You are currently viewing Najmocniejsi Austriacy na starcie LGP w Hinzenbach. W programie pożegnanie Iraschko-Stolz
Daniela Iraschko-Stolz i Stefan Kraft (fot. Julia Piątkowska)

Najmocniejsi Austriacy na starcie LGP w Hinzenbach. W programie pożegnanie Iraschko-Stolz

Kolejne zawody z cyklu Letniego Grand Prix mężczyzn w skokach narciarskich odbędą się w austriackim Hinzenbach. Na starcie zobaczymy tam czołowych podopiecznych trenera Andreasa Widhölzla na czele ze Stefanem Kraftem. Ponadto impreza ta będzie okazją do pożegnania kończącej karierę Danieli Iraschko-Stolz.

 

MichaelHayboeck fotJuliaPiatkowska 300x200 - Najmocniejsi Austriacy na starcie LGP w Hinzenbach. W programie pożegnanie Iraschko-Stolz
Michael Hayböck (fot. Julia Piątkowska)

Zawody LGP odbędą się w Hinzenbach w Górnej Austrii odbędą się już po raz jedenasty. Tym razem zawitają tam wyłącznie panowie, dla których będzie to przedostatnia stacja przed finałem, który odbędzie się w październiku w niemieckim Klingenthal. Wcześniej zawodników czekają jednak po raz pierwszy w historii dwa indywidualne konkursy na normalnej Aigner-Schanze (K-85 / HS-90), czyli najmniejsze skoczni całego cyklu.

Austriaccy gospodarze wystawią do startu po raz pierwszy w letnim sezonie swoje największe gwiazdy. Trener Andreas Widhölzl zapowiedział, że w rywalizacji wezmą udział m.in. Stefan Kraft, Michael Hayböck i Jan Hoerl. Dwaj utytułowani i doświadczeni skoczkowie po raz ostatni w międzynarodowej stawce byli widziani podczas finału zimowego Pucharu Świata na przełomie marca i kwietnia w słoweńskiej Planicy. Hoerl z kolei ma za sobą jedynie występ w Igrzyskach Europejskich, podczas których na skoczniach w Zakopanem wywalczył indywidualnie dwa srebrne medale.

Tym samym zawodnikom brylującym do tej pory w Letnim Grand Prix 2023 dojdą bardzo mocni rywale. Pełny skład reprezentacji Austrii na zawody w Hinzenbach powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

Jak do zbliżających się zmagań odnosi się Jan Hörl, który jeszcze w 2021 roku w klasyfikacji generalnej LGP zajmował trzecie miejsce?

Moimi ostatnimi zawodami były czerwcowe Igrzyska Europejskie w Zakopanem, które zakończyły się dla mnie dużym sukcesem i zdobyciem trzech medali [poza indywidualnymi srebrami, drużynowo zdobył złoto – przyp.red.]. Od tego czasu pilnie trenujemy, więc oczekiwania związane z domowymi zawodami są bardzo duże. Nasz zespół działa bardzo spójnie i podczas treningów jesteśmy zawsze razem. Dlatego jestem podekscytowany możliwością zobaczenia jak sobie poradzimy w Hinzenbach w porównaniu z innymi krajami. Oczywiście chcemy zaprezentować się z jak najlepszej strony przed naszymi fanami

– powiedział 24-latek cytowany przez Austriacki Związek Narciarski (ÖSV).

JanHoerl fotJuliaPiatkowska 300x200 - Najmocniejsi Austriacy na starcie LGP w Hinzenbach. W programie pożegnanie Iraschko-Stolz
Jan Hörl (fot. Julia Piątkowska)

Zadowolony z powrotu do międzynarodowej rywalizacji jest też Michael Hayböck.

Zawody w Hinzenbach będą moimi pierwszymi startami od finału sezonu w Planicy zeszłej zimy. Podobnie jak reszta pierwszego zespołu, ze względu na nasze plany treningowe nie brałem udziału w poprzednich zawodach Letniego Grand Prix. Cieszę się tym bardziej, że w końcu możemy ponownie rywalizować przed naszymi kibicami. Przygotowania przebiegły jak dotąd bardzo dobrze i myślę, że jako zespół będziemy w pełni zmotywowani, aby przystąpić do solidnej pracy

– mówi 32-latek, który jest zresztą reprezentantem lokalnego klubu UVB Hinzenbach.

Zawody w Hinzenbach będą wyjątkowe także z innego powodu. Podczas nich nastąpi oficjalne pożegnanie kończącej karierę Danieli Iraschko-Stolz. 39-letnia ikona żeńskich skoków narciarskich zdecydowała się na ten krok po imponującej i obfitej w sukcesy sportowej drodze. Austriaczka trapiona w ostatnich kilku latach przez kontuzje kolan w roli zawodniczki już na skocznię nie powróci. Pomiędzy sobotnią serią próbą a pierwszą rundą konkursową na wybiegu obiektu w Hinzenbach odbędzie się mała uroczystość, w której udział wezmą zaproszeni goście, a także koleżanki i koledzy Iraschko-Stolz ze skoczni.

 

Program LGP w Hinzenbach:

 • 30 września 2023 r. (sobota):
  • 13:45 – oficjalny trening,
  • 14:45 – kwalifikacje
  • 16:00 – konkurs indywidualny.
 • 1 października 2023 r. (niedziela):
  • 13:30 – kwalifikacje
  • 14:45 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: ÖSV

 

Dodaj komentarz