You are currently viewing Norges Cup w Falun: pierwsze zawody na śniegu łupem Græsli i Håre
Anders Håre (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Norges Cup w Falun: pierwsze zawody na śniegu łupem Græsli i Håre

Podczas gdy światowa elita rywalizację na śniegu rozpocznie dopiero za tydzień, już tego weekendu w szwedzkim Falun gościły pierwsze w tym sezonie rozgrywane na śniegu zawody z cyklu Norges Cup. Na skoczni Lugnet (K-90 / HS-100) wystartowało łącznie ponad 50 zawodniczek i zawodników, w tym goście z innych części Europy, którzy chcieli spróbować swoich sił w warunkach zimowych.

Græsli i Håre wśród sobotnich zwycięzców

W najniższej kategorii B do rywalizacji stanęli jedynie panowie. Spośród 17 startujących zawodników najlepszy okazał się Rasmus Kittelsen, który zwycięstwo uzyskał dzięki próbom na 98 oraz 89 metrów (217,1 pkt). Drugie miejsce wywalczył Jørgen Andreas Kristiansen Furfjord (95,0 / 87,5 m / 203,3 pkt), a na najniższym stopniu podium stanął Arnt Nicolai Christensen (90,0 / 91,0 m / 201,5 pkt). Zaraz za podium uplasował się reprezentant gospodarzy – Rickard Nyström (90,5 / 88,5 m), podczas gdy następne dwie pozycje przypadły Niemcom – kolejno Marcelowi Dickhautowi (88,5 / 86,5 m) i Timo Tritschlerowi (87,0 / 86,0 m).

Kategorię A, w której rozgrywane są jedynie zawody mężczyzn, zdominował Karl Haugen Kleppa, lądując na 93,5 i 94,5 metrze (229,7 pkt). Ponieważ jego główni rywale w walce o zwycięstwo – kolejno drugi i trzeci po pierwszej serii Oddvar Gunnerød i Fredrik Gran – zdyskwalifikowani zostali za nieprzepisową długość nart, drugie miejsce zajęli ax aequo Fabian Østvold (90,5 / 91,5 m) i Mats Strandbråten (92,5 / 91,0 m) z 15-punktową stratą do zwycięzcy (214,7 pkt). Czwarte miejsce zajął Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll (90,0 / 90,5 m), piąte Jan Andersen (93,5 / 89,0 m), a czołową szóstkę zamknął Sigurd Myrvang (88,0 / 88,5 m). Warto wyróżnić występ Rickarda Fröiera. Szwed, który zwyciężył w trzech z czterech letnich konkursów cyklu w kategorii B, tym razem, rywalizując szczebel wyżej, zajął 8. pozycję. Wystartowało 35 skoczków.

W rywalizacji pań, która odbyła się wyłącznie w kategorii Elite, parę klas wyżej od reszty stawki była Kjersti Græsli. Jedyna w stawce członkini kadr narodowych na nadchodzący sezon zwyciężyła, oddając dwa najdłuższe skoki konkursu (85,0 / 88,0 m) ze skróconych najazdów, co przełożyło się na 222,7-punktową notę łączną. Niemal 70 punktów mniej zdobyła druga Mathilde Årva Selbekk (80,5 / 76,0 m / 152,9 pkt), a na najniższym stopniu podium zawody ukończyła Frida Berger (79,0 / 76,5 m / 150,9 pkt). Podium nieznacznie przegrała z nią najlepsza z reprezentantek „reszty świata” Niemka Amelie Steiner (75,5 / 76,5 m), a ostatnie miejsce w czołowej piątce wywalczyła Szwedka Jenny Forsberg (77,5 / 80,0 m). Wystąpiło 9 skoczkiń.

Anders H re   WC Willingen 2020 300x200 - Norges Cup w Falun: pierwsze zawody na śniegu łupem Græsli i Håre

Wśród męskiej elity z kolei wysoką formę zaprezentował Anders Håre. Zwycięzca inauguracyjnych zawodów w Mo i Rana pewnie wygrał osiągając 97,5 oraz 95 metrów (235,7 pkt). Na drugim miejscu uplasował się Sindre Ulven Jørgensen dzięki próbom na 99 i 91 metrów (218,3 pkt), natomiast trzecia pozycja przypadła Sondre Ringenowi (92,0 / 91,0 m / 215,9 pkt). Zaraz za podium zawody ukończył Sølve Jokerud Strand (93,5 / 89,5 m), z kolei na piątym miejscu uplasował się zwycięzca dwóch konkursów w Stjørdal pod koniec sierpnia – Pål-Håkon Bjørtomt (92,5 / 88,5 m). Wystartowało 11 zawodników.

PEŁNE WYNIKI SOBOTNICH ZAWODÓW>>>

Niedziela również łupem Græsli i Håre

W ramach najniższej z kategorii ponownie startowali jedynie panowie, tym razem w liczbie szesnastu. Zwyciężył Jørgen Andreas Kristiansen Furfjord po skokach na 90,5 oraz 97 metrów (227,2 pkt). Drugi był sobotni zwycięzca – Rasmus Kittelsen (88,0 / 95,0 m / 217,7 pkt), a po raz drugi z rzędu trzecie miejsce wywalczył Arnt Nicolai Christensen (89,5 / 93,5 m / 214,4 pkt). Czwarty ponownie był Szwed Rickard Nyström (86,5 / 94,0 m), czołową piątkę zamknął Magnus Aaseth (89,0 / 91,5 m), a spadek z drugiego na szóste miejsce zaliczył Szwajcar Nico Zarucchi (88,0 / 89,0 m).

W kategorii A tym razem wygrał z kolei Fredrik Gran. Skoczek, któremu szanse na dobry wynik w sobotę pogrzebała dyskwalifikacja, uzyskał 92 oraz 89,5 metra i cieszył się ze zwycięstwa z 222,3-punktową notą. Na drugim stopniu podium stanął niestartujący wczoraj Isak Andreas Langmo (93,5 / 87,0 m / 215,9 pkt), na najniższym z kolei stanął gość z Niemiec – Jan Andersen (87,0 / 87,0 / 210,2 pkt). Czwartą pozycję z soboty powtórzył Jesper Nilsen Ingebrigtsvoll (86,5 / 91,0 m), piąte miejsce zajął Fabian Østvold (88,0 / 85,0 m), a czołową szóstkę zamknął Szwed Tobias Fröier (86,5 / 84,5 m). Sklasyfikowano 36 zawodników.

KjerstiGraesli LPKOslo2023 fotZuzannaJaneczek 300x200 - Norges Cup w Falun: pierwsze zawody na śniegu łupem Græsli i Håre
Kjersti Graesli (fot. Zuzanna Janeczek)

Wśród kobiet startujących w kategorii Elite ponownie, choć już nie w tak imponującym stylu, zwyciężyła Kjersti Græsli. 16-latka, która znów ruszała z obniżanych względem reszty stawki belek startowych, uzyskała 81,5 oraz 84 metry, co przełożyło się na 213,4 punktu. Drugie miejsce, choć tym razem z dużo mniejszą stratą do zwyciężczyni, powtórzyła Mathilde Årva Selbekk (86,5 / 87,0 m / 202,2 pkt), a najniższy stopień podium zajęła Niemka Amelie Steiner (78,0 / 82,0 m / 173,6 pkt). Szwedka Jenny Forsberg uplasowała się z kolei zaraz za podium (77,0 / 80,0 m), a czołową piątkę zamknęła Frida Berger (76,0 / 80,0 m). Podobnie jak w sobotę, skakało 9 zawodniczek.

Sobotni triumf wśród „elity” męskiej powtórzył z kolei Anders Håre. 93,5 oraz 94,5-metrowe odległości pozwoliły 23-latkowi wygrać z 239,2-punktową notą. Względem czwartego miejsca sprzed doby poprawił się Sølve Jokerud Strand (91,0 / 89,0 m / 223,1 pkt), zajmując drugą lokatę, a na najniższym stopniu podium stanął Christian Røste Solberg (90,0 / 90,0 / 218,2 pkt). Zaraz za podium zawody ukończył Sondre Ringen (87,5 / 89,5 m), a pierwszą piątkę znów zamknął Pål-Håkon Bjørtomt (86,5 / 89,5 m). Ponownie rywalizowało 11 zawodników.

PEŁNE WYNIKI NIEDZIELNYCH ZAWODÓW>>>

Szwecja to nie jedyny kraj nordycki, który korzystając ze swojego mroźnego klimatu zorganizował skoki na śniegu jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. W norweskim Lillehammer skoczkowie (w tym Polacy) mieli okazję trenować w zimowych warunkach już w połowie listopada. Z kolei w fińskim Rovaniemi, równolegle z niedzielnym konkursem Norges Cup w Falun, na normalnej skoczni Ounasvaara trwały „zawody pierwszego śniegu”, również z udziałem gości z zagranicy.