You are currently viewing Największy amatorski konkurs skoków narciarskich. „Skoki wracają do korzeni”
Skocznia w Ruczynowie (fot. materiały prasowe organizatora)

Największy amatorski konkurs skoków narciarskich. „Skoki wracają do korzeni”

Zapisać mógł się każdy, kto potrafi jeździć na nartach – chętnych było tylu, że po tygodniu trzeba było zamknąć listę. Już 9 lipca na podwórkowej skoczni K7 w Ruczynowie (woj. świętokrzyskie) ponad 50 zawodników wystartuje w 3. edycji ZIELPOL Skoków Amatorów o Puchar InSJders. Do wygrania absolutnie unikatowa nagroda – profesjonalny kombinezon skoczka.

 

Ruczynów, około 50 km od Kielc. Choć ta niepozorna wieś leży w pobliżu Gór Świętokrzyskich, to w jej okolicy krajobraz jest raczej płaski. Okoliczności do uprawiania skoków narciarskich – prawie jak w całej Polsce – trzeba określić jako niesprzyjające. Mimo tego już w sobotę 9 lipca pod patronatem Polskiego Związku Narciarskiego i TVP Sport odbędzie się tam najprawdziwszy konkurs. Przyjadą skoczkowie, będzie telewizja, na ławkach zasiądą kibice. Nie będzie za to przeliczników za wiatr i not za styl. Liczyć się będzie tylko to, kto skoczy najdalej i ustanie swój skok. Skoki narciarskie wracają do korzeni.

Ale zanim przejdziemy do zawodów, zatrzymajmy się przy samej skoczni. Ta jest perełką na skalę światową. W 2018 roku Mateusz Seremak postanowił spełnić marzenie syna i zbudował na podwórku skocznię o punkcie K5. To coś w rodzaju “Orlika”, tylko że narciarskiego. Skoro można trenować piłkę nożną, to czemu nie latać na nartach? – pomyślał budowniczy i przeszedł do działania. Szybko okazało się, że nie tylko młody Seremak chce wcielić się w rolę Stocha. Podobne, ukryte marzenie ma w Polsce setki osób. Tak – w dużym skrócie – z pomocą miłośników skoków z grupy InSJders powstały największe od czasów “Małyszomanii” zawody skoczków-amatorów.

W sobotę 9 lipca odbędzie się już 3. odsłona ZIELPOL Pucharu InSJders. Wyjątkowa, bo po raz pierwszy na powiększonej skoczni. Dziś pierwsza czerwona linia znajduje się już siedem metrów za progiem. Wydaje się, że to niewiele? Może i tak, ale sam fakt, że szczyt skoczni wystaje ponad dwupiętrowy dom, sprawia, że potrzeba odwagi, żeby odepchnąć się od belki. – Przed nami pierwsze oficjalne zawody na powiększonym obiekcie, więc spodziewamy się nowego rekordu – mówią członkowie grupy InSJders. Ilu metrów maksymalnie możemy się spodziewać w trakcie weekendu? –Najlepsi powinni lądować na ósmym, a może i nawet dziewiątym metrze — dodają współorganizatorzy. To wystarczająco, by poczuć frajdę z chwili lotu.

Zgłoszenia zamknięto w kilka dni. Były darmowe. Na starcie powinno pojawić się ponad 50 zawodników i zawodniczek. A lista jest zaskakująca: w zawodach będą uczestniczyć zarówno osoby powiązane ze skokami (jak m.in. trener kadry B Maciej Maciusiak, skoczek-youtuber Wiktor Pękala czy dziennikarz Wojciech Piela), jak i osoby z roczników 2000+, które ledwo (o ile w ogóle) pamiętają “Małyszomanię”. Wystartują skoczkowie z wyżyn i nizin, z Pomorza i Podhala. Reprezentantów będzie tam mieć Koszalin, Ząbki, Iława albo Stalowa Wola. W Ruczynowie każdy, kto odepchnie się z belki, może spełnić marzenie. A później powiedzieć o sobie, że jest skoczkiem narciarskim. I to jest wyjątkowe.

W poprzedniej, 2. edycji zawodów zwyciężył Jakub Radziszewski, który amatorsko trenuje skoki narciarskie od lat. – W Polsce skoki narciarskie przez długi czas widniały jako dyscyplina niszowa i tylko dla wybranych. My w ten sposób uświadamiamy ludziom, że skakać naprawdę może każdy. Szczególnie na tego typu obiektach – powiedział po odebraniu nagrody, którą w tamtym roku był rower. W tym za zwycięstwo gospodarze przygotowali hulajnogę elektryczną, a za rekord obiektu rzecz absolutnie wyjątkową: voucher na uszycie własnego profesjonalnego kombinezonu do skoków.

Radziszewski, choć w tym roku nie pojawi się na starcie, zaprasza kibiców do Ruczynowa. – Świetna impreza, mnóstwo kibiców. Jeśli ktoś cały czas siedzi ze zwątpieniem, czy przyjechać, to niech te myśli porzuci. Zawody, mimo niewielkiej skoczni, przypominają niejedne konkursy dla zawodowców – mówi. Zaproszony jest każdy sympatyk skoków narciarskich, który chciałby poczuć rodzinny klimat tej dyscypliny.

Dojazd do Ruczynowa możliwy jest jedynie samochodem. Współrzędne: 50,479484, 20.838933 >>>

 

Program zawodów:

  • 10:30 – otwarty trening
  • 15:00 – 1. seria konkursowa
  • kolejne serie konkursowe

 

Patronat medialny: TVP Sport

Patronat honorowy: Polski Związek Narciarski

Sponsorzy: ZIELPOL, SAS, PSB, BERDAX

HPM SZAFRANIEC, HYDROINSTAL, FOX, DEXWAL, TERMOMAR, UZDROWISKO BUSKO-ZDROJ S.A., STAROSTWO POWIATOWE BUSKO-ZDROJ, KIM

 

materiał prasowy organizatora

 

Dodaj komentarz