You are currently viewing Nowa skocznia w Moskwie – czy uda się zrealizować projekt?

Nowa skocznia w Moskwie – czy uda się zrealizować projekt?

Niedawno informowaliśmy o inicjatywie młodych czeskich pasjonatów skoków narciarskich, którzy zapoczątkowali społeczną akcję mającą na celu doprowadzenie do przebudowy niszczejącego mamuciego obiektu w Harrachovie. Teraz bardzo podobny pomysł pojawił się w Rosji. Wy też możecie poprzeć ideę modernizacji skoczni w Moskwie.

 

Skocznia w Moskwie – duma czy problem?

Moskwa Skocznia.na .Worobiowych.Wzgorzach fot.Dasha .Mashkina 300x199 - Nowa skocznia w Moskwie - czy uda się zrealizować projekt?
Moskwa – skocznia na Worobiowych Wzgórzach (fot. Dasha Mashkina)

Losy skoczni narciarskiej na Worobiowych Wzgórzach nad rzeką Moskwą opisywaliśmy już kilkukrotnie. Historia obiektu przez wiele lat stanowiącego dumę Rosjan w ich stolicy sięga 1953 roku. W latach 1961-1990 posiadał on nawet homologację FIS uprawniającą do organizacji międzynarodowych zawodów pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Przed najważniejszymi imprezami formę na nowoczesnym obiekcie szlifowali m.in. mistrz świata z 1962 roku z Zakopanego, Nikolay Kamenskiy, a także trzeci zawodnik Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1972/1973, Sergey Bochkov. Warto zauważyć, że przez lata była to jedna z niewielu skoczni usytuowanych w stolicy kraju, która pełniła bardzo istotną rolę dla rosyjskich kadr. Można ją porównać chyba tylko (przy zachowaniu wszelkich proporcji) do tej na norweskim wzgórzu Holmenkollen w Oslo.

W 2010 roku na moskiewskim obiekcie zainstalowano nawet nowy igelit, jednak po pożarze w 2012 roku zaczął on popadać w ruinę. Późniejsze plany odbudowy spełzły na niczym, a wątpliwości w kwestii sensu jego renowacji miały zarówno lokalne władze, jak i geologowie ostrzegający o zagrożeniu osunięcia się ziemi w tamtejszym terenie. Teraz projektowi sprzeciwiają się także niektórzy lokalni działacze i ekologowie.

 

Pasjonaci za modernizacją (petycja)

Moskwa Skocznia wizualizacja stroi.mos .ru2  300x200 - Nowa skocznia w Moskwie - czy uda się zrealizować projekt?
Moskwa – jedna z wizualizacji projektu skoczni (fot. stroi.mos.ru)

Na stronie change.org pojawiła się petycja, która ma na celu skłonienie prezydenta Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, Dimitry Dubrovsky do działań na rzecz powodzenia idei odnowienia moskiewskiej skoczni narciarskiej. 72-metrowy obiekt, na którym pierwsze sportowe kroki stawiała aktualna liderka rosyjskiej kadry kobiet, Irina Avvakumova, przez wiele lat stanowił jedno z najważniejszych centrów przygotowań narciarskich kadr zza naszej wschodniej granicy. Jak podają autorzy petycji, aktualnie w kilku moskiewskich szkołach sportowych i klubach narciarskich trenuje ponad 120 młodych skoczków i skoczkiń, przeważnie w wieku od 6 do 15 lat. Dla starszej grupy młodzieży, średni obiekt byłby zatem idealnym miejscem treningowym. Bardzo możliwe, że na Worobiowe Wzgórza zawitaliby także członkowie kadr Sbornej, mistrzostwa Rosji, a nawet zawody rangi FIS. Pomysłodawcy podkreślili, że jeszcze długo przed założeniem w tamtejszych okolicach rezerwatu przyrody, ośrodek narciarski bardzo dobrze funkcjonował i nie stanowił zagrożenia dla okolicznego ekosystemu. Tym samym przeciwnicy modernizacji skoczni nad brzegiem Moskwy pozbawiliby sporego grona młodych sportowców szansy na sportowy rozwój w stolicy kraju.

Moskwa Skocznia wizualizacja stroi.mos .ru  300x200 - Nowa skocznia w Moskwie - czy uda się zrealizować projekt?
Moskwa – jedna z wizualizacji projektu skoczni (fot. stroi.mos.ru)

Inicjatorzy akcji zauważają też, że nowoczesny kompleks skoczni w rosyjskiej stolicy, który od kilku lat jest w planach, składający się z obiektów K-75, K-45, K-25 oraz K-10 stanowiłby znakomity impuls zarówno dla rozwoju tamtejszych skoków i kombinacji norweskiej, jak i promocji kultury fizycznej, szczególnie jeśli udałoby się zrealizować utworzenie w ramach narciarskiego kompleksu naukowego centrum innowacji i szkolenia we współpracy z Rosyjskim Państwowym Uniwersytetem Wychowania Fizycznego, Sportu i Turystyki.

Także i Wy możecie wesprzeć pomysł modernizacji skoczni narciarskiej w Moskwie. Wystarczy, że podpiszecie petycję, którą znajdziecie TUTAJ >>>

 

Przeczytaj więcej:

 

źródło: change.org / informacja własna

 

Dodaj komentarz