodach w Zakopanem. Pojawi się także pucharowy debiutant.

 

AndreasWidhoelzl Wisla2020 fot.JuliaPiatkowska 300x200 - Obrońca Kryształowej Kuli wróci do rywalizacji w Lahti, debiut w austriackiej drużynie
Trener Andreas Widhoelzl (fot. Julia Piątkowska)

Zwycięzca klasyfikacji generalnej poprzedniego sezonu Stefan Kraft, wraz z kolegami z drużyny, będzie walczył o kolejne punkty w Finlandii. Austriak, który opuścił zawody w Zakopanem z powodu zmęczenia, jest gotowy na powrót. Przypomnijmy, że w ostatnim konkursie w którym wystąpił (w Titisee-Neustadt) zajął wysokie trzecie miejsce, przegrywając jedynie z reprezentantami Norwegii. Dla 27-latka jest to niewątpliwie pechowy sezon obarczony problemami zdrowotnymi, stąd absencje w poszczególny pucharowych weekendach.

Kibice austriaccy duże nadzieje pokładają także w Danielu Huberze, który w stolicy polskich Tatr został sklasyfikowany tuż za podium. Dzień wcześniej w konkursie drużynowym po fantastycznych skokach, które przyczyniły się także do wygranej Austriaków, w zawodach uzyskał indywidualnie najwyższą notę. Rówieśnik Kraft prezentuje tej zimy wysoką i równą formę, więc można oczekiwać po nim bardzo dobrego występu.

Powołany do startu w Lahti został także Michael Hayböck, który prezentuje dość niestabilną dyspozycję. Bardzo dobre konkursy, w których plasuje się w czołowej dziesiątce, przeplata z występami, podczas których nie klasyfikuje się nawet do drugiej serii rywalizacji. Nie zabraknie także Philippa Aschenwalda, czyli 21. zawodnika obecnego sezonu. Warto jednak podkreślić, że Austriak typowany przed rozpoczęciem zimy na jednego z faworytów, ominął kilka konkursów (wystąpił w 10 z 14 dotychczas rozgrywanych) z powodu koronawirusa, więc można przypuszczać, że gdyby nie to, to byłby klasyfikowany na wyższej pozycji.

FIS Cup Zakopane 2021 1konkurs fotJuliaPiatkowska 51 - Obrońca Kryształowej Kuli wróci do rywalizacji w Lahti, debiut w austriackiej drużynie
Niklas Bachlinger (fot. Julia Piątkowska)

Poza tą czwórką w Kraju Tysiąca Jezior wystąpią jeszcze: Jan Hörl oraz Maximilian Steiner. Zarówno jeden, jak i drugi wystąpili w zaledwie pięciu konkursach w obecnym sezonie. Dla nich celem minimum będzie zapewne awans do finałowej "trzydziestki". Siódmym, ale jakże wyjątkowym zawodnikiem powołanym przez trenera Widhölzla będzie 19-latek Niklas Bachlinger, dla którego występ w Lahti będzie debiutem w rywalizacji Pucharu Świata. Tej zimy skoczek stawał już na podium Pucharu Kontynentalnego, a także zawodów z cyklu FIS Cup. Nadeszła więc jego szansa na rywalizację z najlepszymi skoczkami na świecie.

Do Finlandii nie wybiorą się natomiast rekordzista w liczbie wygranych konkursów Pucharu Świata Gregor Schlierenzauer oraz Thomas Lackner. Skoczkowie, którzy mieli szanse pokazania się z dobrej strony w Zakopanem, nie awansowali do drugiej serii konkursu indywidualnego, stąd taka, a nie inna decyzja trenera.

 

Skład reprezentacji Austrii na Puchar Świata w Lahti:

  • Daniel Huber (11. miejsce w PŚ 2020/21),
  • Stefan Kraft (16. miejsce w PŚ 2020/21),
  • Michael Hayböck (17. miejsce w PŚ 2020/21),
  • Philipp Aschenwald (21. miejsce w PŚ 2020/21),
  • Jan Hörl (45. miejsce w PŚ 2020/21),
  • Maximilian Steiner (54. miejsce w PŚ 2020/21),
  • Niklas Bachlinger (debiut).

 

W piątek o godzinie 18:00 na dużej skoczni Salpausselkä (HS-130) odbędą się kwalifikację do niedzielnego konkursu indywidualnego. W sobotę o 16:15 skoczkowie zmierzą się w konkursie drużynowym, natomiast w niedzielę o 16:00 będą walczyć o kolejne punkty do końcowej klasyfikacji generalnej.

Przypomnijmy, że przed rokiem Austriacy w składzie Achenwald, Huber, Hayböck, Kraft, zajęli w "drużynówce" w Lahti trzecie miejsce ustępując tylko Niemcom i Słoweńcom. W rywalizacji indywidualnej na drugim stopniu podium uplasował się z kolei Kraft, a trzeci był Hayböck. Wygrał Niemiec Karl Geiger.

 

Maria Chenczke
źródło: ÖSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz