You are currently viewing Mistrzostwa Japonii: Naoki Nakamura i Yuki Ito mistrzami kraju na Miyanomori w Sapporo
Yuki Ito i Naoki Nakamura (fot. Julia Piątkowska)

W czwartek o godzinie 10:30 w Kraju Kwitnącej Wiśni, a więc 3:30 czasu polskiego, wystartowały Mistrzostwa Japonii w Sapporo. Na obiekcie normalnym Miyanomori (K-90 / HS-100) doszło do nieco niespodziewanych rozstrzygnięć. Po złoto wśród mężczyzn sięgnął Naoki Nakamura, a wśród kobiet Yuki Ito.

Nikaido najlepszy w kwalifikacjach

Na dzień przed konkursem, w serii kwalifikacyjnej najlepszy okazał się Ren Nikaido. 22-latek osiągnął rozmiar skoczni (100,0 m) i zdobył 134,7 punktu. Drugie miejsce zajął Ryoyu Kobayashi (99,0 m / 129,5 pkt), a trzecie – Go Yamamoto (98,0 m / 126,5 pkt). Co ciekawe, o finisz w pierwszej dziesiątce otarł się Noriaki Kasai, który dzięki próbie na 90,5 metra zajął 11. miejsce.

Nakamura mistrzem kraju, Kobayashi drugi

W rozegranych dzień później zawodach z kolei niespodziewanie po triumf sięgnął Naoki Nakamura. Choć nazwisko tego skoczka na podium krajowych zawodów nie powinno dziwić, patrząc na formę prezentowaną przez niego ubiegłej zimy, to ma on za sobą bardzo nieudany sezon letni. 27-latek wygrał krajowy czempionat na skoczni normalnej dzięki próbom na 92,5 oraz 95 metrów, które dały mu 248,7 punktu. Walkę o złoto z kolegą z reprezentacji o 1,5 punktu przegrał Ryoyu Kobayashi. Zdecydowany faworyt do zwycięstwa zdobył srebrny medal dzięki próbom na 88,5 i 97 metrów (247,2 pkt) i awansowi z czwartej na drugą lokatę. Za sensację z kolei uznać należy brązowy medal Asashiego Sakano. Srebrny medalista Mistrzostw Świata Juniorów w drużynie mieszanej, prowadził nawet po pierwszym, 96 metrowym skoku. W drugiej osiągnął mniej (92,0 m), jednak ostatecznie uplasował się na trzecim stopniu podium z dorobkiem 242,5 punktu.

Tuż za nim wylądował najstarszy z braci Kobayashi, czyli Junshiro (86,0 m / 94,5 m). Piąte miejsce zajął Yuto Nakamura (96,0 m / 95,0 m), a czołową szóstkę uzupełnił Sakutaro Kobayashi (93,5 m / 92,0 m). W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: siódmy Taku Takeuchi (87,5 m / 91,0 m), ósmy Ren Nikaido (86,5m / 94,5 m), dziewiąty Tomofumi Naito (86,0 m / 92,0 m), a także Keiichi Sato (90,0 m / 87,5 m). Dobrego występu z kwalifikacji nie powtórzył niestety 51-letni Noriaki Kasai – po pierwszej serii zajmował 14. miejsce (93,5 m), ostatecznie kończąc jako 23. (84,5 m).

Ito lepsza od Takanashi wśród kobiet

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Yuki Ito, która w obu rundach konkursowych oddawała najwyżej punktowane skoki na odległość 96,5 oraz 94 metrów. 29-letnia zawodniczka zgromadziła 246,3 punktu i nieco niespodziewanie pokonała dużo bardziej utytułowaną Sarę Takanashi. 27-latka w pierwszej rundzie poszybowała aż 99,5 metra, jednak w związku z dużą liczbą odjętych punktów za bardzo mocny wiatr pod narty była druga. W finale Takanashi również lądowała na 94. metrze i finalnie gromadząc 241,9 punktu zdobyła srebro. Awans z czwartej na trzecią pozycję zanotowała z kolei Kurumi Ichinohe (93,5 / 98,0 m / 228,2 pkt), która mogła tym samym cieszyć się z brązowego krążka.

Trzeciej lokaty zajmowanej na półmetku nie zdołała utrzymać Haruka Iwasa (93,0 / 92,0 m), która ostatecznie była czwarta. Czołową szóstkę uzupełniły: Yuka Seto (93,5 / 94,0 m) i Yuzuki Sato (98,5 / 92,5 m). Niespodziewanie dopiero ósme miejsce zajęła jedna z najpoważniejszych kandydatek do medalu, Nozomi Maruyama.

Czwartkowe zawody na Miyanomori to pierwsze z trzech skokowych wydarzeń, które zaplanowano na ten tydzień w Kraju Kwitnącej Wiśni. W sobotę na Okurayamie odbędzie się 36. UHB Cup, a w niedzielę na tej samej skoczni w ramach 65. NHK Cupu zostaną wyłonieni mistrzowie kraju na skoczni dużej.