You are currently viewing Igrzyska Olimpijskie 2022 – Pekin i Ałmaty na ostatniej prostej
Lo

Igrzyska Olimpijskie 2022 – Pekin i Ałmaty na ostatniej prostej

Na początku czerwca Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował raport komisji, która oceniła przygotowania kandydatów do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. O przeprowadzenie tej imprezy walczą dwa miasta – Ałmaty (Kazachstan) oraz Pekin (Chiny). Jakie plusy i minusy zauważyli działacze?

 

Komisja Oceniająca, której przewodniczy rosyjski działacz Aleksandr Żukow, przeanalizowała dokumenty kandydackie, a następnie w lutym i marcu wizytowała w obu miastach sprawdzając aktualny stan aren sportowych, infrastruktury oraz oceniając potencjał kandydatur.

Po publikacji raportu zwrócono uwagę na doświadczenie Chińskiej Republiki Ludowej, która w 2008 roku w Pekinie organizowała letnią odsłonę igrzysk. Podczas wizytacji zauważono idealne warunki do przeprowadzenia konkurencji halowych (łyżwiarstwo szybkie i figurowe, short track, hokej, curling), zwrócono jednak uwagę na możliwe kłopoty związane z ewentualnym brakiem śniegu w miejscach rozgrywania konkurencji narciarskich, saneczkarstwa i biathlonu. Jak się okazuje, działacze, jak i sami organizatorzy już teraz nie wykluczają możliwości rywalizacji na sztucznym śniegu, który miałby być produkowany za pomocą najnowszych technologii z wody dostarczanej na sportowe areny. Kolejną kontrowersyjną kwestią może być problem z budową kompleksu skoczni narciarskich oraz umiejscowieniem górskiej wioski olimpijskiej. Wymienione przedsięwzięcia mogą spowodować przesiedlenie ok. 1500 okolicznych mieszkańców.

Kazachska kandydatura została oceniona pozytywnie pod względem możliwości przygotowania obiektów sportowych, na których rozgrywane będą dyscypliny olimpijskie. Problemem nie powinien być także śnieg, którego w miesiącach zimowych w Ałmatach zazwyczaj jest pod dostatkiem. Kwestią problemową może być natomiast finansowa strona kandydatury. Ryzyko niedostatecznego wsparcia całej imprezy z pewnością jest jednym z minusów Kazachstanu.

Ostateczna decyzja dotycząca organizacji ZIO w 2022 r. zapadnie podczas 128. sesji MKOl, która odbędzie się 31 lipca br. w Kuala Lumpur. To właśnie tam zarówno Ałmaty, jak i Pekin przedstawią końcowe prezentacje kandydatur, po czym działacze MKOl w głosowaniu wybiorą zwycięzcę.

Przypomnijmy, że w ciągu minionego roku z wyścigu o organizację zimowych igrzysk wycofały się cztery miasta: Kraków (Polska), Lwów (Ukraina), Oslo (Norwegia) i Sztokholm (Szwecja).

 

źródło: olimpijski.pl

 

Dodaj komentarz