You are currently viewing PK Ruka: Zwycięstwo Leitnera, dwóch Polaków w najlepszej dziesiątce. Zniszczoł wywalczył powiększoną kwotę na TCS
Clemens Leitner (fot. Julia Piątkowska)

Sobotni konkurs Pucharu Kontynentalnego w Ruce (K-120/HS-142) padł łupem Clemensa Leitnera. Na podium stanęli także Robin Pedersen i Clemens Aigner. Miejsca w czołowej dziesiątce wywalczyło dwóch naszych reprezentantów, Klemens Murańka oraz Andrzej Stękała. Powiększoną kwotę startową na Turniej Czterech Skoczni swoimi dotychczasowymi występami w PK zagwarantował Polsce Aleksander Zniszczoł.

Po pierwszej serii ocenianej konkursu w fińskiej Ruce, liderem był Clemens Leitner, który oddał skok na 141 metrów. Austriak w finale lądował metr bliżej, co ostatecznie pozwoliło mu na triumf w całej sobotniej rywalizacji. Awans na drugie miejsce zaliczył Robin Pedersen. Norweg na półmetku zmagań dzięki locie na 139 metr zapewnił sobie czwartą pozycję. W finale oddał najdłuższy skok, bo na 142 metr, i tym samym wskoczył do czołowej trójki. O jedno „oczko” w dół w klasyfikacji konkursu spadł Clemens Aigner (142 m / 141,5 m), który zawody ukończył na najniższym stopniu podium.

PucharSwiata Ruka2022 1konkurs fotJuliaPiatkowska AleksanderZniszczol 300x200 - PK Ruka: Zwycięstwo Leitnera, dwóch Polaków w najlepszej dziesiątce. Zniszczoł wywalczył powiększoną kwotę na TCS
Aleksander Zniszczoł (fot. Julia Piątkowska)

Zaraz za podium uplasował się Žak Mogel (140 m / 140 m), który zaliczył awans o dwie pozycje. O cztery „oczka” swój wynik poprawił także Sindre Ulven Jørgensen (137,5 m / 138 m), który ukończył zawody na piątym miejscu. W czołówce znaleźli się także szósty Maximilian Ortner (139,5 m / 136,5 m) oraz siódmy Maksim Bartolj (140 m / 141,5 m).

Miejsca w czołowej dziesiątce wywalczyło dwóch reprezentantów Polski. Ósmy był Klemens Murańka (137,5 m / 139 m), który awansował aż o siedem pozycji. Tuż za nim, na dziewiątym miejscu, uplasował się Andrzej Stękała (137 m / 133,5 m). Najlepszą dziesiątkę sobotniego konkursu zamknął Anders Håre (135 m / 134 m).

Na dwunastej pozycji został sklasyfikowany Jakub Wolny (141,5 m / 135 m), któremu niestety nie udało się utrzymać piątego miejsca zajmowanego na półmetku zmagań. Podobnie jak jego rodak, również Aleksander Zniszczoł (139 m / 117,5 m) przesunął się w klasyfikacji konkursu w dół. Z siódmego miejsca spadł dopiero na dwudzieste. Taki wynik pozwolił mu jednak na zapewnienie Polsce dodatkowego miejsca startowego na 72. Turniej Czterech Skoczni. Taki przywilej będzie przysługiwał także reprezentacjom Austrii i Norwegii.

Pozostałym reprezentantom Polski nie udało się awansować do finału konkursu. Jan Habdas (112,5 m) ukończył zawody na trzydziestej piątej pozycji, Kacper Juroszek (112 m) na trzydziestej szóstej, z kolei Tomasz Pilch (111 m) na trzydziestej ósmej.

Aleksander Zniszczoł po sobotnim konkursie utracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Spadł na trzecią pozycję, którą zajmuje ex aequo z Benjaminem Østvoldem (207 pkt). Reprezentanta Polski wyprzedził Clemens Aigner, który po zgromadzeniu 252 pkt jest obecnie liderem w tabeli. Drugą pozycję wywalczył zwycięzca dzisiejszego konkursu, Clemens Leitner (242 pkt).

Kolejne zmagania z drugoligowego cyklu zaplanowane są na dni 27-28 grudnia. Wówczas zawodnicy będą rywalizować w szwajcarskim Engelbergu. Relację znajdziecie na SkokiPolska.pl.