You are currently viewing Nie żyje były skoczek narciarski Mateusz Rutkowski. To pierwszy polski mistrz świata juniorów
Mateusz Rutkowski (fot. TVP)

Nie żyje były skoczek narciarski Mateusz Rutkowski. To pierwszy polski mistrz świata juniorów

Jak poinformował portal sucha24.pl, w niedzielę (7 stycznia) w podhalańskim Skrzypnem w wieku zaledwie 37 lat zmarł były polski skoczek narciarski Mateusz Rutkowski, który w 2004 roku został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Wówczas utalentowany zawodnik pokonał późniejszego mistrza olimpijskiego Thomasa Morgensterna.  

 

Mateusz Rutkowski przyszedł na świat dnia 18 kwietnia 1986 roku w Skrzypnem. Jego największe sukcesy przypadły na wiek nastoletni. Jako 17-latek w sezonie 2003/2004 zadebiutował w Pucharze Świata. Przepustką do zmagań elity były dla niego wcześniejsze spektakularne występy w zawodach Pucharu Kontynentalnego na normalnej skoczni w Planicy. Tam Rutkowski wygrał i zajął trzecie miejsce. Swój pierwszy konkurs zanotował 10 stycznia 2004 roku w czeskim Libercu, gdzie zajął 37. miejsce. Już dzień później wywalczył pierwszy pucharowy punkt (za 30. lokatę), a 18 stycznia na Wielkiej Krokwi w Zakopanem spisał się jeszcze lepiej wskakując na 15. pozycję.

W lutym tego samego roku zdobył złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów rozgrywanych w norweskim Strynie. Tam bezpośrednio wyprzedził Austriaka Thomasa Morgensterna, późniejszą legendę skoków narciarskich. W tym samym konkursie startowali także m.in. Kamil Stoch, Stefan Hula, a także późniejsi znani zagraniczni rywale – Włoch Sebastian Colloredo czy Czech Antonín Hájek (który zresztą zmarł w okolicach września zeszłego roku). Sam Rutkowski do indywidualnego tytułu mistrzowskiego dołożył jeszcze drużynowe srebro, u boku m.in. Kamila Stocha. W tamtym roku wystąpił także na Mistrzostwach Świata w Lotach w Planicy, gdzie zajął solidne 28. miejsce i ustanowił również swój rekord życiowy, wynoszący 201,5 metra. W 2005 roku wystartował z kolei w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oberstdorfie, gdzie zajmował jednak odległe lokaty (45. i 39.).

Nie bez powodu był zatem określany mianem wielkiego talentu. Niestety m.in. przez problemy z alkoholem i utrzymaniem wagi, po sezonie 2004/2005 został odsunięty od kadr narodowych i od tamtej pory sporadycznie startował w międzynarodowych zawodach. Tym samym gwiazda Mateusza Rutkowskiego tak szybko jak zabłysnęła, tak szybko zgasła. Swój ostatni start w międzynarodowych zawodach FIS zanotował 7 lipca 2006 roku podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w słoweńskim Velenje, gdzie zajął 32. miejsce.

Spory potencjał Rutkowski potwierdzał kilkukrotnie także na krajowym podwórku. Na swoim koncie miał cztery medale Mistrzostw Polski. Zimą 2003 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdobył brąz, a rok później na tym samym obiekcie wywalczył srebro. Do tego dołożył drugie miejsce na normalnym obiekcie w Karpaczu, a także trzecie wywalczone na normalnej skoczni w Zakopanem (latem).

Od 2017 roku współprowadził wraz z bratem Łukaszem Klub Sportowy RUTKOW-SKI i pomagał szkolić młodych adeptów skoków narciarskich. Według nieoficjalnych informacji przyczyną śmierci 37-latka było prawdopodobnie nagłe zatrzymanie krążenia. Dodajmy, że informację o śmierci Mateusza Rutkowskiego potwierdził już Polski Związek Narciarski.

Redakcja SkokiPolska.pl składa bliskim skoczka najszczersze kondolencje.

 

 

źródła: sucha24.pl, goral.info.pl

 

Dodaj komentarz