You are currently viewing Niko Kytösaho zdeklasował rywali w mistrzostwach Finlandii w Kuopio
Niko Kytösaho (fot. Joanna Malinowska / Sport w Obiektywie)

Niko Kytösaho zdeklasował rywali w mistrzostwach Finlandii w Kuopio

Niko Kytösaho zdeklasował rywali w konkursie indywidualnym o tytuł mistrza Finlandii. Podium krajowego czempionatu w Kuopio uzupełnili lider kadry Suomi Antti Aalto oraz mistrz świata juniorów z Whistler Vilho Palosaari.

Podobnie jak większość innych nacji również i Finowie zdecydowali się na odpuszczenie zawodów Pucharu Świata w Rasnovie. Na ten sam weekend co pierwszoligowe zmagania w Rumunii, w Kuopio zaplanowano walkę o medale krajowego czempionatu. Rywalizacja o krążki mistrzostw Finlandii odbyła się na obiekcie Puijo, który w niedalekiej przyszłości ma zostać zmodernizowany, o czym pisaliśmy TUTAJ>>>

PucharSwiataMezczyzn Klingenthal2021 2konkurs fotJuliaPiatkowska NikoKytosaho 300x200 - Niko Kytösaho zdeklasował rywali w mistrzostwach Finlandii w Kuopio
Niko Kytösaho (fot. Julia Piątkowska)

Bezkonkurencyjny w sobotę okazał się być Niko Kytösaho, który tym samym wywalczył złoty medal mistrzostw Finlandii. 23-latek z Lahti po próbach na odległość 129,5 i 127 metra o aż 31,1 punktu pokonał drugiego Anttiego Aalto (117,5/124,5 m), który jest najwyżej sklasyfikowanym Finem w Pucharze Świata. 121,5 i 119,5 metra pozwoliło Vilho Palosaariemu na zdobycie brązowego medalu. Mistrz świata juniorów z Whistler do srebrnego krążka stracił zaledwie 1,8 punktu, czyli dokładnie… metra.

Czwarte miejsce przypadło w udziale Kalle Heikkinenowi (121/117,5 m), który został powołany do składu na Mistrzostwa Świata w Planicy, jako piąty, rezerwowy zawodnik. Tuż za nim uplasował się najlepszy fiński kombinator norweski Ilkka Herola (119/118 m), a zaledwie 0,2 punktu do dwuboisty stracił Kasperi Valto, czyli drugi najmocniejszy z juniorów z kraju Suomi. Na siódmym miejscu sklasyfikowany został Mico Ahonen (123,5/115 m), a na ósmą lokatę wywalczył Arttu Pohjola (116,5/120 m).  Dopiero na dziewiątej pozycji zmagania o tytuł mistrza Finlandii ukończył kolejny z kadrowiczów Janne Väätäinena, Eetu Nousiainen (107/124 m). Czołową dziesiątkę po skokach na 122,5 i 110,5 metra uzupełnił Tomas Kuisma.

W zmaganiach o tytuł mistrza Finlandii wziął udział także dobrze znany z konkursów Pucharu Świata Jarkko Määttä. Doświadczony reprezentant kraju Suomi nie zaliczy tego występu jednak do udanych. 28-latek skoczył 116 i 106,5 metra co ostatecznie pozwoliło mu na zajęcie dwunastej pozycji, ze stratą prawie 90 punktów do Kytösaho.

W zawodach udział wzięło łącznie 22 zawodników. Konkurs przeprowadzony został z 13.,14.,15.,16., 17. i 18. belki startowej.