You are currently viewing PK Planica: Bjoereng wygrywa jednoseryjny konkurs, bez Polaków w „10”
Joacim Ødegård Bjøreng (fot. Julia Piątkowska)

PK Planica: Bjoereng wygrywa jednoseryjny konkurs, bez Polaków w „10”

Joacim Oedegaard Bjoereng wygrywa konkurs Pucharu Kontynentalnego w Planicy. Tuż za Norwegiem uplasował się Domen Prevc, a na najniższym stopniu podium znalazł się Benjamin Oestvold. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Jakub Wolny, który zakończył zmagania na jedenastej lokacie. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jury zadecydowało zakończyć zawody „drugiej ligi” na jednej serii konkursowej.

Joacim Oedegaard Bjoereng wygrywa niedzielny konkurs Pucharu Kontynentalnego w Planicy. Norweg oddał najdłuższy skok w jednoseryjnym konkursie, wyprzedzając tym samym o 1,9 pkt drugiego Domena Prevca (132 m). Bjoereng dzięki triumfie w Słowenii objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej drugoligowców, zmieniając na pozycji lidera Ulricha Wohlgenannta, który aktualnie startuje w zawodach Pucharu Świata w Lahti. Podium uzupełnił kolejny Norweg Banjamin Oestvold (130,5 m), który do zwycięzcy stracił 6,2 pkt.

Jakub Wolny został sklasyfikowany najwyżej z reprezentantów Biało-Czerwonych, który po skoku na odległość 123,5 m z siódmej belki startowej znalazł się na jedenastej pozycji. W czołowej „30” znaleźli się jeszcze czternasty Andrzej Stękała (128,5 m), piętnasty Maciej Kot (131,5 m) i osiemnasty Aleksander Zniszczoł (128 m), którzy swoje próby oddali z dziewiątej platformy startowej. Bez punktów zakończyli zmagania 38. Tomasz Pilch (120, 5m) i 49. Klemens Murańka (106 m).

Pierwsza i jedyna seria rozpoczęła się o godzinie 9:00. W wyniku mocnych podmuchów wiatru konkurs został wstrzymany po skokach dwunastu zawodników i wznowiony o 10:00. Pierwsza runda została przeprowadzona z 9., a następnie 7. platformy startowej.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Joacim Oedegaard Bjoereng (878 pkt), 80 punktów przed UlrichemWohlgenanntem i 240 przed Thomasem Lacknerem. Najwyżej z Polaków plasuje się czternasty Juroszek (328 pkt), a piętnasty jest Jakub Wolny (323 pkt).

Kolejne zawody z cyklu Pucharu Kontynentalnego zostaną rozegrane w Lahti (5-6 marca), gdzie aktualnie odbywają się pierwszoligowe zawody. Następnie drugoligowcy wystąpią w Zakopanem (12-13 marca), a finał planowo miał odbyć się w rosyjskim Czajkowskim (26-27 marca), jednak w obliczu aktualnie panującej sytuacji wojennej, zawody zostały odwołane.