You are currently viewing LPK Lake Placid: Aigner górą podczas treningu, seria próbna dla Østvolda
Benjamin Østvold (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

LPK Lake Placid: Aigner górą podczas treningu, seria próbna dla Østvolda

Zwycięzcą treningu przed pierwszym z trzech konkursów Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lake Placid (K-115 / HS-128) tego weekendu został Clemens Aigner. Rozegrana później seria próbna padła zaś łupem Benjamina Østvolda. Najlepszym reprezentantem Polski w obu seriach okazał się najpierw siódmy, a potem osiemnasty Maciej Kot.

Trening

Clemens Aigner to najlepszy zawodnik treningu przed piątkowo-sobotnimi zawodami Letniego Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim Lake Placid. Austriak poleciał na odległość 115,5 metra, notując jednak jako jeden z nielicznych niekorzystny wiatr w plecy (uśredniony pomiar 0,81 m/s). Tuż za Austriakiem uplasował się Niemiec Stephan Leyhe, który osiągnął 122 metry przy o wiele lepszych warunkach atmosferycznych. Podium uzupełnił rodak drugiego zawodnika w tabeli, Pius Paschke, skacząc 117,5 metra.

1,2 punktu do czołowej trójki zabrakło Domenowi Prevcowi (podobnie jak Paschke, 117,5 metra). Piąte i szóste miejsce przypadło reprezentantom Norwegii: Andersowi Haare (123 metry, najdłuższy skok rundy) i Fredrikowi Villumstadowi (121 m). Siódma lokata przypadła reprezentantowi Polski, Maciejowi Kotowi. Zawodnik grupy regionalnej wylądował na 120 metrze (wiatr pod narty 0,89 m/s). Dalsze pozycje w szeregach czołówki objęli ósmy Lovro Kos (117 m), dziewiąty Maximilian Steiner (116 m) i dziesiąty Clemens Leitner, lider letniego cyklu PK (117 m).

Drugi z reprezentantów Polski walczący o większą kwotę na pierwszy period zimowego Pucharu Świata, Jakub Wolny, sklasyfikowany został na 25. miejscu (101 m). W treningu wzięło udział 31 zawodników, albowiem Marco Wörgötter nie pojawił się na starcie. Cała runda przeprowadzona została z 30. belki startowej.

PEŁNE WYNIKI TRENINGU>>>

Seria próbna

Podczas drugiej z rund „rozgrzewkowych” pierwsze miejsce zajął Norweg Benjamin Østvold ze 122-metrowym skokiem. Trzy punkty stracił do niego drugi Clemens Leitner (120,5 m). Trzecia pozycja tym razem należała do Stephana Leyhe (123,5 metra, najlepsza odległość).

Na czwartej lokacie uplasował się Anders Haare (119 m), a tuż za nim w tabeli ulokował się zwycięzca treningu, Clemens Aigner (121 m). Kolejne dwie pozycje to również reprezentanci Austrii: szósty Marco Wörgötter (116 m) i siódmy Maximilian Steiner (118,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknęli sklasyfikowani ex aequo na ósmym miejscu Domen Prevc i Jonas Schuster (obaj 116 m), oraz dziesiąty Lovro Kos (117 m).

Obaj Polacy w klasyfikacji znajdują się blisko siebie: tym razem Maciejowi Kotowi przypadła lokata 18. (109,5 m), a Jakubowi Wolnemu 20. (105,5 m). Zawodnicy na początku startowali z belki o numerze 30, lecz potem została ona zmieniona na numer 32 z racji na niekorzystny wiatr towarzyszący przez całą rundę skoczkom. W serii próbnej udziału nie wzięli dwaj reprezentanci gospodarzy: Erik Belshaw i Casey Larson. Konkurs główny rozpocznie się o godzinie 23:30 czasu polskiego.