You are currently viewing LPK Lake Placid: Aigner wygrywa ostatni konkurs, Paschke cały cykl. Kot najwyżej z Polaków
Clemens Aigner (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Austriak Clemens Aigner wygrał ostatni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023, rozgrywany w amerykańskim Lake Placid. Skład podium uzupełnili: jego rodak Maximilian Steiner oraz Niemiec Stephan Leyhe. Najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem okazał się Maciej Kot, który zamknął czołową dziesiątkę. Triumf w klasyfikacji generalnej cyklu wywalczył natomiast kolejny reprezentant Niemiec, Pius Paschke.

Letnie Grand Prix Courchevel2021 prologmezczyzn fotJuliaPiatkowska MaciejKot 1 300x200 - LPK Lake Placid: Aigner wygrywa ostatni konkurs, Paschke cały cykl. Kot najwyżej z Polaków
Maciej Kot (fot. Julia Piątkowska)

Finałowy konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego został rozegrany na dużym obiekcie HS-128 (K-115) w amerykańskim Lake Placid. Dwa poprzednie zmagania rozgrywane na tym samym obiekcie w piątek i sobotę padły łupem Piusa Paschke (Niemcy) oraz Fredrika Villumstada (Norwegia). W trzecim konkursie, który ze względu na niepokojące prognozy pogody został przeniesiony z niedzieli na sobotni wieczór (w niedzielę miał wiać bardzo mocny wiatr), przyniósł zwycięstwo Clemensa Aignera. Austriak po pierwszej rundzie zajmował trzecie miejsce ze 122 metrową odległością osiągniętą przy wietrze w plecy. W finale spisał się jednak zdecydowanie najlepiej – skok na 132 metry pozwolił mu awansować o dwie pozycje i zgromadzić 273,4 punktu. Tym samym 30-letni Austriak zanotował swoje drugie zwycięstwo i jednocześnie ósme podium wywalczone w zawodach LPK w całej dotychczasowej karierze.

Liderujący na półmetku Maximilian Steiner, po skokach na 125 oraz 130 metrów, zajął ostatecznie drugą pozycję. 27-letni rodak triumfatora (mający zresztą bardzo podobne warunki wietrzne w obu seriach) zgromadził 270,1 punktu i na drugoligowym podium w letnich realiach zameldował się po raz czwarty. Skład najlepszej trójki po awansie z czwartej pozycji uzupełnił Stephan Leyhe. 31-letni Niemiec w konkursowych próbach mógł liczyć na wsparcie wiatru i uzyskał 126 oraz 127,5 metra gromadząc 267,5 punktu.

Pius Paschke   WC Planica 2023 edited 300x200 - LPK Lake Placid: Aigner wygrywa ostatni konkurs, Paschke cały cykl. Kot najwyżej z Polaków
Pius Paschke (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Tuż za podium wylądował kolejny skoczek zza naszej zachodniej granicy, Pius Paschke. 33-letni zawodnik skacząc 117,5 oraz 128 metrów zajął czwarte miejsce i utrzymał tym samym prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Niemiec został więc triumfatorem 22. edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na piątym miejscu w sobotnim konkursie zameldował się Austriak Clemens Leitner (123,5 / 124,5 m), który w poprzednim konkursie stracił prowadzenie w „generalce” i finalnie nie zdołał odeprzeć ataków Paschke. Czołową szóstkę w ostatnim konkursie uzupełnił Norweg Fredrik Villumstad (120,0 / 125,0 m).

Na starcie ponownie pojawiło się dwóch polskich zawodników, którzy udali się do Stanów Zjednoczonych. Wyżej uplasował się 32-letni Maciej Kot, który po skokach na 117 i 125 metrów awansował z jedenastej na dziesiątą lokatę. Z dziewiątej na dwunastą pozycję spadł z kolei Jakub Wolny (119,5 / 122,0 m). Niestety reprezentantom naszego kraju nie udało się w Lake Placid wywalczyć większej kwoty startowej na pierwszy zimowy period Pucharu Świata. Po sześciu zawodników w kwalifikacjach PŚ będą mogli za to wystawiać Niemcy, Austriacy i Norwegowie. Polaków na starcie zimowego PŚ będzie startowało pięciu.

Jak już wspomnieliśmy, triumfatorem Letniego Pucharu Kontynentalnego 2023 został Pius Paschke, który w dziewięciu konkursach zgromadził 466 punktów. Drugie miejsce zajął Clemens Leitner (442 pkt), a trzecie Maximilian Steiner (398 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był ostatecznie Maciej Kot, który z dorobkiem 294 punktów zajął siódme miejsce. Pierwszy konkurs zimowego Pucharu Kontynentalnego (będzie to oddzielny cykl) odbędzie się w dniach 9-10 grudnia na dużym obiekcie Lysgårdsbakken (K-123 / HS-140) w norweskim Lillehammer.