You are currently viewing PŚ (Raw Air) kobiet w VIKERSUND: Sobotni konkurs odwołany. Wiatr wiał za mocno
Skocznia w Vikersund (fot. Weronika Brodowska)

PŚ (Raw Air) kobiet w VIKERSUND: Sobotni konkurs odwołany. Wiatr wiał za mocno

W sobotę skoczkinie miały wziąć udział w pierwszym w historii konkursie lotów narciarskich w ramach Pucharu Świata. Niestety podmuchy wiatru panujące na „mamucim” obiekcie HS-240 (K-200) w norweskim Vikersund okazały się zbyt mocne. Po ponad godzinnym oczekiwaniu, jury odwołało dzisiejszą rywalizację.

 

Według pierwotnego planu, już o godz. 9:00 na Vikersundbakken miała rozpocząć się seria próbna. Niestety już od samego rana średnie podmuchy wiatru na norweskim obiekcie do lotów narciarskich wynosiły 7 m/s (w porywach do 20 m/s). Jury postanowiło poczekać do godz. 10:00, a później przełożyć czas rozpoczęcia pierwszej serii konkursowej na godz. 10:30. Tuż po godz. 10:00 osoby decyzyjne poinformowały jednak, że sobotni konkurs kobiet został odwołany. I faktycznie podmuchy były na tyle mocne, że mogły zagrażać bezpieczeństwu zawodniczek, nawet tych bardziej doświadczonych.

Przypomnijmy, że w pierwszym piątkowym treningu żadnej z zawodniczek  nie udało się doskoczyć choćby do 200. metra obiektu. Najlepsza okazała się Norweżka Silje Opseth, która poszybowała 192,5 metra i zgromadziła 106,5 punktu. Drugie miejsce z nowym rekordem życiowym zajęła jej rodaczka Eirin Maria Kvandal (181,5 m / 93,0 pkt), która debiutuje na obiekcie „mamucim”. Trzecia była Japonka Yuki Ito (171,5 m / 63,4 pkt). Drugi trening również padł łupem Opseth, która uzyskując 215,5 metra (137,7 pkt) ustanowiła swoją życiówkę. Druga z kolejnym rekordem życiowym była Kvandal (196,5 m), a trzecia Słowenka Ema Klinec (205,5 m). Trzeci trening został odwołany ze względu nie zbyt niebezpieczne warunki wietrzne.

W związku z odwołanie sobotnich zmagań, do końca sezonu pozostały paniom zaledwie dwa indywidualne konkursy Pucharu Świata. Pierwszy odbędzie się jutro w Vikersund, a drugi (finałowy) 21 marca na normalnym obiekcie HS-102 (K-95) w słoweńskiej Planicy. Aktualnie liderką klasyfikacji generalnej cyklu jest Nika Prevc (1370 pkt), a druga jest Eva Pinkelnig (1176 pkt). Jeśli Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) nie zdecyduje się na rozegranie dodatkowego konkursu, do zapewnienia sobie Kryształowej Kuli wystarczy Słowence zaledwie 7 pucharowych punktów (przy założeniu, że Austriaczka wygra oba konkursy). Czołową trójkę pucharowej „generalki” uzupełnia aktualnie Yuki Ito (941 pkt). Dodajmy, że zdecydowaną liderką turnieju Raw Air jest Eirin Maria Kvandal (1359,2 pkt), która bezpośrednio wyprzedza Evę Pinkelnig (1305,7 pkt) oraz Nikę Prevc (1275,5 pkt).

Aktualna klasyfikacja generalna PŚ kobiet 2023/2024 >>>
Aktualna klasyfikacja generalna 5. turnieju Raw Air kobiet 2023/2024 >>>

Póki co nie jest wiadome, czy jury skłoni się do pomysłu rozegrania dwóch konkursów lotów kobiet w Vikersund w niedzielę. Można się jeszcze zastanawiać, czy dodatkowy konkurs przejęliby organizatorzy w Planicy. Warto jednak podkreślić, że prognozy pogody na niedzielę na Vikersundbakken są zdecydowanie bardziej optymistyczne. Średnie podmuchy wiatru mają wynosić w godzinach porannych do 1 m/s (w porywach do 4 m/s).

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz