You are currently viewing Słoweńcy docenili sukcesy Niki Križnar. Skoczkini trzecią najlepszą sportsmenką w kraju
Nika Križnar (fot. Alexey Kabelitskiy / LOC Chaikovsky)

Nika Križnar została wybrana trzecią najlepszą sportsmenką w Słowenii. Dziennikarze sportowi przyznali jej 77 głosów. Wśród panów jedynym przedstawicielem skoków był Anže Lanišek, który zajął dziewiątą lokatę. W kategorii Drużyny Roku, kobieca reprezentacja Słowenii w skokach narciarskich również zajęła trzecie miejsce.

Zdobywczyni Kryształowej Kuli za sezon 2020/202 została wyróżniona w tegorocznej selekcji Słoweńskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych (DŠNS). W kategorii Sportsmenka Roku 2021 zajęła wysokie trzecie miejsce, otrzymując od dziennikarzy 77 głosów. Więcej punktów otrzymała tylko wspinaczka sportowa Janja Garnbret (333), czyli złota medalistka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz wicemistrzyni olimpijska w judo Tina Trstenjak (129). Szóste miejsce przypadło natomiast mistrzyni świata z normalnej skoczni z Oberstdorfu, Emie Klinec (29 głosów).

Uzasadnienie DŠNS dla wyboru Niki Križnar brzmi: Nika Križnar od kilku lat jest blisko światowej czołówki, ale w zeszłym sezonie znalazła właściwą receptę, aby wspiąć się na szczyt. Jakże słodkie były te wszystkie zwycięstwa! Dwa indywidualne zwycięstwa w Pucharze Świata, plus wygrana drużynowa u siebie w Ljubnie. Nigdy wcześniej nie wygrała Pucharu Świata. W 13 konkursach indywidualnych w tym sezonie dziesięciokrotnie stawała na podium. W dramatycznej końcówce była jednak na tyle opanowana, że udało jej się zdobyć Kryształową Kulę. Odniosła również sukces na Mistrzostwach Świata: zdobyła srebro w zawodach drużynowych i brąz w zawodach indywidualnych na dużej skoczni”.

W kategorii Drużyna Roku, kobieca reprezentacja narodowa w skokach narciarskich również została wyróżniona za drugie miejsce w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie. Czwórce w składzie Urša Bogataj, Ema Klinec, Nika Križnar i Špela Rogelj przypadło trzecie miejsce z ośmioma głosami. Wyżej znalazła się ekipa koszykarska (66 głosów) oraz siatkarska (33 głosy).

W kategorii Sportowiec Roku pojawił się jeden przedstawiciel męskich skoków narciarskich, czyli Anže Lanišek oraz jeden były skoczek, a obecnie utytułowany kolarz – Primož Roglič. Niestety popularny „Żaba”, który podczas MŚ w Oberstdorfie wywalczył brąz, nie dorównał osiągnięciu Niki Križnar – z trzema głosami przypadła mu dziewiąta lokata. Roglič zyskał dużą większa przychylność dziennikarzy i z liczbą 218 głosów zajął drugie miejsce, wyprzedzając tak uznane osobistości, jak bramkarze piłkarscy Jan Oblak i Samir Handanovič oraz koszykarz NBA Luka Dončić. Triumfował natomiast inny kolarz szosowy, Tadej Pogačar, który zwyciężał między innymi w Tour de France, Tour of Slovenia czy Giro di Lombardia, a na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zajął trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego.