You are currently viewing Niemcy planują letnie starty, Freund chce wrócić do gry
Severin Freund i Andreas Wank - członkowie złotej ekipy niemieckiej z MŚJ 2008, fot. Bartosz Leja

Niemcy planują letnie starty, Freund chce wrócić do gry

Freund Wank LGP.2014 fot.Bartosz.Leja  - Niemcy planują letnie starty, Freund chce wrócić do gryRozpoczęcie letniego sezonu w skokach narciarskich coraz bliżej. W związku z tym większość reprezentacji wkracza w decydującą fazę przygotowawczą. W rytmie treningowym są także podopieczni Wernera Schustera, którzy próbują wszystkiego, by zbudować jak najlepszą formę. Ku uciesze niemieckich fanów, do treningów wrócił także Severin Freund.

 

Niemcy w intensywnym treningu

Wellinger Andreas B.Leja 1200 300x200 - Niemcy planują letnie starty, Freund chce wrócić do gry
Andreas Wellinger (fot. Bartosz Leja)

Niemieccy skoczkowie mieli trochę więcej czasu na odpoczynek niż choćby reprezentanci Polski. W kwietniu reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów mieli dwa tygodnie indywidualnych treningów siłowych oraz tyle samo wolnego. Dopiero na początku maja rozpoczęli wspólne zgrupowania. Miały one miejsce nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, gdzie kadra Schustera doskonaliła umiejętności na skoczniach w Bischofshofen oraz Ramsau. – Obecnie koncentrujemy się na codziennym treningu, który jest fundamentem wszystkiego. Dobre wyniki zeszłego sezonu bardzo mnie motywują. O medalach może jednak decydować forma dnia i odrobina szczęścia – przyznał w obliczu zbliżającego się sezonu olimpijskiego najlepszy niemiecki skoczek minionej zimy, Andreas Wellinger.

Poza zajęciami na skoczni, Wellinger i spółka postawili na aktywne spędzanie czasu, co ma przynieść jeszcze lepsze rezultaty podczas zbliżających się startów. Jednym z pomysłów była wizyta w Jochen-Schweizer Arena, gdzie skoczkowie mieli okazję znaleźć się w specjalnym tunelu aerodynamicznym i poprawić wyczucie podczas fazy lotu. O tym czy przyniesie to pożądany efekt przekonamy się już wkrótce, gdyż Niemcy planują wystawić swój najmocniejszy skład już podczas inauguracji Letniego Grand Prix 2017 w Wiśle. Najmocniejsi zawodnicy zza naszej zachodniej granicy najprawdopodobniej pojawią się także w Hinterzarten, Hinzenbach oraz Klingenthal. Można zatem przypuszczać, że najsolidniejsze ogniwa ekipy Schustera odpuszczą dalekie podróże do Japonii, Rosji i Kazachstanu.

 

Freund chce wrócić do gry

Freund Severin WC.Planica.2015.lot fot.Frederik.Clasen 300x199 - Niemcy planują letnie starty, Freund chce wrócić do gry
Severin Freund (fot. Frederik Clasen)

Warto podkreślić, że treningi wznowił również Severin Freund. Niemiec w styczniu tego roku podczas skoku treningowego w Oberstdorfie zerwał więzadła krzyżowe w kolanie oraz uszkodził łąkotkę. Stracił przez to większość zimowego sezonu 2016/17. Przypomnijmy, że jeszcze wcześniej mistrz świata z 2015 roku z Falun zmagał się z kolei z urazem biodra, co również zakończyło się konieczną operacją. Przez to formę na inaugurację w fińskiej Ruce zaczął szlifować o wiele później niż pozostali. Teraz sytuacja wygląda podobnie. Co prawda 29-letni reprezentant Niemiec wznowił już treningi fizyczne, jednak na ten moment są one mnie intensywne od jego kolegów z kadry. Sam zawodnik nie zamierza spieszyć się z powrotem do międzynarodowej rywalizacji, a jako cel wyznaczył sobie styczniowe Mistrzostwa Świata w Lotach w Oberstdorfie i lutowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang. Najważniejsze, że niefortunny czas problemów zdrowotnych jest już szczęśliwie za Freundem i spekulacje dotyczące ewentualnego zakończenia przez niego kariery, snute jeszcze kilka miesięcy temu przez niemieckie media, można odłożyć do lamusa.

Zaczynam wszystko od nowa. Po operacji kolana powrót do pełnej sprawności zajmuje zazwyczaj około sześciu miesięcy. Dla mnie ten okres zakończy się właśnie w czerwcu. To byłby idealny czas, by znów spróbować swoich sił na skoczniach. Nie mam większych obaw przed powrotem na rozbieg - powiedział niemiecki skoczek w wywiadzie opublikowanym na oficjalnej stronie Niemieckiego Związku Narciarskiego. Najprawdopodobniej jednak Severin Freund odpuści udział w tegorocznym letnim cyklu FIS Grand Prix i sympatycznego niemieckiego zawodnika najprędzej ujrzymy podczas listopadowej inauguracji zimowego Pucharu Świata w Wiśle Malince.

 

 

Michał Kardynał, Bartosz Leja
źródło: t-online.de / ovb-online.de

 

Dodaj komentarz