You are currently viewing Zaskakująca decyzja trenera żeńskiej reprezentacji Niemiec. Kto zastąpi Maximiliana Mechlera?
Maximilian Mechler (fot. DSV)

Zaskakująca decyzja trenera żeńskiej reprezentacji Niemiec. Kto zastąpi Maximiliana Mechlera?

Zaskakujące wieści dotarły z żeńskiej reprezentacji Niemiec w skokach narciarskich. Na niespełna trzy tygodnie przed rozpoczęciem zimowego Pucharu Świata kobiet, rezygnację z funkcji trenera kadry narodowej złożył Maximilian Mechler. – Zdałem sobie sprawę, że nie docieram już do zespołu w sposób, który zapewniałby sukcesy – przyznał 39-latek. Kto obejmie jego stanowisko?

 

ThomasJuffinger fotDSV 300x200 - Zaskakująca decyzja trenera żeńskiej reprezentacji Niemiec. Kto zastąpi Maximiliana Mechlera?
Thomas Juffinger (fot. DSV)

Inauguracja żeńskiego Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędzie się w dniach 1-3 grudnia w norweskim Lillehammer. W związku z tym, że do rozpoczęcia kampanii pozostało bardzo niewiele czasu, tym bardziej zaskakująca jest decyzja Maximiliana Mechlera. Były skoczek, który objął stanowisko trenera kadry narodowej Niemek w kwietniu 2021 roku (zastępując Andreasa Bauera), po ponad 2,5 letniej współpracy postanowił zrezygnować ze swojej funkcji. Jak się okazuje, powodem takiego kroku jest wyczerpanie formuły dotychczasowych działań z niemieckimi skoczkiniami.

Praca z tym zespołem przez te wszystkie lata sprawiała mi wiele radości. Do samego końca współpracy osiągaliśmy ogromne sukcesy. Jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni zdałem sobie sprawę, że nie docieram już do zespołu w sposób który był niezbędny, aby móc w przyszłości odnosić kolejne sukcesy. Mimo że żałuję momentu w którym rezygnuję, to jestem głęboko przekonany, że jest to właściwy i konsekwentny krok

– powiedział Mechler cytowany przez Niemiecki Związek Narciarski (DSV).

Nad decyzją 39-letniego szkoleniowca mocno ubolewa dyrektor sportowy ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w DSV, Horst Hüttel.

Przez ostatnie trzy lata mogliśmy wspólnie świętować wiele wspaniałych sukcesów, m.in. cztery medale na Mistrzostwach Świata w Planicy w tym roku. Bazą tych osiągnięć było niezwykłe zaangażowanie i wysoce profesjonalna praca Maximiliana Mechlera. Dlatego żałuję, że podjął taką decyzję, ale jednocześnie ją szanuję. Max będzie w przyszłości wspierał męskie drużyny juniorskie w Niemczech. Zapewni nam to cenny transfer wiedzy w całym systemie

– podkreśla działacz DSV.

Althaus Rupprecht Freitag Goerlich Niemki Niemcy Planica2023 fotJuliaPiatkowska 300x200 - Zaskakująca decyzja trenera żeńskiej reprezentacji Niemiec. Kto zastąpi Maximiliana Mechlera?
Niemieckie mistrzynie świata, od lewej: Althaus, Rupprecht, Freitag, Görlich (fot. Julia Piątkowska)

Jak poinformował Niemiecki Związek Narciarski, przez cały sezon 2023/2024 funkcję trenera głównego niemieckiej kadry kobiet będzie pełnił dotychczasowy asystent Mechlera, Austriak Thomas Juffinger. Jego szkoleniową pracę będą wspierać Gerhard Freudig, Mona Klein oraz biomechanik Johannes Petrat z Bawarskiego Centrum Przygotowań Olimpijskich.

Dodajmy, że aktualną liderką niemieckiej kadry kobiet jest 27-letnia Katharina Schmid (przed ślubem występująca pod panieńskim nazwiskiem Althaus), która w poprzednim sezonie zdobyła trzy złote medale Mistrzostw Świata w Planicy, w tym jeden indywidualnie. Schmid została też drugą zawodniczką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2022/2023, a piąta była rozwijająca skrzydła Selina Freitag. Obok nich w niemieckiej kadrze A startują: Luisa Görlich, Pauline Hessler oraz Anna Rupprecht.

Niemki trenowane przez Maximiliana Mechlera zdobyły tytuł mistrzyń świata w rywalizacji drużynowej w 2023 r. w Planicy (zarówno w rywalizacji kobiet, jak i w konkursie drużyn mieszanych), a w sezonie 2022/2023 zajęły drugie miejsce w Pucharze Narodów. Największe sukcesy za kadencji Mechlera odnosiła wspomniana Althaus (obecnie Schmid), która została wicemistrzynią olimpijską (Pekin 2022) oraz mistrzynią świata na normalnej skoczni (Planica 2023). Podczas czempionatu w Słowenii wywalczyła także indywidualny brąz na dużym obiekcie. Za czasów odchodzącego szkoleniowca do światowej czołówki wskoczyła także wspomniana Freitag.

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz