You are currently viewing Miały być loty kobiet, nie było dyskusji. Panie nie wystartują w Vikersund w 2022 roku
Vikersundbakken (fot. Alan Billyeald)

Miały być loty kobiet, nie było dyskusji. Panie nie wystartują w Vikersund w 2022 roku

Miała być ponowna zagorzała dyskusja, skończyło się na szybkim odrzuceniu norweskiego pomysłu o lotach narciarskich kobiet. Jak informuje portal Dagbladet.no, mimo wcześniejszych zapowiedzi, podczas dzisiejszych obrad Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), nie doszło nawet do głosowania nad wnioskiem o rozegranie zawodów Pucharu Świata kobiet w Vikersund w marcu 2022 roku.

 

Podczas kwietniowych obrad działaczy FIS i przedstawicieli narodowych federacji narciarskich, w głosowaniu wzięło udział 17 nacji. 9 z nich była przeciwnych lotom kobiet w 2022 roku, 7 było za. Już wtedy wydawało się, że pomysł upadł. Później pojawiły się jednak informacje, jakoby do dyskusji miała się włączyć była skoczkini narciarska Sarah Hendrickson, która jako przedstawicielka zawodników w FIS, miała przekonywać reprezentantów poszczególnych nacji do zmiany zdania.

Jak się jednak okazuje, lobbowanie na rzecz występu kobiet na skoczni „mamuciej”, nie odniosły żadnego rezultatu. I mimo norweskich nadziei w tej kwestii, w rzeczywistości nie poruszono dokładniej tej kwestii, uznając ją za rozwiązaną. – Nie było klimatu, aby o tym dyskutować. I nie było żadnej debaty na ten temat – mówi zawiedziony Clas Brede Bråthen, który jako dyrektor sportowy norweskiej kadry, jest jednym z największych orędowników lotów kobiet.

Tym samym zawodów Pucharu Świata kobiet na Vikersundbakken (HS-240) nie będzie, mimo iż utytułowana norweska skoczkini Maren Lundby, a także jej koleżanki z kilku czołowych krajów świata, do końca wierzyły w zmianę decyzji. Jak przyznaje jednak przedstawiciel Kraju Fiordów w komisji skoków FIS, Bertil Pålsrud, datą która jest bardzo realna jest 2023 roku. Zapowiedzi w tej kwestii było jednak na tyle dużo, że trudno z optymizmem podchodzić do umieszczenia zawodów kobiet w Vikersund w marcu za niespełna dwa lata.

Jak dodają norwescy działacze, ważnym wydarzeniem, które może przekonać sceptyków w tej kwestii, będą zawody Pucharu Świata w niemieckim Willingen, zaplanowane na 28-30 stycznia 2022 roku. To właśnie Mühlenkopfschanze (HS-147) będzie największą jak dotąd skocznią, na której w oficjalnych zawodach zmierzą się Panie. I całkiem możliwe, że optymalny przebieg tych zmagań, będzie przepustką do lotów narciarskich.

 

źródło: Dagbladet.no

 

Dodaj komentarz